BezpečnosťNávody

Ako si vytvoriť silné heslo, aby ste sa vyhli tomu, že vám ho ukradnú?

Silné heslo je základom, aby sme si ochránili naše účty pred hackermi. Ako si ho ale vyrobiť a ako by malo vyzerať? Pozrite sa, čo by ste mali dodržiavať!

V dnešnej digitálnej dobe, kedy viac ako kedykoľvek predtým používame internet, ochrana našich osobných údajov a online účtov je kľúčová. Jedným z najdôležitejších krokov pri ochrane našich účtov je vytvorenie silného hesla. Silné heslo môže minimalizovať riziko, že sa niekto dostane k našim osobným informáciám alebo účtom. Avšak, mnoho ľudí stále používa jednoduché heslá, ktoré sú ľahko uhádnuteľné a zraniteľné voči rôznym typom útokov. Tipy pre tento článok nám poskytol portál Carnegie Mellon University.

Ako si vytvoriť silné heslo?

Pri vytváraní silného hesla je dôležité dodržiavať niekoľko krokov, aby bolo heslo bezpečné a ťažko uhádnuteľné. Mali by ste používať kombináciu malých a veľkých písmen, čísel a symbolov, aby sa zvýšila komplexnosť hesla. Je tiež dôležité vyhnúť sa použitiu osobných informácií, ako sú vaše meno, dátum narodenia alebo telefónne číslo, ktoré môžu byť ľahko uhádnuteľné a dohľadateľné na internete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odporúča sa použiť heslo dĺžky aspoň 12 znakov a náhodnú kombináciu znakov, ktorú si môžete zapamätať, ale ktorá je pre ostatných neuhádnuteľná. Dôležité je tiež používať rôzne heslá pre rôzne účty, aby sa minimalizovalo riziko, že útočník získa prístup k viacerým účtom. Dôvodom je, že ak dôjde k prezradeniu jedného účtu, tak automatiky prezradíte aj prihlasovacie údaje do ďalších účtov.

Nastavenie dvojfaktorovej autentifikácie pre vaše dôležité účty môže tiež pomôcť zabezpečiť vaše účty pred útokmi. Pre tých, ktorí nevedia, tak táto funkcia robí to, že ak sa pokúsite prihlásiť do svojho účtu, tak za pomoci ďalšieho zariadenia alebo SMS správy, musíte potvrdiť prihlásenie sa. Znamená to, že na to, aby sa útočník dostal napríklad do vašej e-mailovej schránky, tak musí mať prístup k vášmu smartfónu, čo už nie je také jednoduché.

Je tiež odporúčané meniť heslá pravidelne, najlepšie každé tri mesiace, a nepoužívať rovnaké heslo dlhší čas. Tieto kroky môžu pomôcť minimalizovať riziko, že sa niekto dostane k vašim osobným informáciám alebo účtom a zabezpečiť vašu online bezpečnosť.

Ako si zapamätať silné heslo?

Existujú rôzne spôsoby, ako si môžete pamätať silné heslo, napríklad pomocou frázy ako napríklad fráza „Prvý malý krok vedie k veľkému úspechu“ sa môže zmeniť na heslo „1MkvkVu“. Môžete tiež použiť Google Password Manager alebo si vytvoriť heslovú knižku. Alternatívou je, vytvoriť si frázu a tú skrátiť a pred každé slovo dať číslo. Napríklad rovnakú číslovku alebo číslo, ktoré by značilo poradie slova. Rovnako sa pohrajte aj s veľkosťou písmen. Slová píšte veľkým, zatiaľ čo spojky a predložky malými. Napríklad „byť či nebyť, tak to je otázka“. Heslo by mohlo vyzerať „1B2c3N4t5t6j7e8O“. Takéto heslo uhádnuť je prakticky nemožné, ak ho neprezradíte sami.

Ako funguje Google Password Manager?

Na používanie Google Password Manager potrebujete len dve veci – prehliadač Chrome a Google účet. Technicky povedané, ani Google účet nie je nutný. Avšak prihlásenie sa a uloženie vašich prihlasovacích údajov vám umožňuje synchronizovať ich medzi zariadeniami. Napríklad heslá uložené na vašom zariadení Android v prehliadači Chrome sa prenášajú do prehliadača Chrome na vašom počítači, zatiaľ čo ste prihlásení.

Keď je aktívny Password Manager, tak keď zadávate prihlasovacie údaje, Google sa vás opýta, či ich chcete uložiť. Ak súhlasíte, Google uloží vaše používateľské meno, emailovú adresu a heslo. Je to tak jednoduché ako to znie! Neexistuje limit na počet prihlasovacích údajov, ktoré môžete uložiť. Či máte desiatky alebo stovky prihlasovacích údajov, môžete ich uložiť všetky do rovnakého správcu hesiel.

Používate dostatočne silné heslo aj vy? Dajte nám vedieť dole v komentároch alebo na našich sociálnych sieťach!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close