Tieto nastavenia a funkcie smartfónu vybíjajú batériu najviac: Vyhnite sa im, vaša batéria sa vám poďakuje!

Pozrite sa, ktoré nastavenia smartfónu môžu vašu batériu vybíjať najviac a pokúste sa im vyvarovať. Google odporúča, kde máte spozornieť.

slaba bateria smartfonu
Zdroj: stickpng, pngegg, Vosveteit.sk (koláž), cleanpng.com

Batéria nášho smartfónu má svoje obmedzenie, aj keď by sme si pravdepodobne všetci želali, aby to tak nebolo. Niektoré modely prichádzajú s väčšou kapacitou, iné zasa s menšou, no spoločným cieľom všetkých používateľov je, aby im ich smartfón na jedno nabitie vydržal čo najdlhšie. Aby sme to docielili, musíme sa snažiť obmedziť rôzne procesy a nastavenia, ktoré batériu vybíjajú najviac. Príklad takýchto nastavení uviedla aj spoločnosť Google, pričom tieto informácie nám sprostredkoval portál the-sun.com. A ak aj vy chcete, aby vaša batéria vydržala čo najdlhšie, tak by ste sa na tieto nastavenia určite mali pozrieť aj vy.

Vašu batériu vybíjajú najmä tieto nastavenia

Začneme displejom, ktorý je jedným z hlavných zdrojov vybíjania našej batérie. Príliš vysoký jas displeja môže výrazne znížiť výdrž našej batérie, pričom rovnako by sme mali myslieť aj na motív nášho smartfónu. Ak vlastníte smartfón s AMOLED displejom, pre dlhšiu výdrž batérie by ste mali aktivovať aj tmavý režim a znížiť čas aktívnej obrazovky predtým, než sa automaticky zhasne. K zvýšeniu výdrže telefónu vám môže pomôcť aj zníženie obnovovacej frekvencie displeja, ak teda váš model povoľuje vyššiu frekvenciu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
bateria telefonu nastavenia čo vybíjajú batériu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Využívanie zvukov klávesnice či vibrácií taktiež znižuje výdrž vašej batérie. Pre dlhšiu výdrž by ste teda tieto nastavenia mali deaktivovať. Batériu dokáže vybíjať aj pripojenie nášho telefónu, teda najmä vo chvíli, kedy ho nepotrebujeme. Rozprávame sa o 5G pripojení, ktoré môžeme mať natívne aktivované, teda vyhľadávanie 5G sietí. Ak však nie sme v pokrytí 5G siete, pre dlhšiu výdrž batérie by sme túto možnosť mali deaktivovať, aby nám telefón na jedno nabitie vydržal o niečo dlhšie. Zároveň treba povedať, že 5G sieť je aj energeticky náročnejšia a teda, ak nevyužívate jej výhody, stojí za zváženie prepnutie sa do 4G, resp. LTE siete.

Vybíjanie batérie môžu spôsobovať aj ďalšie funkcie

Aj keď možnosťou Motion Sense nedisponujú všetky smartfóny, tak je skutočne veľkým žrútom batérie. Táto funkcia má za cieľ rozpoznať, či ste niekde v blízkosti, aby ste dokázali ovládať svoje zariadenie aj bez jeho odomknutia. Neustála pozornosť zariadenia však batériu dokáže vybiť viac, ako by sme si bežne predstavovali. Rovnako batériu vybíja aj možnosť neustáleho skenovania zvukov okolo nás, teda funkcia rozpoznávania piesní v našom okolí. Touto funkciou však rovnako nedisponujú všetky telefóny. Odporúčame rovnako vypnúť aj hlasových asistentov, ktorý neustále počúvajú, či nepoviete „čarovnú formulku“ (napr. Hey Google), aby sa aktivovali.

Samsung Galaxy S22_bateria telefonu_ikony_4G_signal
Zdroj: Vosveteit.sk

Veľkým žrútom batérie sú aj niektoré aplikácie. Skontrolovať si ich spotrebu energie môžete v nastaveniach vášho telefónu a pre úsporu batérie môžete zakázať ich aktivitu na pozadí. Aby ste dosiahli menšej záťaže pre batériu, aktivovať by ste si mali aj funkciu adaptívnej batérie alebo šetriča batérie.

Rovnako treba povedať, že ak chcete šetriť batériu, tak by ste nemali bezhlavo fyzicky vypínať aplikácie. Tie totiž, ako ich opustíte, tak prechádzajú do režimu spánku. No ak ich vypnete a neskôr spustite, tak to vyžaduje oveľa viac energie, ako keby boli uložené v RAM pamäti telefónu.

Batéria smartfónu vám vydrží dlhšie aj vo chvíli, kedy si začnete vypínať váš mobilný hotspot alebo podobné funkcie ak sú neaktívne a zvážiť by ste mali aj to, koľko účtov máte v smartfóne prihlásených. Podľa Googlu totiž môže batériu vybíjať aj príliš veľké množstvo účtov, ktoré sa na pozadí telefónu synchronizujú.

Zároveň by sme radi doplnili, že ďalšími veľkými žrútmi sú aj funkcie ako je GPS či Wi-Fi. Ak tieto funkcie nevyužívate, tak si ich vypnite, ušetrite tak cenné % batérie.

Stačí vám výdrž batérie vášho smartfónu? Alebo by ste si priali väčšiu kapacitu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre