Hackol niekto váš Facebook účet? Ak sa s týmto stretnete, vedzte, že niekto vás tajne špehuje, konajte!

Pozrite sa na znaky toho, že niekto sa prihlasuje do vášho účtu. Ak spozorujete tieto znaky, tak konajte, môže vás špehovať hacker alebo žiarlivý partner.

Facebook cudzie prihlasenie kradez uctu hacker sukromie
Zdroj: fongbeerredhot / Shutterstock.com

Sociálne siete sú fenoménom dnešnej doby. Používame ich prakticky neustále. Pristupujeme cez ne k informáciám, správam, a okrem iného ich využívame aj na to, aby sme zostali v spojení s našim okolím. Rovnako cez ne zdieľame aj citlivé informácie a častokrát aj také, ktoré by sme nemali a to cez  príspevky alebo pridružené četovacie aplikácie.

V posledných mesiacoch sa čoraz viac môžeme stretnúť s tým, že online útočníci sa nám snažia vo zvýšenej miere ukradnúť účty od sociálnych sietí. Napríklad včera sme upozorňovali na podvod „Ahoj kamarát, môžeš mi urobiť láskavosť?“. Modus operandi tohto útoku je veľmi jednoduchý. Osloví vás priateľ na Facebooku, či mu pomôžete v súťaži, stačí za neho len zahlasovať. Následne vás vyzve, aby ste mu poslali kód, ktorý vám príde, no ak ho odošlete, tak s ním budete zdieľať kód, ktorý slúži na obnovenie hesla k vášmu účtu. Následne vás v tom horšom prípade vyblokuje z účtu, a v tom lepšom vás bude „len“ špehovať. Preto, ak vám príde obdobná správa, tak vedzte, že účet vášho priateľa bol už napadnutý a hacker sa snaží dostať aj d toho vášho. Samozrejme, toto je len jeden z mnohých podvodov, s ktorým sa môžeme stretnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete zistiť, že váš Facebook účet bol hacknutý

Motivácia útočníka, aby získal prístup k vášmu účtu, môže byť rôzna. Častokrát potom, ako hacker získa prístup k vášmu účtu, tak ho predá ďalej. Inokedy váš účet zneužije na šírenie podvodov ďalej. V neposlednom rade vás môže špehovať s cieľom, že keď sa dostane k informácii, ktorú potrebuje, tak ju zneužije. Napríklad vás bude vydierať. No nemusí ísť len o hackera, ktorý môže mať záujem monitorovať vašu aktivitu. Záujem vedieť, čo robíte, môže chcieť napríklad aj žiarlivý partner. Poďme sa preto nižšie pozrieť na to, ako môžete odhaliť, že niekto je bez vášho vedomia prihlásený do vášho účtu.

spehovanie facebook sukromie
Zdroj: New Africa / shutterstock.com a Joao Serafim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Zmenili sa vám nastavenia alebo ste zaznamenali čudnú aktivitu

Spozornieť by ste mali hneď potom, ako sa vám zmení nejaké nastavenie bez toho, aby ste niečo spravili. Môže ísť napríklad o odstránenie príspevkov na sociálnej sieti, ak vám nejaké pribudli, prípadne, že sa objavila vo vašom profile nejaká aktivita bez toho, aby ste niečo spravili.

Otvorte si váš profil a kliknite teraz na tri bodku na pravej strane. Následne si otvorte kartu Záznam činnosti.

V ďalšom kroku si vyhľadajte kartu História aktivity, kliknite na ňu. Teraz sa môžete pozrieť na log, čo ste na sociálnej sieti robili. Ak nájdete medzi aktivitami aj takú, pri ktorej ste si istý, že ste to nespravili (napríklad ste si prezerali cudzí profil neznámej osoby), tak je veľká šanca, že niekto pristupuje k sociálnej sieti cez váš profil.

Rovnako si všímajte aj Messenger, či sa v ňom neobjavili správy a konverzácie, o ktorých neviete. Pozor si dávajte aj na informácie o odstránení odoslaných správ. Ak sa vám v čete objavujú správy, ktoré ste odstránili, no nespomínate si, že by ste tak spravili, tak sa útočník môže snažiť zneužiť váš Messenger na podvod.

Poslali ste žiadosti o priateľstvo ľuďom, ktorých nepoznáte

Ďalším znakom, že sa niekto dostal do vášho účtu je, keď ste odoslali žiadosti o priateľstvo ľuďom, ktorých nepoznáte. Útočníci často zneužívajú cudzie profily, aby sa vydávali za regulárnych ľudí a preto by ste nemali podceňovať to, že vám zrazu pribúdajú priatelia na sociálnej sieti sami od seba.

V tomto prípade, ak sa chcete pozrieť na priateľov, ktorým ste poslali žiadosť, tak je potrebné otvoriť počítačovú verziu sociálnej siete. Kliknite teraz na svoj profil a na zoznam priateľov. Vo vrchnej časti obrazovky kliknite na možnosť Žiadosti o priateľstvo. Znova kliknite na rovnomennú možnosť.

Teraz sa vám otvorí ponuka so žiadosťami o priateľstvo. V bočnej ponuke s nastaveniami môžete ale vidieť možnosť „Zobraziť poslané žiadosti„. Kliknite na ňu. Následne uvidíte vaše aktívne žiadosti o priateľstvo, ktoré ste odoslali. Ak sú medzi nimi aj také osoby, ktorým ste žiadosť o priateľstvo neposlali, tak to môže byť znak toho, že niekto pristupuje do vášho účtu.

Komu som poslal ziadosti o priatelstvo facebook navod_3
Zdroj: Vosveteit.sk

K vášmu účtu sa prihlasujete z neznámeho zariadenia

Asi najlepším nástrojom, ako zistiť, že ste sa stali obeťou hackera je, že sa niekto cudzí prihlasuje k vášmu účtu.

Kliknite teraz na ikonu vášho profilu a následne ponuku zrolujte dole. Rozklepnite možnosť Nastavenia a súkromie. Potom kliknite na možnosť Nastavenia. V ďalšom kroku vyberte Heslo a zabezpečenie. Znova klepnite na rovnomenné nastavenie.

Práve sme na pol ceste k tomu, aby sme zistili, či niekto cudzí pristupuje k vášmu účtu. Teraz v sekcii Bezpečnostné overenia vyberte možnosť Kde ste sa prihlásili. Následne uvidíte všetky zariadenia, cez ktoré sa prihlasujete k vášmu účtu. Ak medzi nimi nájdete také, ktoré nepoznáte, tak je vysoko pravdepodobné, že sa niekto dostal do vášho účtu. Nezabúdajte ani na to, že k vášmu účtu môže niekto pristupovať napríklad aj cez počítač, ktorý s niekým zdieľajte v jednej domácnosti. Pozrite sa preto aj na časy, kedy ste sa mali prihlásiť k sociálnej sieti.

Ak ste našli neznáme zariadenie, ktoré je prihlásené k vášmu účtu, tak ho odhláste a zmeňte si heslo do vášho účtu. Rovnako vám odporúčame, aby ste si riadne zabezpečili váš účet. Ak vás hacker už vymkol z vášho účtu, tak nám dovoľte, dať vám do pozornosti tento článok, pomocou ktorého sa môžete dostať k vášmu účtu späť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre