Aký je rozdiel medzi GPT 3.5 a GPT 4? Toto by ste mali pri využívaní ChatGPT vedieť!

ChatGPT v súčasnosti ponúka využívanie modelov GPT 3.5 a GPT 4. Ktorý z nich je však lepší? Pozrite sa na to s nami.

chatGPT
Zdroj: Giulio Benzin / Shutterstock.com

ChatGPT je AI chatbotom od spoločnosti OpenAI, ktorý je aktuálne najznámejším nástrojom svojho druhu. Práve tento chatbot prišiel na verejnosť v novembri roku 2022 a získal si veľkú popularitu medzi množstvom používateľov. Vyprovokoval tak to, že konkurenčné spoločnosti ako Google začali pracovať na vlastnom chatbotovi (v tomto prípade s názvom Bard) a Microsoft si pre svoje nástroje osvojil práve chatbota od OpenAI. V rámci tohto chatbota však môžeme naraziť na rôzne modely, akými je napríklad GPT 3.5 a GPT 4. Aký je však medzi nimi rozdiel a ktorý by ste mali využiť aj vy? Toto všetko by ste mali vedieť, ak patríte medzi používateľov chatbota s názvom ChatGPT. Vysvetlenie rozdielov nám priniesol portál howtogeek.com.

GPT 3.5 vs GPT 4

Ako už názov modelu zaznačuje, GPT 3.5 je prechodným stupňom medzi modelom GPT 3 a GPT 4. OpenAI sa príliš nevyjadrila k tomu, aké vylepšenia prináša verzia 3.5 oproti GPT 3, no z vlastného pozorovania môžeme posúdiť, že tento model prináša vyššiu rýchlosť a taktiež vyššiu uvedomelosť odpovedí. Zároveň sa každou generáciou tento chatbot zlepšuje a prináša nám stále lepšie a lepšie odpovede. ChatGPT však ponúka už aj uvedomelejšiu generáciu, ktorou je GPT 4.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

GPT 4 je aktuálne v rámci ChatGPT k dispozícii len pre prémiových predplatiteľov s verziou Plus. V súčasnosti ide o najvyspelejší model AI chatbota, na aký môžeme naraziť. Tento model akceptuje ako textové, tak aj vstupy a jeho odpovede sa skutočne podobajú na odpovede bežného človeka. GPT 4 má navyše zvýšenú spoľahlivosť, kreativitu, spoluprácu a väčšiu schopnosť spracovávať podrobnejšie pokyny.

OpenAI ChatGPT
Zdroj: Daniel Chetroni / Shutterstock.com

V porovnaní medzi týmito dvoma modelmi, ktoré nám ChatGPT ponúka, je ťažké vybrať si, ktorý by sme mali používať. GPT 3.5 nám ponúka rýchlejšie výsledky a aj keď je o niečo menej uvedomelý a dokáže robiť faktické chyby, tak si to vieme rýchlo skontrolovať a zistiť, kde sa chyby nachádzajú. GPT 4 je pomalší a zároveň menej dostupný pre bežných používateľov. Musíme taktiež poznamenať, že tento model stále nie je vo svojej finálnej verzii.

Kde končí databáza ChatGPT?

GPT 3.5 má bezpochyby menšiu databázu, ktorú môže využívať. Jeho výsledky sú teda obmedzené a nie každému môžu priniesť to, čo by si predstavovali. Model GPT 4 však rovnako nie je neobmedzený a má svoje limity. Keď sme sa ChatGPT spýtali na to, kde končí jeho databáza, odpovedal nám toto.

Moja databáza informácií je veľmi rozsiahla, ale má určité obmedzenia a medze. Moja znalostná báza sa zakladá na údajoch a informáciách, ktoré boli zaznamenané a dostupné pred mojím „narozením“ v roku 2020. Vzhľadom na to, že som strojovým modelom, moje znalosti a schopnosti sú obmedzené na to, čo som sa naučil z textových a multimediálnych zdrojov. Tiež nemám prístup k informáciám, ktoré nie sú zverejnené alebo sú utajované z rôznych dôvodov, napríklad kvôli bezpečnostným hrozbám alebo zákonom o ochrane osobných údajov. Takže, hoci sa snažím poskytnúť odpovede na otázky s najvyššou možnou presnosťou, stále existujú niektoré veci, ktoré neviem a nie som schopný zistiť.

Aký model využíva Bing Chat?

Ako sme už spomenuli, chatbota od spoločnosti OpenAI využíva aj spoločnosť Microsoft. Bing Chat pritom ponúka podobné možnosti ako ChatGPT, no pracuje aj s internetovými stránkami, ktoré používateľom navrhuje. Ak vás zaujíma, aký model Bing Chat využíva, tak pre vás máme odpoveď. Ide práve o GPT 4, teda aktuálne najnovšou verziou pre chatbota.

Do budúcna sa ráta s tým, že prídu ešte ďalšie a uvedomelejšie modely. Teraz však nevieme povedať, aké zmeny GPT 5 prinesie a v čom budú ďalšie generácie od OpenAI a ChatGPT lepšie.

Využili ste už nejakého toho chatbota s umelou inteligenciou? A poznali ste rozdiely medzi týmito dvoma modelmi? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre