Využívate v smartfóne či počítači automatický jas? Pozrite sa, ako táto technológia funguje!

Automatický jas využíva veľké množstvo používateľov. Ak ste sa niekedy zamysleli ako funguje, máme pre vás odpoveď.

Dokáže automatické nastavenie jasu šetriť vašu batériu, alebo nie?
Zdroj: Vosveteit.sk

Niekto ho preferuje, iný zasa nedá dopustiť na manuálnu úpravu jasu. Automatický jas sa za posledné roky stal už neoddeliteľnou súčasťou našich smartfónov, počítačov ale aj inej elektroniky ako napríklad inteligentné hodinky. Úprava sa nám hodí najmä vo chvíli, kedy naše zariadenie používame ako v interiéri, tak aj v exteriéri. Niekto zasa používa svoj počítač aj niekoľko hodín denne a svoj jas si upravuje podľa svetelných podmienok dňa, cez deň si teda nastaví jas vyšší, no jeho úroveň večer zníži. Tým, že naše zariadenie vie úroveň jasu upraviť automaticky sa vieme vyhnúť manuálnym úpravám, ktoré nemusia byť vždy akurátne okolitým svetelným podmienkam. Ako však táto funkcia v našich zariadeniach funguje? Odpoveď nám prináša portál howtogeek.com.

Automatický jas dnes nájdeme v takmer každom druhu zariadenia

Tým, že náš smartfón, počítač či inteligentné hodinky vedia svoj jas upraviť automaticky, možno vás preto zaujímalo, ako táto funkcia funguje. Odpoveď je jednoduchá. Za všetkým stoja senzory, ktorých máme vo vo svojich zariadeniach mnoho. Len náš smartfón obsahuje senzory pohybu, senzor priblíženia, barometer, gyroskop či akcelerometer. Rovnako sa v našom smartfóne ale aj inom zariadení nachádza senzor svetelného žiarenia alebo teda fotodetektor. Tento senzor vypočíta okolité svetlo v jednotkách, ktoré sa nazývajú lux. Vzhľadom k tomu teda prispôsobí aj jas nášho zariadenia, kedy prichádza na scénu automatický jas.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
jas displeja smartfonu
Zdroj: Vosveteit.sk

Tento senzor sa zvyčajne nachádza na rámiku nášho zariadenia z prednej strany. Keby sme sa teda s naším smartfónom či počítačom pohrali, možno by sme aj objavili jeho polohu. Vďaka nemu sa môže jas nášho zariadenia zvýšiť v podmienkach, keď je okolo nás viac svetla. Pre lepšiu čitateľnosť a príjemnejšie používanie zariadenia, sa tak rovnako automatický jas zníži vo chvíli, kedy sme napríklad v tmavom prostredí. Automatickým jasom to však všetko nekončí.

Stojí za tým aj umelá inteligencia

Umelú inteligenciu poznáme aj pod skratkou AI z anglického pojmu artificial intelligence. Aj tá v prípade niektorých smartfónov či počítačov pracuje na tom, aby automatický jas pracoval podľa našich predstáv. Naše zariadenie sa vďaka nej učí, aké máme návyky pri korektúre jasu pri manuálnom nastavovaní. Niekedy nám totiž môže vyhovovať, keď si úroveň jasu nastavíme sami. Vďaka AI si však naše zariadenie zapamätá, kedy k takémuto nastavovaniu úrovne jasu prichádza. A vzhľadom k tomu si naše návyky náš smartfón či počítač zapamätá a vylepší tak fungovanie automatického jasu.

Samsung Galaxy S22_recenzia_displej_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Pokročilým riešením pre automatický jas je aj funkcia True Tone, ktorú nájdeme v niektorých zariadeniach od spoločnosti Apple. iPhony, iPady či MacBooky teda ponúkajú funkciu, ktorá neupravuje len samotný jas. Automatický jas tak doplní aj úprava teploty farieb podľa okolitého svetla a podmienok. Využíva sa k tomu o niečo viac senzorov, no výsledkom toho je obraz, ktorý nie je pre naše oči neprirodzený. Úprava farieb teda smeruje k zníženiu rizika bolestí hlavy či očí pri dlhodobom používaní zariadenia.

Používate vo svojom zariadení automatický jas? Alebo si ho radšej upravujete sami? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre