Sociálne siete majú problém so šírením proruských dezinformácií, tvrdí Európska komisia

Dezinformačné a prokremeľské propagandistické kanály rastú ako huby po daždi, bývalý Twitter im chce nechať voľnú ruku.

fake news rusko dezinformacie
Zdroj: Anton Watman / Shutterstock.com

Po začatí konfliktu na Ukrajine Rusko obmedzilo v krajine prístup k západným médiám, ktoré informovali o priebehu konfliktu v inom tóne, ako to požadovali miestne regulačné úrady. Zároveň začali potláčať nezávislé médiá a ruský cenzorský úrad siahol aj na VPN služby, ktoré obyvateľom umožňovali obísť zákazy krajiny. 

Telegram sa pre mnohých stal platformou, kde mohli nájsť objektívne správy nielen z konfliktu, no aj táto platforma sa nedokázala vyhnúť záplave dezinformácií. Neoverené správy, alebo úmyselne vytvorené falošné správy sú výrazným problémom modernej doby a viaceré prípady z praxe poukazujú na to, že sa môžu šíriť oveľa rýchlejšie ako pravda.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sa týka vytvárania a šírenia dezinformačných príspevkov, môže za to pravdepodobne tlak štátnych orgánov Ruska. Minuloročný prieskum Megafonu, najväčšieho mobilného operátora v Rusku, ukázal, že Telegramu v tomto čase dominovali proruské a dezinformačné kanály. Portál BBC nedávno informoval o tom, že sa situácia veľmi nezmenila, no veľké sociálne siete majú problém vysporiadať sa s problémom dezinformácií a propagandy.  

Zaujímavé je, že v tomto prípade sa šírenie propagandy a dezinformácií zvýšilo na platforme X, teda Twitteri, po tom, ako ho odkúpil Elon Musk. Problém však pretrváva aj na Facebooku, TikToku a YouTube.  

“V číslach môžeme pozorovať, že prokremeľské kanály stále oslovujú najviac divákov na platformách spoločnosti Meta. Čo sa však týka Telegramu, tam sa čísla oslovených užívateľov strojnásobili,” píše sa v správe Európskej komisie.  

Komplexný problém dezinformácií 

Neoverené alebo úmyselne nepravdivé informácie dostali v dnešnej digitálnej dobe oveľa väčší priestor, hlavne kvôli rýchlej možnosti zdieľania príspevkov. Mnohých zaujme alebo pobúri titulok správy, no článok si ďalej nerozkliknú. Stačí však stlačiť tlačidlo zdieľať a s touto búrlivou správou sa podelia so všetkými známymi.  

Sčasti je problém potreba zaujať a byť “obľúbený” aj v kontexte sociálnych sietí. Ľudia zdieľajú pohoršujúce alebo inak vzrušujúce správy preto, aby nazbierali čo najviac lajkov alebo komentárov. To je však len jedna skupina ľudí. Tá ďalšia reálne verí konšpiračným teóriám a len ťažko môžeme túto skupinu presvedčiť o opaku.  

Zaujímavé ale je, že ak sa opýtame respondentov, ako by si poradili s problémom dezinformácií, tí by situáciu riešili rázne. Ak natrafia na podobný obsah, príspevok by jednoducho vymazali a ak by sa situácia opakovala, účet by rovno odstránili. S týmto názorom sa môžete stretnúť napríklad v tejto štúdii.  Názor ľudí na potlačenie dezinformácií síce môže byť rázny, no problém v tomto prípade môže predstavovať rozpoznanie dezinformácií.

Boj proti dezinformáciám a propagande pokračuje 

Ako píše portál BBC, prokremeľská propaganda vzrástla hlavne na platforme X. Európska komisia sa domnieva, že za to môže uvoľnenie bezpečnostných štandardov, ktoré platili ešte za éry „starého“ Twitteru. Tento mesiac však začali platiť prísnejšie pravidlá v rámci Aktu o digitálnych službách, alebo skrátene DSA. Všetky veľké sociálne siete musia s novými pravidlami súhlasiť.  

Prísnejšie pravidlá v praxi znamenajú, že sociálne siete musia zaujať agresívnejší postoj ku kontrole obsahu na nich. Zdá sa však, že Muskova platforma X nebude limitovať prokremeľské účty.  

“Začať s cenzúrou lebo to tak robia ostatní, je podľa mňa znak slabosti. Ponechať našu platformu slobodnú, zatiaľ čo iné nie sú, je otázka sily,” vyjadril sa Musk cez X 9. apríla 2023.  

S platformou X a prokremeľskými profilmi sa dnes spája dávka kontroverzie. Mnohí poukazujú na to, že Vladimír Putin vo svetle prebiehajúcich udalostí mohol na platforme ostať, zatiaľ čo ešte za čias Twitteru platforma zablokovala bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre