Povolenia, ktoré udeľujeme aplikáciám, môžu predstavovať hrozbu pre naše súkromie. Ktoré patria medzi citlivé?

Povolenia aplikácií umožňujú aplikáciám pristupovať k rôznym častiam smartfónu. Niektorú sú viac a iné zas menej citlivé. Pozrite sa, s ktorými privilégiami, by sme mali pracovať opatrne.

titulka-povolenia aplikacii
Zdroj: Xmobile.sk

V súčasnej dobe, keď sťahujeme aplikácie na náš Android smartfón, často narazíme na dilemu týkajúcu sa, či máme povoliť aplikáciám všetky povolenie, ktoré požadujú alebo nie. Toto rozhodnutie môže mať významný dopad nielen na ich funkčnosť, ale aj na ochranu nášho súkromia. Je dôležité rozumieť tomu, čo tieto povolenia znamenajú a ako ovplyvňujú naše zariadenie a osobné údaje.

Na čo slúžia povolenia, ktoré udeľujeme aplikáciám?

Povolenia v Android aplikáciách slúžia na poskytnutie prístupu k rôznym funkcionalitám a údajom v našich zariadeniach. Napríklad, aplikácia fotoaparátu potrebuje prístup k fotoaparátu a mikrofónu, zatiaľ čo navigačná aplikácia, ako napríklad Google Mapy, si vyžaduje prístup k našej polohe. Tieto typy povolení sú logické a zväčša nevyvolávajú obavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
povolenia aplikacii android telefonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Ktoré povolenie môžeme považovať za citlivé?

Na druhej strane, niektoré aplikácie môžu požadovať povolenia, ktoré im umožňujú prístup takmer ku všetkému v našom smartfóne. Tieto povolenia sú považované za veľmi citlivé a mali by byť udelené len v prípade, že aplikácia má pre ich potrebu oprávnený a jasný dôvod, bez ktorého nemôže riadne fungovať.

Citlivé povolenia zahŕňajú prístup ku kamere, mikrofónu, kontaktom, histórii prehliadania, správam, polohe alebo galérii. Ešte väčšiu opatrnosť si vyžadujú povolenia, ktoré umožňujú aplikáciám vykonávať systémové zmeny v zariadení, prípadne inštalovať do neho ďalší softvér. Aj keď tieto povolenia nie sú nevyhnutne nebezpečné, aplikácia by mala mať dôveryhodný a logický dôvod na ich požiadanie.

Tieto povolenia sú nebezpečné hlavne z dôvodu, že môžu nahrať do vášho smartfónu ďalšiu aplikáciu a udeliť jej ľubovoľné povolenie.

Medzi ďalšie potenciálne nebezpečné povolenie sa radí aj schopnosť pristupovať k upozorneniam. Treba si uvedomiť, že ak aplikácia pristupuje k upozorneniam, tak prakticky vidí obsah správ, ktoré ste od niekoho dostali vrátane autentifikačných SMS a podobne.

Taktiež by sme mali opatrne pracovať s povolením, ktoré umožňuje prekrývať obsah obrazovky. V minulosti sme mohli byť svedkami hackerských útokov, kedy útočník prekryl prihlasovacie okno do internet bankingu a používateľ v domnienke, že sa prihlasuje k svojmu bankovému účtu, tieto údaje odovzdal hackerovi.

S povoleniami pracujte opatrne

Je dôležité byť obozretný, pretože niektoré aplikácie, aj tie zdanlivo jednoduché, môžu žiadať o neprimeraný prístup k funkcionalitám alebo údajom. Napríklad, športová aplikácia, ktorá si vyžaduje prístup k telefónnym hovorom alebo SMS, by mohla vyvolať podozrenie. Pre zachovanie súkromia a bezpečnosti je kľúčové venovať pozornosť povoleniam, ktoré aplikácia vyžaduje, a vždy riadne posúdiť, či sú naozaj potrebné pre jej funkčnosť.

Ak už máte v telefóne nainštalované aplikácie, je možné skontrolovať a upraviť udelené povolenia v nastaveniach zariadenia. K týmto nastaveniam sa zväčša dostanete cez sekciu Správa aplikácií, kde je potrebné kliknúť na možnosť Povolenia, kde môžete vidieť, aké povolenia boli udelené jednotlivým aplikáciám a podľa potreby ich upraviť.

Android_spavca aplikacii
Zdroj: Vosveteit

Je dôležité si ale zároveň uvedomiť, že niektoré aplikácie nemusia fungovať správne, ak im odopriete prístup k určitým privilégiám. Preto pri udeľovaní privilégií, by sme sa mali riadiť zdravým sedliackym rozumom

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre