BezpečnosťSpravodajstvo

Ruskému Telegramu vládnu prokremeľské kanály: Znepokojivý prieskum ukazuje, že propaganda je silnejšia ako dôveryhodné správy!

Znepokojivý výskum jedného z najväčších mobilných operátorov v Rusku ukázal, že na Telegrame sa propaganda šíri lepšie ako overené správy.

Ako dôsledok vojny na Ukrajine Rusko obmedzilo prístup k západným médiám, ktoré informujú o konflikte a zároveň potlačilo nezávislé média v krajine. Ruský cenzorský úrad zašiel dokonca tak ďaleko, že začal blokovať VPN služby, prostredníctvom ktorých bolo možné obchádzať miestnu cenzúru. Telegram sa stal preto platformou, ktorú začalo využívať čoraz viac tamojších obyvateľov, no ani táto aplikácia sa nevyhla šíreniu dezinformácií, informuje portál Medium.

Najnovšie štatistiky ukazujú znepokojivý trend, a to že kanály propagujúce správanie Kremľa získavajú väčšiu návštevnosť, ako kritické alebo aj neutrálne miestnosti, prostredníctvom ktorých sa v Rusku šíria spoľahlivé informácie. Telegram je platformou, ktorá reguluje pridávaný obsah len vo veľmi malej miere. To umožňuje dezinformátorom zaplaviť platformu falošnými správami o priebehu konfliktu na Ukrajine.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aplikácia Telegram ostáva prístupná ako na území Ruskej federácie, tak aj na vojnou zmietanej Ukrajine. A aj napriek tomu, že ide o jediný kanál, ktorý umožňuje šíriť správy o vojne voľne, tak na platforme dominujú dezinformácie, ukazuje štúdia. Môže za to pravdepodobne tlak zo strany štátnych orgánov, ktoré tlačia na šírenie propagandy a dezinformácií.

Rusko síce neobmedzilo na svojom území prístup k aplikácii, no začalo so svojou vlastnou kampaňou, ktorá podľa nedávnej štúdie dominuje nad hodnovernými informáciami.

Šírenie propagandy a dezinformácií

Štúdiu organizovala spoločnosť Megafon, ktorá patrí medzi najväčších mobilných operátorov v Rusku. Spoločnosť si všimla rapídne rastúcu popularitu Telegramu v krajine, ktorá nasledovala po začatí konfliktu na Ukrajine. V databáze monitorujúcej takmer 800-tisíc kanálov našli tie najpopulárnejšie v sekcii spravodajstvo. Následne analyzovali počet sledujúcich a ich nárast od 1. januára do 20. apríla. Posledným krokom bolo zistenie dosahu príspevkov na daných kanáloch.

Na základe publikovaných príspevkov rozdelili kanály na proruské, šíriace propagandu a dezinformácie, kritické, ktoré sa pokúšajú prinášať dôveryhodné informácie a kriticky analyzovať konanie Kremľu a neutrálne, ktoré šíria spravodajstvo a nesnažia sa ponúkať svoj pohľad na konflikt. Z 50 najsledovanejších príspevkov bolo až 38 zameraných na propagovanie Kremľa a konfliktu na Ukrajine.

Príspevky šíriace propagandu ruskej vlády boli najsledovanejšími a najzdieľanejšími príspevkami v období od 1. januára do 13. apríla. Získali takmer 60-miliónov zahliadnutí a viac ako 4-tísíc zdieľaní. Nasledovali príspevky, ktoré kriticky hodnotili situáciu a ako posledné sa umiestnili príspevky, ktoré informovali o aktuálnom dianí neutrálne.

Telegramu vládnu prokremeľské kanály, ukazuje znepokojivá štatistika
Zdroj: DFRLab

Každý príspevok prokremeľských kanálov bol v priemere zdieľaný 117-krát. Príspevky z kritických kanálov zdieľali v priemere len 50-krát. Výsledky prieskumu teda naznačujú, že príspevky s proruskou propagandou sú oveľa častejšie zdieľané a získavajú si viac pozornosti.

Z 50 najsledovanejších kanálov bolo až 25 kanálov s obsahom propagujúcim akcie Ruskej federácie. 13 kanálov sa snažilo kriticky hodnotiť konflikt a 12 kanálov šírilo neutrálne spravodajstvo, či bulvárne správy. Proruské kanály sledovalo takmer 18-miliónov užívateľov, zatiaľ čo kritické 7.7-miliónov a neutrálne 7.3-miliónov užívateľov.

Telegramu vládnu prokremeľské kanály, ukazuje znepokojivá štatistika
Zdroj: DFRLab

Čo sa týka dosahu, aj v tejto kategórii vedú proruské kanály. Z 50 najvplyvnejších kanálov až 28 publikovalo ruskú propagandu a získalo si viac ako 19-miliárd vzhliadnutí. 12 kanálov šírilo kritické informácie a dokopy zaznamenali okolo 9-miliárd vzhliadnutí. 10 kanálov šírilo neutrálne informácie a dokopy si získali len 5.8-miliárd vzhliadnutí.

Telegramu vládnu prokremeľské kanály, ukazuje znepokojivá štatistika
Zdroj: DFRLab
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close