BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Facebook radí, ako si môžete ochrániť váš účet, aby vám ho neukradli. Dodržujete tieto pravidlá?!

Hackeri sú v dnešnej dobe čoraz aktívnejší, preto je online bezpečnosť mimoriadne dôležitá.

Chrániť sa online je dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým. V kyberpriestore sa stretávame s čoraz väčším počtom útokov či rôznych podvodov, ktorých cieľom je získať prístup k vášmu účtu alebo peniazom.  

Hackeri pomerne často útočia aj na sociálnu sieť Facebook a ak sa im podarí získať vaše prihlasovacie údaje, hrozí vám, že prídete o celý Facebook účet. Poznať zásady online bezpečnosti sa v tomto smere naozaj vyplatí a sám Facebook nám ponúka niekoľko užitočných rád, aby sme si svoj účet čo najviac zabezpečili. Aké to sú?  

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Chráňte si heslo 

Heslo je základom zabezpečenia účtu, hoci dnes ho mnohí odborníci považujú za zastaranú technológiu. Pravidlom by malo byť silné heslo, teda také, ktoré má aspoň 12 znakov a obsahuje náhodnú kombináciu veľkých a malých písmen, čísel a špeciálnych znakov. V tomto prípade Facebook upozorňuje, že heslo by nemalo byť ľahké uhádnuť. Vyhnite sa teda používaniu bežných slov, vášho mena alebo iných osobných údajov.

Za druhé platí, že by ste heslo nemali nikomu prezrádzať, či už online alebo pri osobnom rozhovore.  

Nezdieľajte svoje prihlasovacie údaje  

Phishing je mimoriadne rozšírenou formou online podvodu. Hackeri sa vás môžu pokúsiť nalákať na falošné weby, na ktorých im sami poskytnete prihlasovacie údaje. Nereagujte na nevyžiadané a podozrivé správy, ktoré vám môžu prísť ako e-mail, SMS alebo správa na Facebooku.  

podvodna sprava na facebooku_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Zároveň si vždy skontrolujte, či sa prihlasujete na adresu daného webu. V prípade falošných portálov hackeri častokrát zakladajú domény, ktoré sa líšia len jediným písmenkom alebo majú úmyselný preklep.  

Ak vám príde e-mail od Mety, nezdieľajte ho s nikým iným. Tieto e-maily totiž môžu obsahovať citlivé informácie o vašom účte.  

Facebook phishing kradez prihlasovacich udajov
Zdroj: BlueberryPie / shutterstock.com a TY Lim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Odhláste sa z účtu, ak používajú počítač iní ľudia 

Niekedy sa môžeme prihlásiť do účtu v práci, v škole či na iných verejných zariadeniach, kľudne aj doma, ak jeden počítač používajú viacerí členovia rodiny. V takomto prípade by ste sa nemali zabúdať odhlasovať z vášho účtu. Môže sa stať, že ostanete prihlásení a keď si druhá osoba stránku otvorí, dostane sa rovno do vášho účtu.  

Neprijímajte žiadosti o priateľstvo od ľudí, ktorých nepoznáte 

Podvodníci častokrát vytvárajú falošné účty, cez ktoré sa následne pokúšajú dostať k svojim obetiam. V prípade že takúto žiadosť potvrdíte, hacker dostáva možnosť posielať vám škodlivé odkazy alebo zaplavovať vašu časovú os rôznymi nevhodnými príspevkami.  

Romantickí podvodníci ako sa nenechať oklamať
Zdroj: Vosveteit.sk

Neklikajte na podozrivé odkazy 

Môže sa vám stať aj to, že vám jedného dňa z ničoho nič príde správa od starého priateľa, v ktorej vás vyzve, aby ste klikli na nejaký odkaz. Dávajte si pozor, v tomto prípade môže ísť o pokus o phishing. Hacker sa mohol dostať k účtu vášho známeho a teraz sa cez tento účet pokúša infikovať ďalšie zariadenia.  

Vo všeobecnosti platí, že by ste nemali klikať na žiaden odkaz, ak neviete kam vás tento odkaz zavedie. Môže ísť o phishingovú stránku, portál infikovaný malvérom či iný druh škodlivého obsahu.  

Pozor na malvér 

Aj škodlivým softvérom sa môžu hackeri dostať do vašich účtov. Ak máte v zariadení napríklad spyware, tento druh škodlivého softvéru dokáže vidieť stlačenia vašej klávesnice. Pre hackera je potom brnkačka zistiť, aké máte prihlasovacie meno a heslo. Riziko infikovania zariadenia malvérom znížite najlepšie tým, že si udržíte všetko aktualizované. Typické znaky malvéru bližšie opisujeme aj v tomto článku.  

Používajte pokročilé funkcie ochrany

Nezabúdajte na to, že Facebook ponúka možnosti preventívnej ochrany vášho účtu. Ide napríklad o funkciu dvojfaktorového overenia vášho účtu pri prihlasovaní sa, alebo upozornení, keď sa niekto pokúša prihlásiť do vášho účtu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez WhatsApp kanály
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close