Pomalý smartfón? Pozrite sa na 8 rýchlych „fixov“, ktoré vám zrýchlia telefón

Pomalý smartfón nepoteší nikoho, no niekedy môže byť oprava naozaj jednoduchá. Niekedy stačí spraviť reštart, inokedy odstrániť problémovú aplikáciu. No pozrite sa aj na ďalšie tipy, ako telefónu pomôcť, aby bol rýchlejší.

Trápi vás pomalý smartfón?
Zdroj: Pixabay (USA-Reiseblogger) koláž: vosveteit.sk

Občas sa môže stať, že nám smartfón nepracuje tak, ako by mal. Pomalé zariadenie si všimneme hneď a je len málokto, koho niečo také poteší.  

Ak už máte smartfón roky, príčinou môže byť aj vek, no s tým už veľa nespravíte. Vo veľa prípadoch však leží chyba niekde úplne inde a možno vás aj prekvapí, aké jednoduché môže byť túto chybu napraviť. Pozrime sa teda na to, čo môžeme robiť s pomalým smartfónom.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Reštartujte ho 

Keď voláte niekde do servisu, ako prvé sa vás opýtajú: “Skúšali ste ho vypnúť a zapnúť?” Mnohí túto vetu preklínajú, no na druhú stranu si neuvedomujú, že reštart zariadenia môže naozaj pomôcť. Hocikedy sa môže stať, že sa proces alebo aplikácia zle zavrú, čo znamená, že v pamäti po sebe nechajú časť, ktorá sa neodstráni

Keďže pravdepodobne smartfón reštartujeme len málokedy, tieto kusy kódu sa môžu v RAM nazbierať, čím neostáva priestor pre prebiehajúce procesy. To spôsobuje pomalý smartfón. Skúste ho teda reštartovať, čo vám určite pomôže.  

Smartfon restartovanie zariadenia
Zdroj: Vosveteit

Uvoľnite voľné miesto  

Ak máte povedzme 100 GB voľného miesta, očakávate, že budete môcť využiť celú stovku. Hoci je to možné, zaplniť disk na doraz by ste robiť nemali. Android potrebuje určité množstvo voľného miesta, aby mohol normálne fungovať a pracovať so súbormi. Uvoľnením miesta v smartfóne by sa mal zlepšiť aj jeho výkon. Väčšina výrobcov odporúča, aby ste mali najmenej 10% až 20% voľného úložiska. V inom prípade vám môže telefón sekať.

Odinštalujte nepotrebné aplikácie 

Ako sme spomínali, voľné miesto pomôže výkonu vášho smartfónu. Aplikácie v tomto smere môžu uvoľniť pomerne veľa miesta. V smartfóne má bežný človek desiatky aplikácií, no reálne používa len pár. Odstráňte preto napríklad všetky aplikácie, ktoré ste dva týždne nepoužili. Alternatívnou možnosťou, ak sa nechcete aplikácií zbaviť natrvalo, môže byť ich archivácia. Mimochodom, mnoho aplikácií, hoci ich aktívne nepoužívate, tak bežia na pozadí vášho telefónu. Preto možnosť ich odstránenia, by ste nemali brať na ľahkú váhu, ak máte problémy s telefónom.

Prečo by sme mali odinštalovať nepoužívané aplikácie
Zdroj: Unsplash (William Hook)

Obmedzte widgety 

Widgety sú aplikácie na ploche, ktoré vám môžu ukazovať rôzne veci. Počasie, čas, správy, stav batérie a veľa iného. Niektoré widgety môžu síce vyzerať štýlovo, no čím je komplikovanejší, tým viac žerie nielen batérie, ale aj výkonu. Widgety môžu robiť problém hlavne na starších smartfónoch. Ak ste postrehli, že vám zariadenie funguje pomalšie ako kedysi, skúste vypnúť niektoré z widgetov.  

Používajte Lite verzie aplikácií 

Hoci spoločnosť Meta ruší podporu Messenger Lite aplikácie, stále ešte nájdete ľahšie varianty populárnych služieb. Lite verzia znamená, že aplikácia nie je taká náročná, no musíte urobiť kompromis v podobe straty niektorých funkcií, prípadne ich oklieštenia. Lite verziu ponúka napríklad Skype, Instagram, LinkedIn, X a Spotify.  

Vypnite synchronizáciu  

Androidy sú navrhnuté tak, aby vám čo najskôr priniesli notifikácie. Znamená to, že ak vám niekto napíše, upozornenie vám cinkne hneď ako ho dostanete, alebo do pár minút. Smartfóny sa musia neustále pripájať na internet a kontrolovať, či vám niečo nové neprišlo. Vypnutím synchronizácie odbremeníte váš smartfón, ktorý pôjde rýchlejšie, no na druhú stranu už nedostanete upozornenia, až kým aplikáciu neotvoríte.  

Ako optimalizovať Google Chrome
Zdroj: Vosveteit.sk

Skontrolujte či nemáte malvér 

Malvér je jednou z najčastejších príčin pomalého smartfónu. Existuje síce milión druhov malvéru, no všetky buď odosielajú alebo prijímajú dáta zo servera, čím kradnú nielen vaše dáta, ale aj výkon a batériu. Hackerom zároveň nezáleží na optimalizácií, malvéry sú preto častokrát dosť náročné. Ak by ste mali podozrenie na malvér, určite okamžite skontrolujte zariadenie cez dôveryhodný antivírový softvér.  

titulka-malware
Zdroj: Unsplash (Markus Spiske), PNGwing, Úprava: Xmobile.sk

Resetujte smartfón 

Ak by nič iné nepomáhalo, vrátiť telefón do továrenských nastavení môže byť poslednou formou záchrany. Pamätajte ale na to, že tento krok vymaže z vášho smartfónu všetky dáta. Zároveň však vráti smartfón do stavu v akom vychádzal z továrne. Ak bola chyba softvérová, resetovanie by malo pomalý smartfón vyriešiť. Prípadne, ak vám telefón spomaľoval vírus alebo iná náročná aplikácia, rovnako to pomôže. Ak však bola chyba niekde inde (napr. poškodený hardvér), nemusí pomôcť ani tento krok.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre