BezpečnosťSpravodajstvoTechnológie

Aký čas trvá umelej inteligencii prelomiť vaše heslo? Nová štúdia odhaľuje, ako sa AI darí v tejto oblasti. Výsledok je hrozivý!

AI dokáže prelomiť niektoré heslá skôr ako bežný hacker. Pozrite sa, ako dlho by jej trvalo prelomiť to vaše a zabezpečte sa.

Návodov, ako si vytvoriť bezpečné heslo, môžeme nájsť mnoho. S novými technológiami však otvárame útočníkom dvere k tomu, aby nás dokázali ohroziť ešte viac, pričom si to ani neuvedomujeme. Umelá inteligencia je horúcou témou posledných týždňov, keďže verejná dostupnosť ku chatbotom zmenila spôsob, akým bežne žijeme. Na svoje si ale prišli aj útočníci, ktorým AI dokáže pomôcť pri tvorbe nových malvérov a uľahčujú si tým prácu. Čo ak by sme vám však povedali, že umelá inteligencia môže prelomiť vaše heslá už v priebehu niekoľkých sekúnd či minút? A ako si to môžete overiť? Na webe homesecurityheroes.com sa objavili bližšie informácie k tomuto fenoménu. A my vám teraz o ňom povieme viac.

Ako rýchlo dokáže AI prelomiť vaše heslo?

Pri tvorbe hesla by sme mali byť čo najviac kreatívni a kombinovať viaceré typy znakov. Kombinácie malých a veľkých písmen však nestačia a do hesla by sme mali pridať aj nejaké tie číslice a špeciálne znaky. Rovnako však treba myslieť aj na dĺžku hesla, pretože kratšie heslá dokáže AI prelomiť rovnako rýchlo, ako menej bezpečné dlhšie heslá. Štatistiku rýchlosti si môžeme pozrieť na nižšie priloženej infografike, ktorá hovorí za všetko. Dlhšie heslo neznamená vždy to, že ide aj o bezpečné heslo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Ako rýchlo dokáže AI prelomiť heslo
Zdroj: homesecurityheroes.com

Ako môžete vidieť, jedenásťmiestne heslo zložené len z číslic je pre AI rovnako nenáročné prelomiť ako päťmiestne heslo s veľkými, malými písmenami a číslicami so špeciálnymi znakmi. Pre umelú inteligenciu však nie je komplikované ani prelomiť 7-miestne heslo s kombináciou znakov. Do siedmych hodín by navyše zvládla prelomiť aj 8-miestne heslo, čo môže pre niekoho z vás znamenať výstražný signál. Čím viac znakov, tým komplikovanejšie heslo, ktoré AI nedokáže prelomiť.

Ako si môžete svoje heslo otestovať aj vy?

Okrem tejto infografiky z tejto štúdie vznikol aj nástroj, ktorý nám umožňuje otestovať si naše heslo. Môžete to tak spraviť na stránke Home Security Heroes, kde len zadáte svoje heslo a nástroj vám okamžite prepočíta, ako dlho by AI trvalo ho prelomiť. Neznamená to však, že by naň neodkázali prísť útočníci. Umelá inteligencia totiž ráta len s kombináciou znakov, no napriek tomu musíme myslieť na to, že bežní hackeri dokážu premýšľať aj nad častými heslami.

A aj keď sa kombinácia MojeHeslo123456789 vyhodnotila na 96 triliónov rokov prelomovania hesla pomocou AI, tak útočník by to vedel prelomiť už v niekoľkých minútach. Myslite teda na to, že bezpečné heslo pre umelú inteligenciu nemusí zabrániť útočníkom.

Ako dlho by umelej inteligencii trvalo prelomiť vaše heslo? A ako často si svoje heslá meníte? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close