BezpečnosťSpravodajstvoVeda a výskum

ChatGPT vám dokáže pomôcť vytvoriť aj malvér, hovoria experti! Máme pred sebou novú éru kyberkriminality?!

Bezpečnostní experti skúmali spôsoby, ako by mohla umelá inteligencia pomáhať kyberzločincom. Zistili, že za nich odvedie väčšinu práce.

Umelá inteligencia sa môže už v najbližších rokoch stať súčasťou našich každodenných životov. Viaceré veľké spoločnosti vrátane Googlu a Microsoftu, hľadajú spôsoby, ako ju implementovať do platforiem, ktoré používame na dennej báze.

Generatívna technológia ako ChatGPT by nám mohla pomôcť napísať pracovný mail, vytvoriť prezentáciu či napísať hocijaký iný text len na základe niekoľkých odrážok s inštrukciami. Zároveň by nám mohla vytvárať poznámky z prezentácie v reálnom čase alebo vytvoriť zhrnutie niekoľkostranového dokumentu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Viacerí experti veria, že správna implementácia umelej inteligencie do praxe nakopne našu produktivitu niekoľkonásobne. Zároveň však dodávajú, že rovnako ako môže pomôcť nám, tak môže pomôcť aj kyberzločincom a podvodníkom. Pomocou rovnakých nástrojov totiž môžu získať prehľad o rôznych podvodoch alebo škodlivých softvéroch. Najhoršie na tom je, že kyberkriminálnici nepotrebujú mať žiadnu predchádzajúcu skúsenosť s operovaním v online sfére.

Výskumníci portálu Check Point sa v rámci novej štúdie lepšie pozreli na možnosti modelu GPT-4, vylepšenej verzie ChatGPT. Minulý mesiac sa objavilo zaujímavé vyjadrenie vedcov z Microsoftu, ktorí tvrdili, že tento model vykazuje náznaky ľudskej inteligencie.

Vytvorenie škodlivé kódu je jednoduchšie, ako kedykoľvek predtým

Čo sa však týka zneužitia jazykových modelov a všeobecne umelej inteligencie, bezpečnostní výskumníci tvrdia, že hackerom môže umelá inteligencia pomôcť vykonávať útoky rýchlejšie a oveľa presnejšie. Ako sme už naznačili vyššie, pomocou umelej inteligencie by mohli škodlivý softvér vytvoriť aj zločinci, ktorí nemajú potrebné technické znalosti na to, aby podobný softvér vytvorili svojpomocne.

Pomocou umelej inteligencie môžu napodobňovať banky alebo vytvárať C++ malvér. ChatGPT4 má nejaké bezpečnostné mantinely, no tie sa dajú v prípade potreby pomerne ľahko obísť a to bez toho, aby ste potrebovali nejaké výnimočné schopnosti.

„Príprava kriminálnych aktivít sa s umelou inteligenciou stáva rýchlejšou a priamočiarejšou. To znamená, že rôzne hackerské kampane a útoky sa môžu udiať rýchlejšie a s vyššou presnosťou,“ tvrdia vedci z Check Point.

Umelá inteligencia sa dá ľahko oklamať

Ak požiadate ChatGPT o vytvorenie malvéru, ktorý by zbieral PDF súbory a posielal ich na určitú adresu, umelá inteligencia vašej požiadavke nevyhovie. Stačí však z požiadavky odstrániť slovo „malvér“ a nahradiť ho niečím iným a umelá inteligencia vám ochotne napíše kód jednoduchého vírusu.

ChatGPT dokáže napísať aj mail, v ktorom sa umelá inteligencia vydáva za banku. Táto požiadavka nefunguje v ChatGPT4, no nebudete mať s ňou problém v staršej verzii modelu.

„Vidíme, že ChatGPT4 môže slúžiť dobrým aj zlým aktérom. Dobrí aktéri môžu použiť ChatGPT na vytvorenie a opravu kódu, ktorý je užitočný pre spoločnosť. No zároveň môžu zlí aktéri využiť túto technológiu AI na rýchle vykonanie počítačovej kriminality.“, hovoria výskumníci.

V rámci experimentov vedci dokázali, že umelá inteligencia dokáže väčšinu práce odviesť za hackerov. Dokáže napísať falošný mail, v ktorom imituje banku, alebo vám pošle funkčný kód škodlivého softvéru. V niektorých prípadoch vašej požiadavke nevyhovie, ale tieto mantinely sa v prípade potreby dajú veľmi jednoducho obísť. ChatGPT4 sa proti podobným praktikám pokúša bojovať, no stále existujú medzery, cez ktoré si môžu kyberzločinci uľahčiť robotu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close