Toto je 9 sprievodných javov, ktoré vám povedia, že v smartfóne máte vírus. Tieto problémy s telefónom si všimne aj laik!

Pozrite sa na sprievodné javy toho, že máte vo vašom mobile vírus. Ak natrafíte na jeden z týchto problémov, neberte to na ľahkú váhu a konajte.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Máte pocit, že máte vo svojom mobile vírus? Zdá sa vám, že je pomalý alebo sa správa divne, ak áno, ste na správnom mieste. V tomto článku sa pozrieme na 9 znamení, že sa vo vašom mobile nachádza škodlivý softvér.

Možno sa však práve pýtate, ako by sa vôbec dostal vírus do vášho zariadenia. Tých ciest ako, môže byť pomerne veľa. Napríklad cez falošnú aplikáciu, ktorú ste si stiahli z internetu. Majte na pamäti, že vždy by ste mali sťahovať aplikácie len z overených zdrojov ako je Obchod Play alebo App Store. Aj keď ani to nie je vždy 100% bezpečné, lebo výnimky sa dejú, no je to najbezpečnejší spôsob ako si sťahovať aplikácie do zariadenia. Rovnako ste si mohli do zariadenia stiahnuť z e-mailu prílohu, v ktorej bol vírus schovaný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Znamenia, že máte v telefóne vírus

Podozrivé správy

Povedzme, že sa vás váš kamarát spýta, že prečo ste mu poslali takú divnú správy. Vy ste však úplne zmätený, žiadnu správu ste mu neposielali. Keď vám ju ukáže a vy vidíte, že vy ste ju v žiadnom prípade nenapísali, začnite konať, pravdepodobne máte vo svojom smartfóne vírus. Útočníci často potom, ako ovládnu váš smartfón, tak ho môžu zneužiť, aby šírili prostredníctvom neho podvody medzi vaše kontakty. Častokrát sa pritom vydávajú za vás. Dôvod je jednoduchý, na správu od priateľa zareagujete takmer vždy pričom málokto má podozrenie, že nás osoba na druhej strane chce podviesť. Odosielať správy zo zariadenia umožňujú povolenia, ktoré udeľujeme aplikáciám. Majte preto na pamäti, že by ste mali s udeľovaním oprávnení pracovať opatrne. 

Neznáme aplikácie

Nachádzajú sa na vašom zariadení aplikácie, ktoré vidíte prvýkrát a vy ste ich určite nesťahovali? Je to ďalšie znamenie, že sa môže na vašom zariadení nachádzať malvér. Niektoré vírusy, ktoré sa dostanú do zariadenia obete, pracujú ako dropper. Ide o techniku, kedy si do zariadenia stiahnete regulárnu aplikáciu, no ta na pozadí stiahne inú aplikáciu, ktorá je už škodlivou. Touto metódou sa útočníci vyhýbajú identifikácii. Ak by ste sa chceli pozrieť na to, ktoré aplikácie môžu inštalovať ďalší softvér do vášho mobilu, dovoľte nám, dať vám do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali špeciálnym povoleniam, ktoré to umožňujú.

povolenie instalovat aplikacie do telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Ukazujú sa vám divné reklamy

Samozrejme, reklamy sú neoddeliteľnou súčasťou internetu a hlavne obsahu na ňom, bez nich by tvorcovia len ťažko mohli pokračovať v ich tvorbe. No, ak sa vám zrazu zobrazuje tých reklám viac, ako je bežné, tak je možné, že máte v zariadení Adware. Tento typ vírusu je spočiatku „len otravný“, lebo vidíte len viac reklám. Problémom ale môže byť, že často odkazuje na iný nebezpečný softvér, ktorý si potenciálne môžete neskôr potenciálne nainštalovať do zariadenia, ak naletíte na podvodnú reklamu. Situáciu netreba preto podceňovať.

Malware Adware Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Väčšia spotreba dát

Práve väčšia spotreba dát, aj keď svoj mobil používate tak ako v minulosti, je jedným zo znakov toho, že sa práve vo vašom zariadení nachádza malvér. Radíme vám, si skontrolovať ktoré aplikácie vám spotrebúvajú najviac dát a tie skontrolovať. Dôvodom je, že niektoré špecifické vírusy, ako je napríklad Spyware, odosielajú na pozadí dáta na vzdialený server.

titulka spyware
Zdroj: Pixabay.com, Unsplash (Alexander Krivitskiy), Úprava: Vosveteit.sk

V smartfóne máte súbory, ktoré ste nevytvorili

V súvislosti so spywarom treba uviesť, že jeho sprievodným javom je, že sa vám rýchlejšie zapĺňa aj úložný priestor. Dáta, ktoré útočník odosiela niekde na vzdialený server, musí totiž vytvoriť, napríklad snímky obrazovky, vaše fotografie, nahrávky hlasu a podobne. Tie uloží do pamäte a odošle ich na externý server. Ich odstránenie býva ale pomerne náročné a preto vám môžu zaplaviť úložný priestor. Treba ale podotknúť, že nie je to vždy pravidlom, že vám dochádza úložný priestor. Niekedy hackeri, ak im udelíte oprávnenia, napríklad k úložisku smartfónu, tak môžu odosielať dáta z úložiska rovno.

Mobil je odrazu pomalší

Ak ste zrazu pocítili spomalenie vášho smartfónu, buďte ostražitý, dôvodom môže byť malvér. Taktiež aj ak sa aj aplikácie načítavajú pomaly, tiež je to znak malvéru. Dôvodom tohto problému je, že škodlivý softvér vykonáva nejakú aktivitu na pozadí a je mu udelená priorita. Výsledkom je, že vám nezostáva dostatok výkonu na iné bežné úkony. Ak máte ale výkonnejší smartfón, tak s týmto problémom sa nemusíte vždy stretnúť.

Trápi vás pomalý smartfón?
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger) koláž: vosveteit.sk

Problémy s mobilom

Ak sa zrazu stretávate s tým, že sa váš mobil prehrieva, môže to byť zapríčinené aj tým, že máte v zariadení malvér. Tento problém má súvis s tým, že škodlivý softvér využíva zdroje vášho zariadenia. Spolu s tým ruka v ruke dochádza aj k zahrievaniu jednotlivých komponentov. Ak sa vám telefón prehrieva bez toho, aby mal na to dôvod, napríklad leží na stole, tak vedzte, že niečo nie je v poriadku.

Vybíja sa vám rýchlejšie batéria

V súvislosti s bodom vyššie je potrebné povedať, že ďalším sprievodným javom je, keď sa vám batéria začne razom rýchlejšie vybíjať. Samozrejme, ak hráte hry alebo robíte iné náročné úlohy, tak sa vám batéria rýchlejšie vybije. Zbystrite hlavne vtedy, keď smartfón nemá dôvod na to, aby sa vybil rýchlejšie.  Ak sa tak deje, tak si skontrolujte, ktoré aplikácie míňajú energiu vášho telefónu. Ide o prvý krok, ktorý by ste mali spraviť, ak chcete identifikovať potenciálne škodlivú aplikáciu vo vašom zariadení.

bateria smartfonu
Zdroj: wannawit_vck / Shutterstock.com, úprava redakcie

Rozsvecuje sa vám obrazovka

Jedným z ďalších a pomerne častých znakov je, keď sa vám obrazovka smartfónu „len-tak“ z ničoho nič zapne, hoci nemá na to dôvod. Ide o sprievodný znak toho, že sa spustil na pozadí nejaký proces v telefóne. Nepodceňujte to.

Stretli ste sa s nejakým problémom vyššie a mali ste v telefóne vírus? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre