Máte podozrenie, že niekto cudzí je prihlásený k vášmu Facebook účtu alebo Messengeru? Takto to zistíte

Ak niekto cudzí pristupuje k vášmu Facebook účtu alebo Messengeru, tak nestačí zmeniť len heslo.

FAcebook Messenger
Zdroj: Primakov / Shutterstock.com

Internet je priestor, prostredníctvom ktorého zdieľame kvantum citlivých informácií a to hlavne cez rôzne aplikácie, ako je napríklad Facebook či Messenger. Pravdepodobne aj vy komunikujete prostredníctvom týchto služieb s desiatkami ľudí a určite by ste nechceli, aby niekto cudzí špehoval túto komunikáciu. Deje sa to ale častejšie, než sa zdá. Môže ísť o nedôverčivého partnera ale aj neznámu osobu.

Existujú desiatky spôsobov, ako sa nám môže útočník dostať do nášho účtu. Zabudnime teraz na kybernetický útok. Niektoré metódy sú viac sofistikované a iné zas menej. No aj my sami môžeme našim nezodpovedným správaním zapríčiniť, že stratíme súkromie. Napríklad potom, ako sa prihlásime na cudzom zariadení a zabudneme sa odhlásiť. Ďalšou častou chybou je, že mnohokrát pri prihlasovaní sa do účtu odklikneme všetko bez toho, aby sme si to riadne uvedomili v dôsledku čoho uložíme naše prihlasovacie údaje do prehliadača. Nemenej častou chybou je, keď sa prihlasujeme k našim účtom na verejnej Wi-Fi sieti, kedy útočník je schopný sledovať všetko, čo zadávame do okien a sledovať aj našu aktivitu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prejdime ale teraz k tomu, ako môžeme zistiť, že nás niekto na Facebooku alebo v Messengeri špehuje.

Špehuje vám niekto Facebook alebo Messenger? Pozrite sa, ako to zistíte

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že Facebook a Messenger sú vo svojej podstate jedna služba, a preto, ak sa niekto dostane k vášmu Facebook účtu alebo Messengeru, tak má prístup k vášmu celému profilu a aktivite na sociálnej sieti. Poďme sa teraz spolu pozrieť na to, ako zistíte, či vás niekto špehuje. Nebojte sa, je to jednoduché a zistíte to pomocou pár klikov. Postup je nasledovný.

Otvorte si teraz aplikáciu Facebooku a kliknite na ikonu vášho profilu. V ďalšom korku zrolujte ponuku k možnosti Nastavenia a súkromie. Kliknite na túto možnosť. Potom z ponuky vyberte možnosť Nastavenia.

posledne prihlasenie Facebook a Facebook Messenger
Zdroj: Vosveteit.sk

Teraz vo vrchnej časti obrazovky uvidíte sekciu Centrum účtov, kde vyberte možnosť Heslo a zabezpečenie. Potom znova kliknite na rovnomennú možnosť, ako môžete vidieť nižšie na snímkach obrazovky.

V ďalšom kroku sa vám otvorí ponuka, ako môžete vidieť na prvej snímke obrazovky nižšie. V sekcii Bezpečnostné overenia vyberte možnosť Kde ste sa prihlásili. Ako kliknete na toto nastavenie, tak kliknite na váš profil. Následne uvidíte všetky zariadenia, pomocou ktorých ste prihlásený k vášmu účtu.

Pozor, neznáme zariadenie nestačí len odhlásiť

Ak medzi zariadeniami nájdete nejaké, ktoré nespoznávate, tak je možné, že vás niekto špehuje. V prvom rade kliknite na zariadenie a odhláste ho od vášho účtu. No pozor, tam to nekončí. Zmeňte si aj prihlasovacie heslo, aby sa útočník nemohol prihlásiť k vášmu účtu opätovne. Rovnako vám odporúčame, aby ste si zapli dvojfaktorovú autentifikáciu. Pomocou tejto funkcie zabránite tomu, aby sa útočník prihlásil k vášmu účtu a to aj v situácii, ak bude poznať vaše heslo. Dôvodom je, že na to, aby bol schopný prihlásiť sa, tak bude potrebovať dodatočné heslo, ktoré vám príde na e-mail alebo v SMS správe, ktoré je potrebné zadať v procese prihlásenia sa.

posledne prihlasenie Facebook a Facebook Messenger_7
Zdroj: Vosveteit.sk

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, kde sme sa venovali tomu, ako môžete odhaliť, že niekto cudzí číta vaše správy v aplikácii WhatsApp. Postup je rovnako jednoduchý a nezaberie vám veľa času.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre