Dokáže ChatGPT zefektívniť našu kvalitu práce?!

ChatGPT dokáže výrazne zvýšiť efektivitu našej práce. Pozrite sa na výsledok najnovšej štúdie, ktorá sa tým zaoberá.

chatGPT
Zdroj: Giulio Benzin / Shutterstock.com

Umelú inteligenciu sme počas posledných mesiacov začali plne integrovať do našich životov, k čomu nám pomohol bezpochyby aj nástroj ChatGPT od spoločnosti OpenAI. Tento chatbot sa dá využiť v mnohých oblastiach, no jeho výhodou je, že dokáže produkovať celé texty či kódy v programovacích jazykoch, čo dokáže mnohým uľahčiť prácu. Sme však za pomoci takéhoto chatbota efektívnejší a ako sa jeho využívanie odráža na našich výkonoch? Na túto problematiku sa pozrela aj štúdia vytvorená Nielsen Norman Group, v ktorej sa odhalilo, v akých oblastiach dokáže AI zlepšiť našu efektivitu a ako to je v porovnaní s prácou bez AI. Výsledky si teraz prezradíme spoločne.

Štúdie sa zúčastnili stovky ľudí

Využívanie AI je dnes pre mnohých samozrejmosťou, no vzorka ľudí, ktorá sa zúčastnila výskumu, sa radí skôr medzi začiatočníkov. Tejto štúdie sa zúčastnilo až 444 ľudí, pričom len 30% z nich mala predtým skúsenosť s ChatGPT či iným podobným nástrojom. Medzi týmito ľuďmi možno nájsť rôzne profesie od marketingových pracovníkov, cez autorov grantov, dátových analytikov až po HR odborníkov. Pre štúdiu boli ľudia požiadaní, aby napísali dva rôzne texty, ktoré sa týkali ich oblasti. Tieto texty mohli byť napríklad tlačovými správami, krátkymi správami alebo plánmi analýz. Jeden text mali pritom napísať bez pomoci AI, pričom pri druhom texte bola náhodne požiadaná polovica účastníkov analýzy aby k jeho redakcii využili AI chatbota. Pre porovnanie úrovne profesionality však hodnotitelia textov najskôr porovnali texty z prvého kola, pričom sa preukázalo, že všetci sú na približne podobnej úrovni.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lepšia produktivita s ChatGPT či bez neho?

Rýchlosť a efektivita práce často prichádzajú do konfliktu a rýchlo napísané texy spravidla nebývajú také kvalitné. To ale nebolo prípadom v tejto štúdii. Texty sa totiž predložili hodnotiteľom, ktorí ich mali hodnotiť na stupnici od 1 po 7. Hodnotitelia pritom nevedeli, ktoré texty sa vytvorili s pomocou ChatGPT a ktoré bez nej. Výsledok však bol zaujímavý.

Pri vytvorení textu pomocou ChatGPT dokázali ľudia vytvoriť texty za približne 17 minút, pričom tým bez pomoci AI to trvalo 27 minút. Ak by sme si to prepočítali na priemernú 8-hodinovú pracovnú dobu, počas ktorej by pracovníci využívali k tvorbe dokumentov AI, ich výkon by sa zvýšil priemerne až o 59%. Keď tieto texty porovnávali hodnotitelia a známkovali ich na škále od 1 po 7, pričom 7 znamená najvyššie hodnotenie, v priemere získali texty vytvorené s pomocou AI hodnotenie 4.5 bodov. Texty, na ktorých sa AI nespolupodieľala získali hodnotenie v priemere 3.8 bodov. V konečnom dôsledku tak boli texty s nápomocou AI rýchlejšie vytvorené a mali vyššiu kvalitu.

Ľudia si vďaka ChatGPT vedeli lepšie rozvrhnúť čas

Za vyššou efektivitou práce stojí bezpochyby lepšie plánovanie, pričom už len samotný brainstorming zabral pracovníkom menej času. Aj hrubý náčrt textu vedeli vytvoriť o niečo rýchlejšie za pomoci AI, no čas pre úpravu textov bol zasa dlhší. Keď teda pracovníci vytvárali text za pomoci ChatGPT, ich hlavnou úlohou bola korekcia textu a kontrola faktických údajov.

Redakcia textov pomocou AI vs bez ChatGPT
Zdroj: nngroup.com

Má to však aj limitácie

Nikoho zrejme neprekvapí, že ChatGPT má aj obmedzenia a nemôžeme ho využiť v každej profesii. Zo štúdie taktiež vyplýva, že v rôznych oblastiach nemôže AI plne nahradiť človeka a stále potrebujeme mať aj ľudské premýšľanie. Nemôžeme sa teda spoliehať na to, že umelá inteligencia nahradí ľudskú silu úplne. Pre bežné pracovné úkony ako napríklad vytváranie dokumentov však musíme poznamenať, že vylepšenie výkonu je skutočne výrazné. Vďačiť pritom môžeme najmä tomu, že komunikácia s AI pripomína komunikáciu so živou osobou, ktorá nám dokáže adekvátne poradiť. K úplnému nahradeniu človeka to však stále nestačí.

Skúšali ste už využiť ChatGPT aj v rámci vašej práce? A ako sa vám darilo? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre