Aké aplikácia vo vašom telefóne môžu čítať obsah vašich správ z SMS, WhatsAppu či Messengeru?

Pozrite sa na aplikácie v telefóne, ktoré môžu pristupovať k obsahu SMS správ, správam z WhatsAppu, Messengeru a ďalších aplikácií.

hacknuty smartfon
Zdroj: Morrowind / Shutterstock.com

Pravdepodobne aj vy používate aplikácie, ako sú Messenger, WhatsApp, Telegram a ďalšie. Mnohí si myslia, že konverzácie cez aplikácie sú vždy súkromné a bezpečné, no nie je tomu vždy tak. Dôvodom je, že mnohé iné aplikácie môžu pristupovať k správam, ktoré odosielame, resp. prijímame. Zaujímalo vás ale niekedy, ktoré aplikácie vo vašom telefóne môžu vidieť obsah správ? Poďme sa spolu teraz na to pozrieť, ako tieto aplikácie odhalíme.

Čo sú to povolenia aplikácií?

V prvom rade si je potrebné povedať, ako môžu aplikácie tretích strán pristupovať k obsahu v správach. Umožňujú to povolenia, ktoré aplikáciám udeľujeme. Častokrát si to pritom ani neuvedomujeme, že to aplikáciám tretích strán povoľujeme. Rovnako treba uviesť, že mnohé aplikácie, ktoré pristupujú k obsahu správ, fyzicky ani nepotrebujú k ním pristupovať, aby mohli riadne fungovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ktoré aplikácie pristupujú k správam v telefóne?

Odhliadnuc od toho, že pravdepodobne nikto nechce, aby niekto čítal alebo pristupoval k našim správam, tak často cez ne zdieľame aj citlivé údaje vrátane autentifikačných kódov. Potenciálny útočník by to mohol využiť a odcudziť nám napríklad účty z rôznych služieb. Preto je dobré vedieť, ktoré aplikácie majú k ním prístup.

Čítať obsah správ môžu aplikácie, ktorým ste udelili prístup k SMS správam. Ktoré aplikácie to sú, môžete skontrolovať v správcovi povolení. Otvorte si Nastavenia smartfónu a v ponuke vyhľadajte Správca povolení. Následne v ponuke vyhľadajte SMS. Toto povolenie umožňuje pristupovať k SMS správam v telefóne.

Tieto aplikácie pristupujú k prijatým správam z ďalších aplikácií

No pozor, toto nie je jediné povolenie, ktoré umožňuje čítať obsah správ. Teraz sa pozrieme na ďalšie povolenie, ktoré umožňuje pristupovať k oznámeniam v notifikačnej lište a teda aj k správam z aplikácií ako sú Messenger, WhatsApp a ďalšie. Toto povolenie nájdeme v sekcii Špeciálny prístup (pozn. redakcie: sekcia sa môže volať mierne odlišne v závislosti od výrobcu vášho smartfónu. Zväčša ju nájdete v Správcovi povolení alebo v Správcovi aplikácií, kde kliknete na ďalšie nastavenia) a volá sa Prístup k oznámeniam. Aplikácie s prístupom k tejto časti zariadenia, môžu čítať obsah z notifikačnej lišty, v ktorej po prijatí správy vidno i obsah správ z aplikácií. K týmto nastaveniam sa zároveň môžete dostať aj podľa návodu vyššie pomocou funkcie vyhľadania nastavení.

Vo všeobecnosti by ste mali prístup k upozorneniam a SMS správam udeľovať len aplikáciám, ktorým na 100%-veríte. V inom prípade sa vystavujete potenciálnemu riziku, že k obsahu správ môže pristupovať i cudzia osoba. Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali povoleniam, ktoré zneužívajú hackeri, aby ovládli smartfón obete.

Našli ste medzi aplikáciami, ktoré pristupujú k obsahu správ aj také, o ktorých ste nevedeli, že tak robia? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre