Návody

Tieto funkcie telefónu sú najväčšími žrútmi energie: Keď ich obmedzíte, smartfón vám vydrží dlhšie

Niekedy si ani neuvedomujeme, že nám v smartfóne beží veľa rôznych funkcií, ktoré majú dopad na kapacitu batérie.

Kapacita batérie je jednou z najzákladnejších vlastností smartfónu. Na jednu stranu môžete mať mimoriadne výkonné zariadenie, no ak vám nevydrží nabité ani polovicu dňa, jeho užitočnosť výrazne klesá. Ďalším faktorom je to, že kapacita batérie postupne klesá kvôli degradácii, ktorej sa nevyhne žiadna batéria.

Možno sa vám smartfón vybíja rýchlejšie ako kedysi, alebo len chcete dostať z batérie čo najviac. Nech sú vaše dôvody akékoľvek, poznáme pár trikov, ktorými si môžete ušetriť percentá. Smartfóny používame denne a možno si neuvedomujeme, že v akýkoľvek moment môže fungovať množstvo procesov, ktoré si vyžadujú limitovanú energiu batérie. Niektoré procesy sú prirodzene náročnejšie ako iné a nižšie nájdete tie, ktoré si z batérie ťahajú najviac energie. Zároveň vám prezradíme čo robiť, aby ste si batériu šetrili.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Displej

Displej smartfónu sa považuje za energeticky najnáročnejší komponent celého zariadenia. Jeho úlohou je vykresľovať všetko čo na obrazovke vidíte a preto potrebuje veľké množstvo energie. V tomto prípade sú naše možnosti obmedzené, no platí, že čím vyšší jas máte, tým sa batéria míňa rýchlejšie.

Ak chcete ušetriť percentá, odporúčame držať jas obrazovky na minime. Pri rôznych svetelných podmienkach to ale nemusí byť najpraktickejšie riešenie. Pri ostrom svetle len ťažko niečo uvidíme na tmavej obrazovke. Drvivá väčšina smartfónov ale ponúka možnosť automatického jasu, ktorú si môžete jednoducho a rýchlo zapnúť. Ide o skvelý kompromis medzi šetrnosťou a praktickosťou.

Takto dostanete z vašej batérie maximum
Zdroj: Vosveteit.sk

Wi-Fi

Ak máme zapnutú Wi-Fi, tá môže žrať veľa batérie hlavne v prípade, ak niekam cestujeme. Smartfón totiž neustále vyhľadáva nové siete, pripája sa ku nim keď sú v dosahu a odpája sa, ak dosah bezdrôtovej siete opustíte. Tento cyklus môže spotrebovať veľa dostupnej energie. Odporúčame preto Wi-Fi vypnúť, hlavne ak ste na posledných percentách batérie. Na druhej strane, ak ste napríklad doma, tak sa odporúča mať vypnuté mobilné dáta a byť na Wi-Fi. Dôvodom je, že Mobilné dáta míňajú viac energie ako prenos dát cez Wi-Fi vysielač vo vašej blízkosti.

V súvislosti s Wi-Fi treba povedať i to, že ak nepoužívate funkciu Hotspot (zdieľanie internetu), tak by ste mali túto funkciu vypnúť. Dôvodom je, že patrí medzi tie funkcie, ktoré potrebujú na svoje fungovanie najviac energie.

GPS

Ďalšia náročná funkcia. Zapnuté GPS neustále vyhľadáva signály satelitov, čo si vyžaduje veľké množstvo energie. Aj túto funkciu odporúčame vypnúť, hlavne ak ju nepotrebujete a chcete, aby vám smartfón vydržal čo najdlhšie.

Ako zabrániť aplikáciám, aby nás sledovali?
Zdroj: Vosveteit.sk

Kamera

Rovnako treba povedať, že aj funkcia kamery patrí medzi tie, ktoré míňajú extrémne veľa energie. A preto, ak nefotíte, tak by ste túto funkciu mali nechať vypnutú. Koľko percent batérie sa môže v priebehu jednej, dvoch až troch minúty vybíjať, závisí od mnohých faktorov. Tieto faktory zahŕňajú veľkosť batérie, výkon procesora, kvalitu softvéru a spôsob použitia smartfónu. Avšak, v priemere sa môže batéria bežného smartfónu vybíjať rýchlosťou približne o 1% až 2% za každú jednu až tri minúty používania. Tento odhad sa však môže výrazne líšiť v závislosti od toho, ako používate smartfón.

Fotenie kamera smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozor na časté zapínanie a vypínanie Bluetooth

Technológia Bluetooth používa pomerne málo energie pri prenose dát. Paradoxne, pokusy o pripájanie zariadení sú viac energeticky náročné ako udržiavanie samotného pripojenia. A preto sa odporúča, keď Bluetooth nepoužívate, tak aby ste funkciu vypli. Vyhnete sa tak náhodným pokusom o spárovanie telefónu s ďalšími zariadeniami, ktoré prebiehajú v pravidelných intervaloch.

Upozornenia, vibrácie a miniaplikácie

Upozornenia a vibrácie vplývajú na výdrž batérie viac, než si myslíte. Priemerný používateľ môže denne dostať sto a aj viac upozornení. Pri každej notifikácii sa rozsvieti displej a telefón zavibruje. Preto zvážte, z ktorých aplikácií si necháte posielať upozornenia.

Miniaplikácie na domovskej obrazovke sú témou samou o sebe. Hlavnou úlohou widgetov je nás informovať o aktuálnych udalostiach. To je aj dôvod, prečo sú energeticky náročné. Miniaplikácie sa totiž v pravidelných intervaloch, ktoré sú zväčša len niekoľko minút, obnovujú. To znamená, že sa prihlasujú napríklad na server, odkiaľ sťahujú dáta, aby nám ich zobrazili.

Aplikácie

Aplikácie môžu byť ľahké alebo naopak veľmi náročné na batériu. V tomto prípade závisí od náročnosti samotnej aplikácie. Hry alebo sociálne siete sú náročnejšie ako poznámkový blok, no závisí od mnohých faktorov. Tými sú optimalizácia softvéru, grafická náročnosť či funkcie, ktoré aplikácia využíva.

Prečo by sme mali odinštalovať nepoužívané aplikácie
Zdroj: Unsplash (William Hook)

Vyhnite sa náročným aktivitám

Ak chcete ušetriť čo najviac batérie, pokúste sa obmedziť aktivitu, počas ktorej ostáva obrazovka smartfónu zapnutá. Ako radí spoločnosť Google, nemali by sme na smartfóne pozerať videá, hrať sa graficky náročné hry alebo používať navigáciu. V tomto prípade to však nie je len o grafickej náročnosti.

Sociálne siete narábajú s množstvom procesov a informácií, ktoré si tiež vyžadujú výkon vášho zariadenia. Ak máte posledné percentá, zachrániť by vás mohol šetrič batérie, ktorý ponúka väčšina zariadení. Odporúča sa vypnúť automatickú synchronizáciu Google účtu. Táto funkcia má na starosti aktualizáciu dát na všetkých Google službách. Ak máte málo batérie, funkciu synchronizácie môžete vypnúť a opäť ju zapnúť až keď si zariadenie nabijete.

Na záver odporúčame vyhnúť sa situáciám, pri ktorých sa môže váš smartfón prehriať. Pri vyšších teplotách sa batéria vybíja rýchlejšie a zároveň sa môže poškodiť. Preto by ste nemali smartfón nechávať na palubovke rozhorúčeného auta. Teplo však vzniká aj počas práce telefónu. Čím náročnejšia aplikácia, tým viac tepla smartfón svojou prácou vytvorí. Tie najnáročnejšie aplikácie môžu zariadenie prehriať, preto by ste sa im mali vyhýbať. V tomto prípade treba brať do úvahy výkon vášho smartfónu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close