Ako zabezpečiť Gmail proti nevítaným návštevníkmi? Takto ho ochránite pred hackermi či cudzími osobami

Gmail schránka obsahuje množstvo citlivých informácií a preto je častým terčom pre hackerov. Ako sa vieme chrániť?

gmail aplikacia titulka
Zdroj: Ascannio / shutterstock.com

V poslednej dobe sa roztrhlo vrece s rôznymi online podvodmi a útokmi. Hackeri sa neustále pokúšajú získať prístup k našim dátam a hacknutie Gmail účtu môže byť mimoriadne efektívny spôsob, ako sa ku nim dostať.

Ako sa ale vieme proti podobným pokusom o hacknutie účtu brániť? Existuje niekoľko spôsobov, ako si môžeme Gmail účet zabezpečiť proti tomu, aby sa k nemu dostal niekto cudzí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zvoľte si silné heslo

Heslo je prvou líniou ochrany v online priestore. Volíme si ho počas registrácie a ak nie je dostatočne silné, útočníkovi jeho prelomenie zaberie len pár sekúnd. Silné heslo by malo mať osem až dvanásť znakov a skladať sa z veľkých a malých písmen plus špeciálnych znakov.

Zapnite si dvojfaktorové overenie

Aj zložitejšie heslá môže hacker prelomiť, ak sa chce silou mocou dostať k vášmu účtu. Ten si však viete zabezpečiť aj dvojfaktorovým overením, ktoré všetkým podvodníkom výrazne skomplikuje prácu. Podstatou dvojfaktorového overenia je to, že okrem hesla potrebujete prihlásenie potvrdiť ešte pomocou ďalšieho zariadenia, typicky pomocou aplikácie alebo SMS správy.

Útočník síce môže získať vaše prihlasovacie údaje, no bez tohto overenia totožnosti sa do vášho účtu nedostane.

Gmail dvojfaktorove overenie_8
Zdroj: Vosveteit.sk

Pravidelne si meňte heslo

Väčšina z nás si na začiatku vymyslí heslo, ktoré následne používa stále. V tomto prípade ide o bezpečnostné riziko, pretože nevieme, či toto heslo nebolo prelomené. Odporúčame preto z času na čas heslá zmeniť, vďaka čomu si môžete byť istý tím, že ste v online priestore chránení.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Nepoužívajte verejné počítače

Vďaka súborom cookies, ale aj rôznym ďalším trikom sa môžu vaše prihlasovacie údaje na počítači uložiť a môže ich zneužiť niekto iný. Gmail schránka sa považuje za citlivú vec a preto by sme ju nemali otvárať na verejných počítačoch. Nevieme totiž kto ich používal predtým a či nenainštaloval nejaký druh softvéru, ktorý by vaše prihlasovacie údaje ukradol. Ďalšie riziko predstavuje naša zábudlivosť. Ak by sme sa z mailovej schránky neodhlásili, iná osoba si môže naše maily pozrieť.

Pozor na podvodné maily

Útočníci sa môžu pokúsiť získať vaše citlivé dáta priamo. Populárne sú rôzne phishingové maily, ktoré vám pošlú odkaz na podvodnú stránku. Tá sa môže podobať na oficiálny portál nejakej inštitúcie. Podvodník vo vás vyvolá falošný pocit naliehavosti a vaše prihlasovacie údaje mu nevedomky poskytnete sami.

Neprihlasujte sa do iných služieb cez Gmail

Viacero portálov dnes ponúka možnosť registrácie cez Gmail alebo sociálne siete. Z hľadiska súkromia nejde o najlepšie riešenie. Tieto portály si môžu vypýtať akékoľvek osobné informácie, a aj tie ktoré nepotrebujú. Ak tieto portály napadne hacker, k dátam získava prístup aj on. Ak sa náhodou prihlásite cez Gmail na podvodný portál, riziká sú ešte vyššie. Potenciálne hrozí, že útočník získa prístup aj do vášho účtu, prípadne získa citlivé informácie zo správ.

Skontrolujte aktivitu vo vašom účte

Účet Google ponúka možnosť pozrieť si, cez aké zariadenia ste sa doňho prihlasovali. Ak máte podozrenie, že sa niekto dostal do vášho účtu, otvorte si nastavenia a následne sekciu zabezpečenie. Tam si všimnete zariadenia, pomocou ktorých ste sa prihlasovali do služby. Ak vidíte zariadenie ktoré nepoznáte, možno sa niekto cez neho do vášho účtu dostal. Toto cudzie zariadenie ale môžete jednoducho zo zoznamu odstrániť. Stačí kliknúť na spravovať všetky zariadenia.

Ako zabezpečiť, aby sa do vášho Gmail účtu nedostal niekto iný?
Zdroj: Vosveteit.sk

Dávajte si pozor na povolenia

Veľa podvodníkov využíva našu nepozornosť v prípade povolení. Veľa aplikácií potrebuje prístup k častiam smartfónu, ktoré považujeme za citlivé, napríklad kameru, mikrofón, polohu a ďalšie. Vo všeobecnosti by malo platiť, že aplikácia by si mala pýtať prístup len k tomu, čo reálne využíva. Ak ide o aplikáciu, ktorá si môže čítať naše správy, potom by mala pochádzať od dôveryhodného vývojára. Rizikovými sú aplikácie, ktoré si môžu čítať vaše upozornenia, majú prístup ku kontaktom alebo celému systému. Ak by ste dali tieto povolenia falošnej aplikácií, útočník by videl čo píšete, mohol si prečítať vaše správy alebo stiahnuť ďalší malvér. Preto by ste si mali dať pozor na to, aké povolenia aplikácii dávate.

Majte všetko dôležité v jednej kope. Táto aplikácia vám ukáže, aké majú aplikácie povolenia
Zdroj: Vosveteit.sk

Neinštalujte aplikácie z neoverených zdrojov

Aj v Obchode Play sa občas objaví falošná aplikácia, no to neznamená, že by ste ich mali sťahovať z iných neoverených zdrojov. Aplikácie z cudzích zdrojov totiž môžu obsahovať malvér, pomocou ktorého sa útočník môže dostať do vášho systému alebo účtov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre