Tieto typy aplikácií zo smartfónu odinštalujte. Môžu narobiť viac škôd ako úžitku! Máte ich v telefóne aj vy?!

Do telefón si častokrát nahrávame aplikácie s funkciami, ktoré v telefóne už máme. Zbytočne sa vystavujeme rôznym rizikám. Radšej ich odstráňte.

Stary android smartfon
Zdroj: Vosveteit (koláž), iconspng

Naše telefóny sú chytrými najmä vďaka aplikáciám, ktoré si do zariadení sťahujeme. Operačný systém Android si ale prešiel dlhou cestou a dnes mnoho funkcií, ktoré v minulosti neboli v telefóne natívne, nám sprostredkovali aplikácie tretích strán. Pravdou je, že mnohí z nás tieto typy aplikácií sťahujú do svojho telefónu aj naďalej, hoci nemusíme.

Odhliadnuc od toho, že tieto aplikácie zaberajú v telefóne úložný priestor, tak vytvárajú priestor aj pre potenciálnych útočníkov, ako sa dostať do smartfónu. Zároveň veľká časť týchto aplikácií zahlcuje naše mobily nechcenou reklamou. Poďme sa pozrieť na najčastejšie typy aplikácií, ktorých sťahovanie do smartfónu je skôr na škodu ako úžitok.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aplikácie baterky

Nie je smartfónu, ktorý by nemal popri kamere aj blesk, ktorý často využíva aj ako baterku v neskorých nočných hodinách. A aj napriek tomu, že k tejto funkcii sa vieme dostať prostredníctvom notifikačnej lišty, tak veľká časť používateľov si tento typ aplikácie sťahuje do telefónu. Preto vôbec nie je potrebná inštalácia takejto aplikácie do vášho zariadenia. Nehovor viac o tom, že tieto aplikácie častokrát žiadajú na svoje fungovanie i také povolenia, ktoré nepotrebujú. Môže ísť napríklad o prístup k polohe telefónu, pamäti, notifikáciám a podobne.

Aplikácie klávesníc

Každý telefón má v sebe predinštalovanú vstavanú aplikáciu klávesnice. Najčastejšie ide o aplikáciu od Microsoftu (SwiftKey) či Gboard od Google. Tieto aplikácie ponúkajú i množstvo dodatočných funkcií, prostredníctvom ktorých si vieme zmeniť napríklad jej vzhľad. Prípadne vieme prepojiť túto klávesnicu aj s počítačom a následne vieme pristupovať ku schránke s kopírovaným textom. Prečo je ale nebezpečné sťahovať si iné alternatívne aplikácie? Klávesnice vo svojej podstate potrebujú širokú škálu povolení a majú prístup prakticky všade. Jedným z najbežnejších vírusov a to nielen vo svete smartfónov je Keylogger, ktorý zaznamenáva klepnutia po klávesnici. Preto by sme mali dobre zvážiť, akú klávesnicu používame a od koho. Ideálne je používať preto predinštalovanú verziu klávesnice v telefóne alebo od známeho a veľkého vývojára.

vzhlad klavesnice Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Antivírusové aplikácie

Ďalšou kategóriou aplikácií, ktorým sa je dobré vyhnúť, sú antivírusové aplikácie. V telefóne v skutočnosti už máme predinštalovaný antivírus. Je ním Google Play Protect, ktorý pravidelne skenuje nahrané aplikácie v zariadení. Antivírusové aplikácie potrebujú pomerne veľa povolení, aby mohli prehľadať celé zariadenie, či je v ňom nejaký škodlivý softvér. To je kameň úrazu. Škodlivé aplikácie môžu tieto povolenia jednoducho zneužiť vo svoj prospech. Okrem iného tento typ aplikácií často pracuje na pozadí telefónu, čím ho spomaľuje.

Aplikácie na prečistenie telefónu a zvýšenie rýchlosti

Sekanie či pomalé reakcie telefónu mnohým z nás robia vrásky na čele. Preto častokrát siahneme po aplikáciách, ktoré sľubujú zrýchlenie. Možno ste to nevedeli, ale väčšina výrobcov tento typ aplikácií ponúka v telefóne ako predinštalovaný. Najčastejšie ho nájdeme pod názvami ako Optimalizácia, Zabezpečenie a podobne. Za tento typ aplikácií sa častokrát schovávajú i hackeri. Príkladom môže byť nedávne objavenie škodlivých aplikácií s miliónmi stiahnutiami tohto druhu analytikmi z McAfee. Okrem iného treba povedať, že aby nám telefón fungoval plynulo, stačí častokrát identifikovať problémové aplikácie a odstrániť ich. Okrem iného sa odporúča mať v telefóne najmenej 20 až 30% voľného interného úložného priestoru, aby telefón fungoval riadne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre