Čo je to dynamický AMOLED 2X displej a v čom je lepší od klasického AMOLED displeja?

V čom sa líši dynamický AMOLED 2X displej od klasického a kde ho môžeme nájsť? Pozrite sa, ktoré modely ním disponujú.

Samsung Galaxy S21 po boku Galaxy S23 Ultra - rozdiel vo velkosti
Zdroj: Vosveteit.sk, Galaxy S21 po boku S23 Ultra

Pri výbere nového smartfónu sa častokrát pozeráme okrem iných špecifikácií aj na displej. Viacero používateľov už dnes dokáže rozoznať rozdiel aspoň medzi IPS LCD a AMOLED panelom, no tu to však nekončí. Aj tieto dva najznámejšie typy displejov sa dokážu líšiť jeden od druhého, pričom komplikovanejšie je to pri AMOLED paneloch. Pri niektorých zariadeniach pritom vieme naraziť aj na označenie dynamický AMOLED 2X displej. Toto označenie je typické pre modely od juhokórejského výrobcu Samsung. Aký je však rozdiel medzi týmto typom displeja od klasického dynamického AMOLED panelu? Vysvetlenie nám priniesol portál trustedreviews.com a vy sa naň môžete pozrieť spolu s nami.

Dynamický AMOLED 2X displej prinášajú modely od Samsungu

Spoločnosť Samsung je známa svojimi kvalitnými zariadeniami a taktiež tým, že zatiaľ čo konkurenčné modely stále využívali aj lacnejšie IPS LCD panely, Samsung prinášal AMOLED displeje aj medzi nižšiu triedu. O kvalite súčiastok týchto smartfónov teda nemôžeme pochybovať. Aj napriek tomu môžeme povedať, že juhokórejský gigant rozlišuje vlajkové modely od tých lacnejších a technológiu displeja ešte o niečo vylepšil. A práve preto prišiel na trh dynamický AMOLED 2X displej.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samsung Galaxy S23 Ultra_zahnuty displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako už názov tohto displeja naznačuje, oproti klasickému dynamickému AMOLED panelu prináša niečo naviac. Bežný dynamický AMOLED displej znižuje množstvo vyžarovaného modrého svetla a podporuje štandard HDR10+. Dynamický AMOLED 2X displej však oproti pôvodnej technológii zlepšuje zobrazovanie farieb, jasu a výkon HDR (High Dynamic Range). Pre tých, ktorí nevedia, tak HDR je technológia, ktorá umožňuje zobrazovať väčší rozsah jasu a farieb na displeji alebo obrazovke. Konkrétne ide o zlepšenie schopnosti zariadení zobraziť detaily v jasných a tmavých oblastiach scény, čím sa vytvára pôsobivejší a realistický obraz. Inými slovami, má vynikajúce kontrasty. Okrem iného tiež zaisťuje to, aby čierna bola skutočne čiernou a šetrila tak batériu a predchádzala opotrebeniu displeja. Podľa niektorých testov sa tieto displeje vyznačujú vynikajúcou presnosťou farieb, ktoré sú reprodukované podľa skutočného zámeru.

Rovnako treba povedať, že tento typ displeja má väčšinou rozlíšenie Quad HD+ alebo 4K, čo znamená, že má veľmi vysokú hustotu pixelov. Zároveň treba spomenúť, že má vyššiu svietivosť ako predošlá generácia displejov, čo znamená, že je schopný zobraziť jasné a živé farby aj v priamom slnečnom svetle, čo robí mnohým zariadeniam problém.

Ktoré zariadenia takýmto displejom disponujú?

Ako sme už uviedli, technológia pre dynamický AMOLED 2X displej prichádza od Samsungu. Táto spoločnosť ním vybavuje už nejakú dobu svoje najlepšie zariadenia, medzi ktoré môžeme zaradiť modelový rad Galaxy S21, Galaxy S22 a aj najnovší Galaxy S23. Okrem toho ho však aj využíva séria laptopov Galaxy Book 3. Ďalšími výhodami dynamického AMOLED 2X displeja je aj lepšia viditeľnosť vo vonkajšom prostredí, teda aj na priamom slnku.

Samsung Galaxy S23_displej
Zdroj: Vosveteit.sk, na snímke je Galaxy S23, S23 Plus a S23 Ultra

Dynamické AMOLED 2X panely taktiež podporujú 120Hz obnovovaciu frekvenciu. Tým si zaručujú lepšie a plynulejšie zobrazovanie obsahu a animácií, čo dnes používatelia určite preferujú. Nanešťastie zatiaľ túto technológiu nenájdeme u lacnejších modelov z radu Galaxy A či zariadení iných výrobcov. Neskôr by sa to však mohlo zmeniť, keďže ide o pomerne novú, no exkluzívnu súčasť telefónov.

Aký typ displeja využíva váš smartfón? A už ste si vyskúšali aj nejaký ten dynamický AMOLED 2X displej? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre