Váš Android má tajné „menu pre vývojárov“, ktoré schováva skryté funkcie: Takto ho zapnete

Menu pre vývojárov ponúka ďalšie nastavenia, ktoré vám pomôžu prispôsobiť viacero aspektov vášho Android smartfónu. Pozrite sa, ako ho zapnete.

android smartfon_titulka
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Najväčším lákadlom Android smartfónov je ich možnosť prispôsobenia. Sám o sebe ponúka tento operačný systém širokú paletu rôznych možností, no mnohí nevedia, že väčšina týchto zariadení ponúka „skrytý“ režim, ktorý vám otvorí ďalšiu kopu nastavení.

Hovoríme o takzvanom vývojárskom režime a dôvod prečo je pre mnohých ľudí neznámy je ten, že spočiatku ho v nastaveniach vôbec nenájdete. Ak však viete kde hľadať, potom vám odomknutie tohto režimu zaberie len pár sekúnd.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spustením vývojárskeho režimu sa vám otvorí viacero nových možností, pomocou ktorých si viete prispôsobiť prakticky každý aspekt zariadenia. Dopredu musíme upozorniť, že ak nie ste zabehnutí v technologických veciach, množstvo funkcií vám nič nepovie. Pozrime sa však na to, ako si môžete vývojársky režim jednoducho zapnúť.

Otvorenie možností pre vývojárov

Ako prvé hneď upozorníme, že zapnutie vývojárskych možností sa líši od zariadenia k zariadeniu, no väčšinou je postupu rovnaký. Ak vlastníte zariadenia Xiaomi, otvorte si nastavenia a hneď ako prvé nájdete sekciu O telefóne.

Ako zapnut vývojarske menu_1
Zdroj: Vosveteit

V novootvorenom okne nájdete riadok Verzia MIUI. Niekoľkokrát kliknite na číslo zostavy a telefón vás upozorní správou, že ste odomkli možnosti pre vývojárov.

Ako zapnut vývojarske menu_2
Zdroj: Vosveteit

Odteraz máte tieto nastavenia k dispozícii a nájdete ich rozkliknutím možnosti Ďalšie nastavenia. V okne ďalšie nastavenia uvidíte Možnosti vývojárov. V prípade telefónov iných značiek, využitie funkciu vyhľadávania, pomocou ktorej sa hravo dostanete k možnostiam pre vývojárov.

Čo s funkciami pre vývojárov dokážete?

Ako sme už spomenuli, možnosti pre vývojárov vám dovolia upraviť takmer každý aspekt smartfónu, no to neznamená, že každé nastavenie je praktické, hlavne ak nemáte predstavu čo robí. V týchto nastaveniach však nájdete aj funkcie, ktoré vám pomôžu zlepšiť prácu so smartfónom a jeho fungovanie.

Medzi prvé užitočné nastavenie môžeme zaradiť zmenu mierky animácií. Toto nastavenie samo o sebe robí len to, že vám animácie prechodov prehrá buď rýchlejšie alebo pomalšie. Prakticky však túto možnosť ocenia hlavne staršie a pomalšie zariadenia. Zmena mierky animácií totiž môže aspoň pocitovo navodiť dojem rýchlejšieho smartfónu.

Ide o trojicu nastavení, ktoré nájdete v podkategórii Vykresľovanie. Vo všetkých troch nižšie vyznačených oknách stačí, aby ste mierku animácie zmenili z 1x na 0,5x.

4 možnosti pre vývojárov, ktoré neprehliadajte
Zdroj: Vosveteit.sk

Obmedzenie procesov na pozadí

Ďalšou mimoriadne užitočnou funkciou je obmedzenie procesov na pozadí. Smartfóny majú určitý limit aplikácií, ktoré môžu nechať otvorené v pamäti RAM. Takáto aplikácia nie je úplne zatvorená a ak ju chcete opäť použiť, môžete skočiť hneď do nej. Veľa procesov na pozadí však môže spôsobiť rýchlejšie vybíjanie batérie.

V podkategórii Aplikácie nájdete možnosť Limit procesov na pozadí. Od výroby je nastavený štandardný limit, čo znamená že na pozadí môže prebiehať 20 procesov. Toto môžete znížiť, no čím menšie číslo zvolíte, tým menej aplikácií bude na pozadí otvorených.

Šetrite batériu obmedzením aplikácií na pozadí
Zdroj: Vosveteit.sk

Upozorňujeme, že ak smartfón nebude držať toľko aplikácií otvorených, síce môžete ušetriť batériu a zlepšiť výkon, no ak často preskakujete medzi aplikáciami, zariadenie vynaloží viac zdrojov na opätovné otváranie aplikácií.

Obmedzenie Wi-Fi

Obmedzením vyhľadávania Wi-Fi sietí môžete šetriť batériu smartfónu. V tomto prípade závisí od konkrétneho výrobcu a modelu, no niekedy máte túto funkciu zapnutú, inokedy zas vypnutú. Ak si však obmedzíte vyhľadávanie sietí, dosiahnete inteligentnú optimalizáciu pri vyhľadávaní sietí, ku ktorým sa môže zariadenie pripojiť.

vyvojarske nastavenie obmedzenie vyhladavania wifi sieti
Zdroj: Vosveteit.sk

Hoci to znie komplikovane, v praxi vám stačí vedieť to, že ak nemáte toto obmedzenie zapnuté, smartfón vynakladá o niečo viac práce pri vyhľadávaní sietí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre