BezpečnosťSpravodajstvo

Ak máte túto funkciu povolenú, hacker vám môže nahrať do smartfónu vírus. Skontrolujte si ju!

Hackeri využívajú nové spôsoby, ako sa dostať do vášho zariadenia. Ak máte túto funkciu zapnutú, prakticky im otvárate dvere.

Ak si chceme stiahnuť aplikáciu do smartfónu, v prípade Android zariadení je našou najlepšou možnosťou Obchod Play. Ide o platformu, na ktorej musia aplikácie spĺňať bezpečnostný štandard.

Hoci sa stáva že aj na Google Play príde podvodná aplikácia, ide o všeobecne bezpečnejšie miesto ako zvyšok internetu. Zároveň ale treba podotknúť, že nie vždy na Google Play nájdeme čo hľadáme a občas potrebujeme nainštalovať aplikáciu aj z iných zdrojov. Hoci táto funkcia nebýva od začiatku zapnutá, drvivá väčšina Android zariadení vám umožní inštalovať aplikácie aj z neznámych zdrojov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na jednej strane získavate obrovskú slobodu, no zároveň sa vystavujete aj pomerne veľkému riziku. Dnes na internete nájdeme množstvo rôznych podvodných portálov, ktoré sa pokúšajú dostať sa ku vašim citlivým dátam, alebo peniazom. Jednou z taktík hackerov je nainštalovať vám do zariadenia podvodnú aplikáciu. Ak máte povolenú inštaláciu z neznámych zdrojov, hackerom prakticky otvárate dvere sami.

Inštalácia z neznámych zdrojov

Na internete zároveň môžeme nájsť množstvo rôznych neoficiálnych obchodov s aplikáciami. Tie však nemusia mať dostatočné zabezpečenie. Hackeri tieto obchody môžu napadnúť a prostredníctvom nich ďalej šíriť malvér.

Mať povolenú inštaláciu aplikácií z neznámych zdrojov sa vo všeobecnosti nepovažuje za dobrý nápad, no ako vieme zistiť, či ju máme zapnutú, alebo nie? Dá sa to veľmi jednoducho cez nastavenia telefónu. Postup sa môže líšiť od modelu k modelu, no vo všeobecnosti tieto nastavenia nájdete buď v nastaveniach aplikácií alebo nastaveniach zabezpečenia.

Pre Xiaomi telefóny platí, že tieto nastavenia nájdete v podkategórii systém a zariadenie a v možnosti ďalšie nastavenia. Tam kliknite na možnosť zabezpečenie.

Prečo by sme mali túto funkciu smartfónu vypnúť?
Zdroj: Vosveteti.sk

V novom okne uvidíte možnosť inštalovať neznáme aplikácie.

Prečo by sme mali túto funkciu smartfónu vypnúť?
Zdroj: Vosveteti.sk

Po otvorení tohto okna sa vám zobrazí zoznam aplikácií. Tu si môžete vybrať, ktorá z nich bude mať povolenie na inštaláciu neznámych aplikácií. Odporúča sa vypnúť inštaláciu neznámych aplikácií vo všetkých prípadoch.

Prečo by sme mali túto funkciu smartfónu vypnúť?
Zdroj: Vosveteti.sk

Vypnutím možnosti inštalácie neznámych aplikácií výrazne zvýšite zabezpečenie vášho zariadenia.

Ako sa chrániť pred malvérom?

Okrem inštalácie neznámych aplikácií platí niekoľko všeobecných pravidiel, ako sa chrániť na internete. Vo všeobecnosti platí že nemáme klikať na akékoľvek podozrivé odkazy, ktoré nám môže poslať aj niekto známy. Hackeri sa aj cez tieto odkazy pokúšajú dostať do vášho zariadenia škodlivý softvér a pripraviť vás o peniaze.

Hackeri sa však do vášho zariadenia môžu dostať aj cez rôzne bezpečnostné medzery, ktorým sa nevyhne ani tá najlepšia aplikácia. Preto by  ste mali dbať na to, aby ste všetky stiahnuté aplikácie mali aktualizované. Inštalácia aplikácií z neznámych, alebo pochybných zdrojov je síce nebezpečná, no rovnako sa útočníci do vášho zariadenia môžu dostať aj cez starú aplikáciu, ktorú ste stiahli priamo z Obchodu Play.

Ak máte v smartfóne povolenú inštaláciu aplikácií z neznámeho zdroja, hackeri sa môžu do vášho zariadenia dostať napríklad pomocou metódy dropper. Ide o malý, relatívne jednoduchý softvér, ktorý slúži na inštaláciu hlavného malvéru. Dropper môže v prípade potreby znefunkčniť antivírové programy, ktoré by inak malvér zachytili a odstránili.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
1 2Nasledujúca strana
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close