BezpečnosťSpravodajstvo

Európska únia vyťahuje žltú kartu: Twitter pod vedením Muska má problém s dezinformáciami!

Twitter podľa posledných správ nedodržiava nariadenia Európskej únie a nesnaží sa to napraviť. V budúcnosti ich môžu čakať sankcie.

Sociálna sieť Twitter sa v priebehu posledných mesiacov stala stredobodom pozornosti medzi kontroverznými sieťami. Dôvodom bol predaj siete známemu podnikateľovi Elonovi Muskovi, ktorý chvíľku po kúpe siete zaviedol výrazné zmeny. Prepúšťanie zamestnancov doplnili aj kontroverzné kroky ako ankety či majú odblokovať účet Donaldovi Trumpovi alebo či má Musk odísť z pozície vedenia služby. Čím sa však sociálna sieť pod vedením Muska vyznačuje, je voľné šírenie akýchkoľvek informácií a sloboda prejavu. Prílišná sloboda vyjadrovania na sieti však praje dezinformáciám, s ktorými chce Európska únia skoncovať. Ako nás ale informuje agentúra Reuters, s postojom Twitteru nie sú v rámci EÚ spokojní.

Twitter zaostáva za ostatnými sieťami

Možno ste aj vy postrehli to, že Európska únia nedávno vydala nariadenie známe ako Digital Services Act. Toto nariadenie má zabezpečiť zvýšenú bezpečnosť používateľov v rámci sociálnych sietí a internetu celkovo. Cieľom DSA je však aj obmedzenie dezinformácií, ktoré sa sociálnymi sieťami šíria, kde mali doteraz medzery viacerí giganti. Podľa našich informácií je však problémovým najmä Twitter, ktorý za ostatnými spoločnosťami ako Google, Meta, Microsoft či sieťou TikTok výrazne zaostáva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Elon Musk a Twitter_2 (2)
Zdroj: pngarts.com, Vosveteit.sk (koláž)

V prípade, že Európska únia nebude aj naďalej spokojná s prístupom Twitteru, so sieťou by sa mohli spájať sankcie. V rámci Digital Services Act totiž Európska únia môže sociálnej sieti uložiť pokutu vo výške až do 6%  tržieb spoločnosti. U siete Twitter by mohlo ísť o skutočne vysokú sankciu, keďže ich tržby rozhodne nie sú nízke. Exekutíva EÚ však uvádza, že v správe siete chýbajú požadované údaje a tiež informácia o záväzkoch posilniť overovanie faktov uvedených v príspevkoch na sieti.

Dezinformácie sa na Twitteri môžu jednoducho šíriť

V rámci nariadenia DSA sa Európska únia pozerá na viaceré služby. Twitter však vraj nastavil úroveň dodržiavania regulácií tak nízko, že sa nikto nepozerá na zlyhania ostatných služieb. Najhoršie je na tom teda práve sieť pod vedením Elona Muska. Problémy má ale aj Google, ktorý zaostáva v transparentnosti a prístupu k údajom. Sociálna sieť TikTok sa snaží svoje problémy napraviť, aj keď jej algoritmus stále urýchľuje šírenie dezinformácií na internete. A dobre na tom nie je ani Meta so svojimi sieťami, ktoré stále patria medzi najväčší zdroj dezinformácií.

pozor Facebook_titulka
Zdroj: flickr.com (Tim Reckmann) a pngwing.com

V porovnaní so sieťou Twitter však Google uviedol, že je odhodlaný dodržať všetky nariadenia v rámci DSA. Meta spomenula, že do zlepšenia situácie už mnoho investovala a stále pracuje na vylepšovaní svojich služieb aj v rámci zamedzenia šírenia dezinformácií. TikTok zasa uvádza, že svoje úsilie pre odstránenie dezinformácií zosíli. Ďalšie informácie o pokroku sietí máme získať už v júli. Dovtedy uvidíme, ako si Musk s dezinformáciami na Twitteri poradí.

Používate ešte stále Twitter? Alebo ste po nedávnych zmenách prešli na inú sociálnu sieť? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close