SpravodajstvoTechnológie

Prečo Android smartfóny potrebujú z roka na rok viac RAM pamäte, aby riadne fungovali?

Smartfóny z roka na rok prichádzajú s väčšou kapacitou RAM a už aj v strednej triede nie je výnimočná hodnota 6GB RAM. Prečo potrebujú stále viac RAM pamäte?

Ešte v prvej polovici roka 2020 sme písali článok na tému koľko RAM pamäte potrebujete, aby ste mohli s telefónom pracovať komfortne a bez obmedzení. Išlo o obdobie, kedy sa objavil na trhu napríklad smartfón Galaxy S20 Ultra, jeden z prvých masovo rozšírených smartfónov s 8GB RAM. Trhový štandard bol však niekde úplne inde. V tom čase sme písali, že potrebujete najmenej 3GB RAM, avšak ideálnou hodnotou sú 4GB RAM. Dnes sa za smartfóny, s ktorými sa nemusíte obmedzovať vo výkone považujú zariadenia aspoň so 6GB RAM pričom 4GB RAM je akýsi „základ“, aby ste mohli s telefónom riadne fungovať. Samozrejme, nehovoríme o používateľoch, ktorí používajú telefón len za účelom telefonovania, posielania správ, či navštevovania sociálnych sietí.

Prečo telefóny potrebujú viac RAM pamäte?

V prvom rade treba povedať, na čo vlastne slúži RAM pamäť. RAM je skratka pre Random Access Memory. Možno už asi ako tušíte, tak ide o dočasnú pamäť, kde sa ukladajú dáta z práve aktívnych aplikácií, s ktorými pracujete alebo ktoré bežia na pozadí. Dôvodom, prečo sa neukladajú dáta do štandardnej pamäte telefónu je, že RAM pamäť je oveľa rýchlejšia a to nielen na zapisovanie dát, ale i na čítanie. Rovnako treba uviesť, že mnoho výrobcov sa nedostatok RAM pamäte snaží okabátiť virtuálnou RAM pamäťou. Ide o proces, kedy smartfón alokuje časť úložného priestoru a ten premení v dočasnú RAM pamäť. Ako sme však už vyššie písali, tak táto technológia má svoje limity a to v podobe rýchlosti čítania a zapisovania dát. Hardvér jednoducho oklamať nedokáže. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte, že ak sa načítavajú dáta prostredníctvom virtuálnej RAM pamäte, tak ich načítanie trvá 2-3x dlhšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Funkcia rozsirenia RAM pamate_xiaomi
Zdroj: Vosveteit.sk

Prejdime však k hlavnému dôvodu, prečo smartfóny potrebujú čoraz viac RAM pamäte. Už asi ako tušíte, tak stojí za tým najmä pokrok v operačnom systéme, ale i v aplikáciách. Napríklad odporúčaná veľkosť RAM pamäte spoločnosťou Google, ak chcete Android 12, je 6GB RAM. Dôvodom sú nové animácie v systéme, nové grafické prvky, ale i funkcie, ktoré potrebujú jednoducho viac výpočtovej sily. Zaujímavosťou je, že akonáhle spustíte smartfón, tak operačný systém si alokuje časť pamäte, ktorá ja rezervovanou výlučne na chod zariadenia.

Nie je to len o operačnom systéme, ale i o aplikáciách

Rovnako je to i s novými a modernými aplikáciami. Mnohé z nich napríklad využívajú rozšírenú realitu, či iné pokročilé funkcie, ktoré sú náročné na zdroje zariadenia. Inými slovami, ide o evolúciu. Zároveň treba povedať i to, že manažment riadenia RAM pamäte v Android telefónoch je odlišný v porovnaní s inými operačnými systémami. Android vo všeobecnosti potom, ako zatvoríte aplikáciu, necháva ju bežať v špeciálnom režime na pozadí pokiaľ disponujete dostatkom RAM pamäte. Robí to z dôvodu, ak by ste neskôr otvorili aplikáciu, tak aby ju telefón načítal rýchlejšie.

Z týchto dôvodov, kým pred pár rokmi stačilo mať telefón s 2 až 4 GB RAM, v súčasnosti je minimálna kapacita RAM, ktorú by váš smartfón mal mať, aby fungoval bez problémov, 6 GB a viac .

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close