Tieto chyby pri používaní internetu sú pozvánkou pre hackerov, aby nás okradli: Dávate si na ne pozor?

Internet používame denne no často robíme veci, ktoré môžu viesť k ohrozeniu našich citlivých dát. Netreba veľa a vieme sa im vyhnúť

hacker pocitac
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), pngall.com

Internet sa dnes stal neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Pomáha nám pri práci, rekreácii, ale aj vzdelávaní. To že internet používame denne si dobre uvedomujú aj hackeri, ktorí sa neustále pokúšajú dostať k našim súkromným dátam a peniazom.

Dosť často sme sa venovali najbežnejším praktikám, ktoré môžu hackeri alebo online podvodníci používať a ako si ich vieme všimnúť a vyhnúť sa im. Niekedy však pri surfovaní na internete nevedomky robíme chyby, ktoré nás môže dostať do hľadáčika hackera. Nižšie si predstavíme tie najčastejšie a aj to, ako sa im vyhnúť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zanedbávame heslá

Je pochopiteľné, že človek si nemôže pamätať desiatky hesiel, ktoré sa skladajú z náhodných symbolov a špeciálnych znakov. Keď sa registrujeme na webové stránky, častokrát volíme osobné, alebo iné ľahko zapamätateľné heslo. Tí obozretnejší z nás možno majú dve-tri heslá, ktoré náhodne obmieňajú.

Väčšina ale používa jedno heslo na všetky stránky, do ktorých sa prihlasuje. Toto heslo v niektorých prípadoch býva slabé a hackerovi by trvalo len pár sekúnd, kým by ho zvládol prelomiť. Každý rok hackeri prelomia heslá miliónov užívateľov a niektorý rok by ste sa mohli na zozname objaviť aj vy.

Ak chcete predísť potenciálnemu ukradnutiu účtov, základom je silné a jedinečné heslo. Silné heslo by malo mať najmenej 12 znakov a malo by obsahovať veľké a malé písmená, čísla a špeciálne znaky. Zároveň by ste mali mať jedinečné heslo pre každú stránku alebo službu a pár mesiacov ho meniť. Samozrejme, že zapamätať si všetky heslá je mimoriadne náročné, no pomôcť vám môže správca hesiel, ktorý si ich zapamätá za vás.

Odmietame aktualizácie

Či už ide o operačný systém, antivírový program alebo hru, každý softvér má svoje aktualizácie. Väčšina z nich zlepšuje optimalizáciu, bezpečnosť alebo pridáva nové funkcie, preto by sme sa im nemali vyhýbať. Ako však zákon schválnosti káže, aktualizácie prídu práve vtedy, keď musíme niečo neodkladne vyriešiť, preto ich odkladáme na bok a rýchlo na ne zabudneme. Väčšina z nás sa však na aktualizácie rovno vykašle.

To je obrovská chyba, pretože ako sme už spomenuli, bezpečnostné aktualizácie sú mimoriadne dôležité na ochranu pred kyberútokmi. Každý softvér môže mať slabinu a je jedno či si ju všimne skôr hacker alebo vývojár. S každou novou verziou sa publikuje aj zoznam toho čo bolo opravené vrátane všetkých chýb predchádzajúcej verzie. Ak teda nepreskočíte na novú verziu, hacker sa môže do aplikácie nabúrať pomocou už známych slabín, ktoré predtým aplikácia mala.

heslo smartfon
Zdroj: Tero Vesalainen / Shutterstock.com

Používanie voľných Wi-Fi sietí

Voľná Wi-Fi na letisku, v hoteli, alebo v meste poteší každého, no pri jej používaní treba opatrnosť. Tieto siete majú vo väčšine prípadov mizerné zabezpečenie a hackeri sa môžu do nich ľahko nabúrať. Neznamená to, že by ste nemali voľné Wi-Fi používať, no určite cez ne nerobte nič citlivé, napríklad nakupovanie na internete alebo platenie účtov.

Jedným z najpopulárnejších útokov je totiž Man-in-the-Middle, pomocou ktorého hacker nahliadne do komunikácie medzi vašim zariadením a serverom ku ktorému sa pripájate. V ten moment môže vidieť všetko čo ste na stránke robili.

Súhlasíme s licenčnými podmienkami bez prečítania

Teraz ruku na srdce, kto číta a dokáže pochopiť licenčné podmienky ešte pred ich súhlasom? Stretnete sa s nimi najčastejšie pri inštalovaní programov, no väčšinou ich len odklikneme. Niektorí hackeri vytvárajú softvér s „riadnymi“ licenčnými podmienkami, v ktorých majú časť o tom, že súhlasíte, aby spoločnosť zbierala, ukladala a dokonca aj obchodovala s vašimi dátami.

Zaujímavosťou však je napríklad to, že na pochopenie zmluvných podmienok Faebooku potrebujete vysokú školu, čo dokázal minuloročný výskum. Aj keď pre mnohých znejú zmluvné podmienky komplikovane, oplatí sa mať čo najlepšiu predstavu o tom, čo po vás môže sociálna sieť alebo softvér chcieť.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Dôverujete nebezpečným portálom

V súčasnej dobe prebieha boom s podvodnými obchodmi, ktoré za tovar z aliexpressu pýtajú aj desaťnásobné ceny, prehnanú dopravu a stále nemáte istotu, že vám objednaný tovar príde. V najhoršom prípade vám majitelia stránky ukradnú platobné údaje.

Nedôveryhodná stránka sa môže vyznačovať primitívnym a otrasným dizajnom, zlou gramatikou alebo v prípade e-shopov obrázkami v zlej kvalite. Nezabezpečený portál uvidíte aj tak, že ikona zámku vedľa URL nebude zatvorená.

Ak sa len predsa rozhodnete nakúpiť v obchode, ktorý nevyzerá na prvý pohľad, že je na 100% spoľahlivý, tak použite aspoň funkciu dočasnej platobnej karty. Tento typ karty je možné použiť len jedenkrát a po krátkej chvíli karta expiruje. Ak by sa k údajom na karte dostal hacker, tak mu budú vo finálne zbytočné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre