Aj lacný Android smartfón môže fungovať rýchlo. Tieto nastavenia vo vašom smartfóne si zmeňte. Potom vám pôjde rýchlejšie!

Android ponúka výkonovo širokú škálu zariadení, pričom vôbec netreba vrážať peniaze do tých najdrahších.

smartfon
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh)

Fanúšik Androidu má k dispozícii celú škálu rôznych modelov, od nižších až po vyššie triedy. Možno aj vy veríte tomu, že drahší smartfón znamená lepší výkon, no vôbec nemusíte investovať do vlajkových lodí, ak si chcete užiť viac než postačujúci výkon.  

Pri lacnejších smartfónoch totiž existuje niekoľko trikov, ktoré môžete použiť aj vy, aby vám zariadenie fungovalo rýchlejšie. Poďme sa pozrieť na to, aké to sú.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj lacný Android smartfón môže byť rýchly

Zrýchlenie animácií 

Väčšina smartfónov má animácie, vďaka ktorým vyzerá prechádzanie medzi oknami alebo spúšťanie aplikácie o čosi lepšie. Z technického hľadiska však nejde o niečo, čo by ste nutne potrebovali. Pri pomalších smartfónoch sa môže stať, že s predvolenou rýchlosťou animácií cítite, že váš smartfón ide pomaly.  

Našťastie existuje spôsob, ako vaše oči “oklamať”. Úprava dĺžky animácií síce nič nespraví s výkonom vášho smartfónu, no aspoň vám dodá pocit, že vám zariadenie ide o niečo rýchlejšie. Animácie si môžete upraviť vo vývojárskych nastaveniach. Ak neviete, ako sa do týchto nastavení dostať, do pozornosti dávame napríklad tento článok.  

Vo vývojárskych nastaveniach nájdite trojicu nastavení. Nimi sú Mierka animácie okna, Mierka animácie premeny a Mierka dĺžky animácie. Vo všetkých prípadoch zmeňte nastavenie z 1x na 0,5x.  

Ako zrýchliť váš smartfón?
Zdroj: Vosveteit.sk

Odstráňte zo zariadenia bloatware 

Android smartfóny prichádzajú s radom predinštalovaných aplikácií, pričom väčšina z nich je takzvaný bloatware. Sú to aplikácie, ktoré normálne nevyužívate, no napriek tomu sa od výroby nachádzajú v smartfóne. Tieto aplikácie sa môžu niekedy spúšťať na pozadí, čo pri menej výkonných smartfónoch dopadá na ich výkon.

Vedeli ste, že na to, aby vám smartfón fungoval plynulo, tak potrebujete mať najmenej 10 až 20% voľného interného úložiska? Ak nebudete mať dostatok voľného priestoru, tak vám bude smartfón sekať a reagovať pomaly. 

Vymazanie bloatwaru môže teda zvýšiť výkon zariadenia a čo viac, uvoľní vám miesto v zariadení. Ak sa vám niektoré aplikácie vymazať zo zariadenia nedajú, môžete ich aspoň zakázať. Návod, ako to môžete spraviť, nájdete v tomto článku.

odinstalovanie aplikacii_android
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozor na náročné aplikácie 

Nie je aplikácia, ako aplikácia. Niektoré, napríklad Facebook, sú podstatne náročnejšie na systém, vyžadujú si viac zdrojov, ktoré môže smartfón poskytnúť. Facebook, Instagram a podobné aplikácie patria medzi náročné a rovnako sa medzi ne môžu radiť aj mobilné hry. Ak máte starší smartfón, vyhnite sa používaniu náročných aplikácií. Môžete ich nahradiť “lite” verziami alebo siahnuť po inej alternatíve. Zatiaľ čo Facebook radíme k náročným aplikáciám, napríklad Telegram je na systém oveľa ľahší.  

Odstráňte nepotrebné widgety z plochy

Vedeli ste, že widgety sú jedným z najväčších žrútov zdrojov energie? Neustále sa aktualizujú a robia rôzna efekty na domovskej obrazovke. Ich odstránením ušetríte kvantum zdrojov smartfónu. Ak máte na ploché také miniaplikácie, ktoré pre vás neprinášajú výraznú pridanú hodnotu, dajte ich preč, smartfón vám pôjde o poznanie lepšie.

Smartfon pripnutie stranky ako widget
Zdroj: Vosveteit.sk, pngfind.com

Vymažte aplikácie vo vyrovnávacej pamäti 

Smartfón ukladá posledné použité pamäte do vyrovnávacej pamäte. Tam síce spotrebujú menej zdrojov, no stále nebežia zadarmo. Vyčistenie vyrovnávacej pamäte môže byť skvelý spôsob, ako si zrýchliť slabší smartfón, no dávajte pozor na jednu vec. Aplikácie v pamäti sú uložené preto, aby ste sa ku nim mohli rýchlejšie vrátiť. Zároveň tak šetria zdroje, ktoré by si požičali pri zapínaní všetkých procesov.  

Ak viete, že aplikáciu nebudete dlhšie používať, vymažte si ju z vyrovnávacej pamäte. Ak ale vymažete napríklad Instagram a o minútu ho otvoríte, viac tým smartfón zaťažujete a zároveň sa vám míňa aj viac batérie. 

Rovnako sa odporúča, aby ste z času na čas reštartovali smartfón. Dôvod je taký, že hoci Android pomerne slušne pracuje s RAM pamäťou, ale pravdou je, že útržky kódov z aplikácií zostávajú v pamäti aj potom, ako Android ich odstráni. To môže neskôr spôsobovať problémy s chodom telefónu.

Smartfon restartovanie zariadenia
Zdroj: Vosveteit

Skontrolujte si aplikácie, ktoré sa zapínajú automaticky 

Mnohé aplikácie majú možnosť automatického zapnutia sa na pozadí. Četovacie aplikácie, sociálne siete a iné zapínajú proces, ktorý im dovoľuje byť pripojené na sieť a tým vás informovať, keď vám niekto napíše, pošle žiadosť o priateľstvo a tak ďalej.  

Aj lacnejší smartfón môže byť rýchly, toto sú tipy, ako to dosiahnuť
Zdroj: Vosveteit.sk

V nastaveniach aplikácií nájdete možnosť Aplikácie na pozadí. Otvorte si ju a uvidíte tie aplikácie, ktoré majú dovolené spúšťať sa na pozadí. Odporúčame nechať si tu naozaj len tie najnutnejšie. Čím viac aplikácií totiž funguje na pozadí, tým viac zdrojov si berú, čo môže váš smartfón spomaliť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre