Vývojársky režim nie je len pre vývojárov: Tieto 4 nastavenia určite neprehliadnite

Každý Android smartfón ponúka funkcie pre vývojárov, ktoré sú plné užitočných nastavení.

4 vývojárske nastavenia vám pomôžu optimalizovať smartfón
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Možno ste ani nevedeli o tom, že všetky Android smartfóny obsahujú „skrytý“ režim pre vývojárov. Skrytý v úvodzovkách preto, lebo hoci ho v nastaveniach spočiatku nenájdete, veľmi jednoducho si ho môžete zapnúť. Hoci sa spojazdnenie vývojárskeho režimu môže líšiť podľa modelu smartfónu, spravidla si ho otvoríte niekoľkonásobným poťukaním na číslo vášho modelu telefónu v nastaveniach telefónu. Najčastejšie toto nastavenie nájdete v sekcii O telefóne.

Spustením vývojárskeho režimu sa vám otvorí množstvo nových možností, pomocou ktorých si viete prispôsobiť prakticky každý aspekt zariadenia. Väčšina z ponúkaných nastavení vám možno nič nepovie, no predstavíme si štyri, ktoré sú jedny z tých najužitočnejších.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rýchlosť animácií

Toto nastavenie si nebudete vedieť vynachváliť v prípade, ak máte starší smartfón. S vekom môže zariadenie sekať alebo pracovať pomalšie, ako keď bolo „fungl“ nové. Hoci tento trik problém so starším hardvérom nerieši, aspoň naoko môžete dosiahnuť plynulejší chod smartfónu.

Ak si zmeníte mierku animácií tak, aby sa prehrávali rýchlejšie, potom získate aspoň zdanlivo rýchlejší telefón. Vo vývojárskych nastaveniach ich nájdete pod názvami mierka animácie okna, mierka animácie premeny a mierka dĺžky animácie. Ak chcete dosiahnuť rýchlejšie animácie, z hodnoty 1 si všetky tri zmeňte na hodnotu 0,5.

4 vývojárske nastavenia vám pomôžu optimalizovať smartfón
Zdroj: Vosveteit.sk

Ladenie USB

Ďalšou mimoriadne užitočnou funkciou je Ladenie USB. Bežne túto funkciu používajú vývojári (pozn. redakcie: Preto sa nachádza aj vo vývojárskom režime), aby mohli kontrolovať čo sa deje s aplikáciami počas vývoja. Vďaka nej však získate prístup k nástroju ADB.

S pomocou neho totiž získavame možnosť odstránenia systémových aplikácií (pozn. redakcie: je potrebné prepojiť počítač so smartfónom, cez ktorých odstránite tieto aplikácie), ovládať smartfón na diaľku a mnoho ďalších funkcií. Užitočnou je možnosť pripojiť sa k telefónu a odoslať mu príkazy, ktoré by sme normálne spraviť nemohli.

4 vývojárske nastavenia vám pomôžu optimalizovať smartfón
Zdroj: Vosveteit.sk

Zmena vyrovnávacej pamäte

Rýchlosť animácií vám zrýchli smartfón na oko, no ak sa pohráte s veľkosťou vyrovnávacej pamäte, výkon si môžete zvýšiť naozaj. Vyrovnávacia pamäť je priestor, kde sa ukladajú informácie a pomocou nej sa môžu dáta presúvať plynulejšie. Ak máte výkonný smartfón, odporúčame veľkosť vyrovnávacej pamäte nastaviť na 4MB. Menej výkonné zariadenia môžu zvoliť aj 16MB.

4 vývojárske nastavenia vám pomôžu optimalizovať smartfón
Zdroj: Vosveteit.sk

Obmedzte vyhľadávanie Wi-Fi sietí

Obmedzením vyhľadávania sietí si môžete šetriť batériu vášho zariadenia. V tomto prípade závisí od výrobcu a modelu smartfónu, no niekedy je táto funkcia vypnutá, inokedy zas zapnutá. Ak si však obmedzíte vyhľadávanie sietí, dosiahnete inteligentnú optimalizáciu pri vyhľadávaní sietí, ku ktorým sa môže zariadenie pripojiť. Hoci to znie komplikovane, v praxi vám stačí vedieť to, že ak nemáte toto obmedzenie zapnuté, smartfón vynakladá o niečo viac práce pri vyhľadávaní sietí.

vyvojarske nastavenie obmedzenie vyhladavania wifi sieti
Zdroj: Vosveteit.sk

Čím viac práce zariadenie vykonáva, tým viac energie potrebuje a tým rýchlejšie míňa vašu batériu. Neznamená to, že váš smartfón vydrží podstatne dlhšie, no pár extra minút určite získate. Rovnako treba uviesť, že ak využívate väčšinu rôznych tipov, ako ušetriť výdrž batérie, tak môžete rozdiel reálne aj pocítiť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre