Tieto typy aplikácií si nikdy nesťahujte do smartfónu. Ak tak spravíte, vystavíte sa bezpečnostnému riziku

Viacero aplikácií, ktoré si inštalujeme do smartfónov, už máme predinštalované v mobile. Mnohé z nich pracujú s citlivými časťami telefónu, a preto by sme sa im mali vyhnúť. Ktoré to ale sú?

Xiaomi ban
Zdroj: Unsplash.com (Đức Trịnh, úprava Vosveteit.sk)

Aplikácie robia z našich telefónov chytré zariadenia. Bez nich, by to boli len prázdne „škatuľky“, ktoré umožňujú volať a posielať SMS správy. V minulosti operačného systémy, ktoré poháňajú naše telefóny, boli pomerne chudobné na funkcie a museli sme si sťahovať aplikácie, aby sme vedeli mobily využiť aj za iným účelom, ako sa spojiť s našimi priateľmi. Ubehli ale roky a dnes vývojári Androidu do neho zakomponovali viacero užitočných nástrojov a funkcií, ktoré nám v minulosti chýbali. Poďme sa pozrieť na aplikácie, ktoré by ste už nemali do svojich zariadení inštalovať. Dôvodom je, že ich už dávno máte.

Predtým, ako sa ale vrhneme na samotné aplikácie, tak je dobré si povedať, prečo by sme si nemali ich inštalovať do zariadenia. Okrem toho, že zaberajú úložný priestor, tak predstavujú aj bezpečnostné riziko. Každá aplikácie je potenciálnou bránou pre hackera do zariadenia. Zároveň tieto aplikácie predstavujú aj hrozbu, že budú o vás zbierať citlivé údaje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto typy aplikácií si odinštalujte z vášho Android smartfónu, nepotrebujete ich

Čističe RAM: Mýtus o zvýšení výkonu

Čističe RAM boli kedysi populárne, pretože sľubovali zvýšenie výkonu vášho zariadenia tým, že uvoľnia pamäť RAM. Čiastočne je to aj pravda, no len ak máte smartfón starý niekoľko rokov. Moderné operačné systémy samy spravujú pamäť oveľa efektívnejšie ako v minulosti a zároveň automaticky uvoľňujú nepotrebné procesy. Task killery môžu paradoxne spomaliť váš systém otváraním aplikácií kvôli duplicite spolu so vstavanými systémami. Keď sú aplikácie zastavené a následne znovu spustené, musia sa znovu načítať z pomalšieho úložiska. To zbytočne zaťažuje procesor a spomaľuje zariadenie.

Niektoré aplikácie navyše potrebujú bežať na pozadí, aby mohli poskytovať notifikácie alebo aktualizovať údaje. Task killery môžu byť pre takéto aplikácie škodlivé. Ide napríklad o aplikácie, prostredníctvom ktorých chatujeme. Inými slovami, Task killery môžu náhodne ukončovať aplikácie, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie zariadenia alebo iných aplikácií, čo môže viesť k chybám alebo nestabilite systému. Keď už chcete použiť čistiť RAM pamäte alebo Task Killer, použite vstavanú aplikáciu.

Označenie vymazať cache pamať
Zdroj: Vosveteit.sk

Aplikácie baterky či galérie

Pravdepodobne aj vy ste niekedy použili vstavanú LED diódu vo vašom telefóne ako baterku. Mnohí si za týmto účelom, aby ju zapli, sťahujú aplikáciu. Môžu ju pritom zapnúť z pohodlia notifikačnej lišty. Ak tam nemáte ikonu baterky, tak kliknite na ikonu pera v notifikačnej lište a pridajte si odkaz na baterku. Rovnako by sme sa mali vyhýbať aj alternatívnym galériám od neznámych vývojárov. Tieto aplikácie pristupujú k úložisku smartfónu a môžu pracovať s fotografiami, videami a ďalšími dátami v zariadení. Je lepšie sa vyhnúť tomuto typu aplikácie, vystavujeme sa tak riziku zneužitia citlivý dát zo zariadenia.

Čističe úložiska sú kategóriou samou o sebe

Podobne sa tak môže stať u čističov úložiska, ktoré môžu omylom kvôli zlej informovanosti vymazať aj súbory potrebné pre užívateľa alebo pre stabilné fungovanie ostatných aplikácií. V ideálnom prípade si pamäť vyčistite cez vstavaného správcu súborov. Ak vám ale nevyhovuje, tak si vyberte aplikáciu Google Súbory, ktorá patrí medzi tie najefektívnejšie nástroje. Túto aplikáciu zároveň nahráva mnoho výrobcov smartfónov do zariadenia ešte predtým, ako sa dostane k zákazníkovi.

Niektoré aplikácie sľubujú, že predĺžia výdrž batérie vášho zariadenia. Android má vlastné systémové nástroje na správu batérie, ktoré sú efektívnejšie a spoľahlivejšie. K vstavanému riešeniu od výrobcu sa dostanete cez Nastavenia smartfónu. Mimochodom, ak máte problém s batériou, tak väčšinou je problém v nejakej aplikácii, ktorú stačí len odinštalovať. Prípadne problém môže byť v niektorej z funkcií, ktorú máte aktívnu.

Antivírusové aplikácie

Tieto aplikácie tvrdia, že vás ochránia pred vírusmi a malwareom. Avšak mnohé z nich sú samy škodlivé a môžu spôsobiť problémy. Mimochodom, vedeli ste, že vo vašom smartfóne už máte antivírus? Je ním služba Play Protect, ktorú nájdete v Obchode Play.

Keď už musíte siahnuť po alternatívnej aplikácii, základom je sťahovať iba aplikácie, ktoré sú overené a známe. Sťahovanie aplikácií z neznámych zdrojov je jeden z náznakov, že nejde o serióznu aplikáciu. Falošné antivírusy sa často zobrazujú ako vyskakovacie okná s textom, ktoré tvrdia, že váš telefón je napadnutý vírusmi. Operačný systém Android vás nikdy nebude upozorňovať takýmto spôsobom. Ak dostanete takéto hlásenie, buďte opatrní. Tieto aplikácie sa snažia distribuovať malvéry alebo na obeti zarobiť cez drahé predplatné.

Tak či onak, sťahovanie viacerých antivírusových aplikácií nad rámec vstavanej ochrany pôsobí kontraproduktívne a spomaľuje zariadenie.

Aplikácie klávesníc

Klávesnicu na smartfóne používame deň čo deň, no pravdou je, že sa nám nemusí vždy páčiť a preto siahneme po inej. To vám ale neodporúčame robiť. Dôvodom je, že klávesnice vo svojej podstate potrebujú širokú škálu povolení a majú prístup prakticky všade. Existuje typ kybernetickej hrozby, ktorá sa volá „keylogger„. Ide o softvér, ktorý zaznamenáva kliknutia a posiela ich na vzdialený server. Útočník sa tak môže dostať nielen ku správa, ktoré posielate, ale aj ku prihlasovacím údajom do rôznych online služieb vrátane bankových aplikácií. Keď už chcete siahnuť po inej klávesnici, tak si vyberte takú, u ktorej viete, že bude bezpečná. Ale neodporúčame vám to.

vzhlad klavesnice Android
Zdroj: Vosveteit.sk

BONUS, ktorý vám môže ochrániť vaše peniaze: Aplikácie na rýchle zbohatnutie

Tieto aplikácie sľubujú rýchle zisky, napríklad cez obchodovanie s kryptomenami alebo online kasína. Avšak veľká časť z nich vám môže spôsobiť finančné straty.

Ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bolo pravdivé, pravdepodobne to tak aj je. Vyhnite sa aplikáciám, ktoré sľubujú rýchle bohatstvo bez námahy. Tieto aplikácie často vytvárajú umelý tlak na rýchle rozhodnutia. Neponáhľajte sa a dôkladne si overte každú ponuku. Skutočné zbohatnutie vyžaduje viac ako jednoduchý stiahnutý program. Ako vraví staré slovenské príslovie: Nie je všetko zlato, čo sa blíšti.

Niektoré z takýchto aplikácie navyše môžu byť neoverené a môžu byť podvodné. Pred investovaním do kryptomien si dôkladne overte platformu a aplikáciu. Vyhnite sa tým, ktoré nemajú dostatočné hodnotenie alebo sú neznáme.

Aj keď sa nejedná o podvodnú aplikáciu, treba pri investovaní myslieť na to, že čím vyšší je potenciálny zisk, tým vyššie je riziko straty. Myslite na to nie len, pri Android aplikáciách, ale aj mimo nich.

Záver

Existujú mnohé aplikácie, ktoré ponúkajú rozšírené možnosti nastavenia telefónu. Mnohé z nich naozaj ponúkajú možnosti nad rámec bežných nastavení Android telefónu. Vo veľa prípadoch však Android vstavané aplikácie a mechanizmy dokážu lepšie dosiahnuť optimálny výsledok. Mnohé Androidové nadstavby sú do istej miery konfigurované vzhľadom na konkrétny hardvér v zariadení. Dokážu teda poskytnúť lepší výsledok, než duplicitná aplikácie tretej strany. Vo všeobecnosti teda platí, že čím jednoduchšie a lákavejšie vyzerá riešenie byť, tým, je vyššia šanca, že nedodrží, čo zákazníkovi sľubuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre