NávodyZariadenia

Tieto návyky vám môžu pomôcť, aby ste nemuseli smartfón nabíjať tak často. Dodržiavate ich?

Batérie v smartfónoch časom degradujú, no často k rýchlejšej degradácii prispievame aj my. Pozrite sa na návyky, ktorými predĺžite nielen výdrž, ale aj jej životnosť.

Batéria patrí k najdôležitejším komponentom smartfónu. Ak má dobrú kapacitu, potom môžeme naše zariadenie používať dlhšie, no aj tá najlepšia batéria eventuálne degraduje.

Proti strate kapacity batérie zatiaľ nepoznáme žiadne permanentné riešenie, no existuje niekoľko trikov, vďaka ktorým budete šetriť zdravie batérie a tá vám vydrží o niečo dlhšie. Nižšie uvádzame niekoľko tipov, ktoré môžete uplatniť aj vy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nepoužívajte iné nabíjačky

Určite sa väčšine z vás doma povaľuje niekoľko rôznych nabíjačiek, ktoré používame podľa toho, ako sa nám to hodí. Mali by ste však vedieť, že ak nepoužívate oficiálnu nabíjačku výrobcu, tak môžete ohroziť životnosť vašej batérie. Dôvodom je, že mnoho nabíjačiek vrátane káblov, môže byť vyrobených z nekompatibilných materiálov, čo môže viesť k prehrievaniu zariadenia a k jeho poškodeniu. Možno to neviete, ale rovnako nabíjačky podporujú rôzne nabíjacie protokoly, čo taktiež ovplyvňuje proces nabíjania zariadenia.

Smartfón a oficiálna nabíjačka sa testujú spolu, čiže sú navrhnuté tak, aby fungovali optimálne. Iné nabíjačky môžu fungovať dobre, no vo väčšine prípadov sa to z dlhodobého hľadiska odzrkadlí na životnosti vašej batérie.

Obmedzte rýchle nabíjanie

Určite je pohodlné, ak sa vaše zariadenie nabije do niekoľkých minút, no aj v tomto smere by ste mali byť opatrní a overiť si, či vaše zariadenie túto funkciu podporuje. Ak je odpoveď áno, aj tak by ste mali rýchle nabíjanie využívať len v krajných prípadoch. Rýchlejšie nabíjanie generuje viac tepla a batéria v smartfóne rýchlejšie oxiduje a následne koroduje. Ak potrebujete zariadenie nabiť rýchlejšie, stále môžete zapnúť šetrič batérie a režim lietadlo, pričom necháte smartfón na chvíľu v kľude. Väčšina súčasných smartfónov dnes ponúka funkciu, ako môžete obmedziť rýchlosť nabíjania.

rychle nabijanie smartfonu
Zdroj: Lord Beard / shutterstock.com

Nenechajte batériu klesnúť na nulu

Niekedy sa tomu síce nevyhneme, no ak sa dá, mali by ste smartfón nabiť ešte skôr, ako batéria klesne na nulu. Úplné vybíjanie totiž vytvorí v batérií chemickú nerovnováhu, ktorá sa už len ťažko vracia do pôvodného stavu.

Nenabíjajte na sto percent

Ak máme batériu na 100% cítime sa o niečo pokojnejšie, no v skutočnosti sa tým vynakladá na batériu väčšia záťaž, než je potrebné. Preto sa odporúča držať hodnotu nabitia medzi 20% až 85%.

Šetrné nabíjanie

Podobne ako funkcia rýchleho nabíjania, niektoré smartfóny majú v sebe zabudovanú aj možnosť šetrného nabíjania. V tomto prípade sa nabíjanie o niečo spomalí, no nevzniká neprimerané teplo, ktoré považujeme za najväčšieho nepriateľa batérie. Ak má vaše zariadenie túto funkciu, jej zapnutie povedie k dlhšej životnosti vašej batérie.

Vypnite nepotrebné funkcie

GPS, Bluetooth, synchronizácia účtov či Wi-Fi sú síce užitočné funkcie, no majú dopad na to, koľko energie smartfón spotrebuje. Ak ich nevyhnutne nepotrebujete, odporúčame ich vypnúť, čím si ušetríte batériu a zariadenie nemusíte až tak často nabíjať.

Nechajte batériu vybiť aspoň raz za mesiac

Vieme že sme vyššie spomenuli, že vybíjanie na 0% neprospieva životnosti batérie, no raz za čas by sa to malo urobiť. Úplné vybitie totiž môže pomôcť kalibrácii batérie, teda smartfón vám bude ukazovať presnejšiu hodnotu kapacity.

bateria telefonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Udržiavajte čistý port nabíjania

Pravdepodobne najprehliadanejšia vec, ktorá môže mať dopad na proces nabíjania batérie. Smartfóny nosíme bežne vo vrecku a prachu či drobným čiastočkám v nabíjacom porte sa vyhnúť nedokážeme. Aj keď na prvý pohľad tieto drobné špinky nevadia, môžu prerušiť kontakty a spôsobiť problémy s nabíjaním. Preto sa odporúča, aby ste z času na čas prečistili nabíjací port, napríklad tým, že „fúknete“ do neho, čim odstrániť prah usadený v porte.

Obmedzte animácie alebo živé tapety

Pohybujúci sa obrázok na pozadí môže byť estetický, no určite spotrebuje viac batérie ako statická tapeta alebo čierna obrazovka. Ak si chcete batériu šetriť, odporúčame radšej statické tmavé tapety, ktoré nebudú žrať až toľko batérie. Rovnako odporúčame vypnúť aj animácie okien a prepínania obrazovky.

Zapnite si tmavý režim alebo znížte jas obrazovky

Vieme, že obrazovka je najväčším žrútom batérie. Pri používaní smartfónu len málokedy potrebujeme, aby nám jas obrazovky žiaril naplno. Vo všeobecnosti platí, že čím menší jas, tým menej batérie si obrazovka vyžaduje, no zároveň na nej potrebujeme aj niečo vidieť. Ideálnym kompromisom je zapnutie automatického jasu, ktorý sa postará o jeho reguláciu na základe svetelných podmienok. Alternatívou môže byť zapnutie tmavého režimu, no nie všetky smartfóny túto funkciu podporujú.

Využite letový režim

Ak nebudete smartfón používať určitú dobu, skúste zapnúť letový režim. Táto funkcia obmedzí všetky bezdrôtové funkcie zariadenia a ušetrí tým batériu.

Ikonka letový režim 3

Vypnite si upozornenia

V smatfóne máme kvantum aplikácií, ktoré sa snažia získať si našu pozornosť aj cez rôzne upozornenia. Ak vám každú chvíľu niečo do smartfónu chodí, uvážte vypnutie upozornení pre aplikácie, ktoré vás „otravujú“ najviac. Ak vám príde notifikácia, smartfón musí pracovať, čo pochopiteľne vedie aj k rýchlejšiemu vybitiu.

Vyhnite sa multitaskingu

Každá aplikácia si vyžaduje určitý výkon a poznáme náročné aplikácie a aj tie menej náročné. Ak si chcete ušetriť batériu, odporúča sa nemať otvorených veľa aplikácií na pozadí a venovaniu sa viacerým činnostiam naraz. Množstvo otvorených aplikácií totiž môže vašu batériu minúť mimoriadne rýchlo a to obzvlášť, ak sa preklikávate medzi hrami, videami a ďalšími aplikáciami, ktoré sú náročné na spotrebu energie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close