BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Je niekto cudzí prihlásený k vášmu Gmail účtu? Pozrite sa, ako zistíte, či vás niekto nešpehuje

Pozrite sa, či sa niekto cudzí prihlasuje do vášho Gmail účtu bez vášho vedomia. Ak áno, tak takto cudzej osobe obmedzíte prístup do vašej schránky.

Veľká časť ľudí deň čo deň používa Gmail. Ide o najpopulárnejšieho e-mailové klienta vôbec. Nie je pritom ničím nezvyčajným, keď cez e-mail zdieľame citlivé údaje, je to bežnejšie, než si uvedomujeme. Môžeme napríklad reagovať na pracovnú ponuku alebo s niekým zdieľať citlivé dokumenty. Tých situácií, kedy cez e-mail posielame prílohy alebo iné informácie, ktoré by mohla cudzia osoba potenciálne zneužiť, je pomerne veľa.

Netreba zabúdať ani na to, že Gmail otvára dvere potenciálnemu útočníkovi alebo stalkerovi aj do ďalších služieb, do ktorých ste sa registrovali. Môže ísť napríklad o Facebook, Messenger, Instagram a ďalšie sociálne siete a četovacie aplikácie, cez ktoré zdieľame kvantum citlivých údajov. Cudzia osoba by e-mailovú schránku mohla totiž zneužiť na obnovenie prihlasovacích údajov a následne vás aj vyblokovať z vašich ďalších účtov.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Útočník môže získať prístup k vášmu Gmail účtu viacerými spôsobmi, napríklad cez phishing stránku alebo cez útok man-in-the-middle, kedy ste sa prihlásili do vašej schránky na verejnej Wi-Fi sieti. No pravdou je, že aj vy ste sa mohli v minulosti prihlásiť do vášho účtu na cudzom počítači a následne ste sa mohli zabudnúť odhlásiť alebo ste v nevedomosti uložili prihlasovacie údaje do prehliadača. Inými slovami, tých situácií, ako ste mohli stratiť súkromie, môže byť nespočetne veľa.

Ako zistiť, kto každý je prihlásený k Gmail účtu?

Kto každý je prihlásený k vášmu účtu môžete zistiť pomocou pár kliknutí. Nebojte sa, je to pomerne jednoduché a zvládne to aj menej zručný používateľ. Môžete tak spraviť pomocou nastavení súkromia vášho Gmail účtu. V prvom kroku sa prihláste k vášmu účtu a otvorte si nastavenia cez možnosť Spravovať účet Google.

Gmail nastavenia_1
Zdroj: Vosveteit.sk

V ďalšom kroku sa vám otvorí okno, ako môžete vidieť nižšie na snímke obrazovky. Z ponuky vpravo vyberte možnosť Zabezpečenie.

Gmail nastavenia zabezpecenie_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Teraz zrolujte ponuku nižšie, až kým sa nedostanete k možnosti Vaše zariadenia, kde ste prihlásený. Kliknite následne na možnosť Spravovať všetky zariadenia, kde uvidíte všetky smartfóny, počítače, tablety a ďalšie zariadenia, ktoré môžu pristupujú k vášmu účtu.

Gmail nastavenia zabezpecenie prepojene zariadenia s uctom_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo robiť, keď ste medzi zariadeniami našli neznámy smartfón či PC?

Následne, ako kliknete na možnosť Spravovať všetky zariadenia, tak uvidíte všetky zariadenia, ktoré majú prístup k vášmu Gmail účtu. Môže sa stať, že medzi nimi uvidíte aj také, ktoré nespoznávate. Ak sa tak stane, tak kliknite na neho. Následne ho budete môcť odhlásiť od vášho účtu.

Gmail nastavenia zabezpecenie prepojene zariadenia s uctom cudzie zariadenie_4
Zdroj: Vosveteit.sk

No pozor, samotné odhlásenie nie je dostatočné opatrenie. Nezabudnite na to, že by ste si mali obratom zmeniť aj heslo k vášmu účtu a v ideálnom prípade si aj zapnite dvojfaktorové overenie. Táto funkcia robí to, že ak sa pokúsi niekto prihlásiť k vášmu účtu (vrátane vás), tak vám príde upozornenie spolu s heslom, ktoré je potrebné zadať v procese prihlásenia sa. Ak tak útočník nespraví, tak sa do vášho účtu nedostane.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close