BezpečnosťSpravodajstvo

Európska únia chce zakázať populárnu sociálnu sieť: Dôvodom majú byť viaceré bezpečnostné riziká!

Európska únia si posvieti na väčšie siete v online priestore. Populárna služba by tak mohla z Európy už o pár týždňov zmiznúť.

V priebehu posledných rokov sme boli svedkami rozšírenia viacerých nových sociálnych sietí, pričom Facebook či Twitter už dávno nie sú jedinými veľkými hráčmi na trhu. Nové siete ako TikTok či BeReal sa tak rozšírili najmä medzi mladými, no neobišli ani staršie generácie. Spolu s týmito sieťami sa ale rozšírili viaceré obavy z bezpečnosti používateľov napríklad pri sieti BeReal. Táto sieť totiž využíva momentky ľudí počas ich dňa a častokrát sa pri nej môžu zdieľať aj veľmi súkromné fotografie. Problematickým je však aj TikTok, na ktorý si teraz posvietila Európska únia. Ako nás totiž informuje portál gizmochina.com, v rámci tohto územia by sa sociálna sieť mohla v najbližších mesiacoch stretnúť so zákazom.

Európska únia si posvieti na sociálne siete

V novembri minulého roka s reguláciou v podobe Digital Markets Act (DMA) prišiel do platnosti aj Digital Services Act (DSA). A zatiaľ čo prvá regulácia v podobe DMA upravuje, ako veľké spoločnosti sprístupňujú svoje služby verejnosti a trvá na tom, aby spotrebitelia mali na výber, akú službu využijú, DSA si zasa dáva pozor na konkrétne služby. Konkrétne si Európska únia chce posvietiť na platformy s viac ako 45 miliónmi používateľov v rámci EÚ. A ako zrejme nikoho z vás neprekvapí, v rámci DSA sa môžu nové regulácie vzťahovať na siete ako Facebook, YouTube, Twitter či TikTok.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Socialna siet TikTok
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa)

V rámci novej regulácie tak majú služby sledovať a obmedzovať obsah, ktorý by mohol šíriť dezinformácie, ilegálny obsah a pozor si majú dať aj na transparentné reklamy. Práve s týmito bodmi má ale problém jedna z najviac rozšírených sietí, ktorou je TikTok. Pomerne nová sieť pod záštitou spoločnosti ByteDance má v súčasnosti pracovať na zlepšení zobrazovania obsahu a riešiť problémy aj s EÚ. Ak sa však nestotožnia s podmienkami DSA do septembra tohto roku, hrozí, že Európska únia zakáže využívanie tejto siete v rámci členských krajín.

TikTok je známy svojou kontroverzitou

Sociálnu sieť TikTok si v súčasnosti nainštalovali viac ako 3 miliardy ľudí, pričom ide prevažne o mladých. Pre túto sieť problémy s bezpečnosťou nie sú žiadnou novinkou, keďže v minulosti už čelila viacerým obvineniam z únikov informácií a nedostatočnou bezpečnosťou používateľov. Taktiež sa spájala s čínskou vládou, ktorej mala sieť prinášať informácie o používateľoch. V súčasnosti nie je Európska únia jediná, ktorá zvažuje zákaz siete. TikTok si totiž neotvoria ani ľudia v štátoch ako je India, Pakistan, Bangladéš a Azerbajdžan. Obmedzenia sa TikToku týkajú aj v rámci USA. Ak by teda využívanie siete zakázala aj EÚ, mohlo by to pre ňu mať katastrofálne dopady.

EU_Europska unia (2)
Zdroj: unsplash.com (Tetiana SHYSHKINA)

Problémy má podľa našich informácií sieť TikTok vo viacerých oblastiach. Ide o bezpečnosť dát či dezinformácie, no problémy v rámci TikToku sú aj s detskou bezpečnosťou, transparentnosťou s platenou politickou reklamou a GDPR. S mladými používateľmi totiž prichádza väčšia zodpovednosť a medzi zdanlivo bezpečným obsahom sa častokrát nachádza množstvo nebezpečných, najmä dezinformačných príspevkov. Európska únia však poukazuje aj na nebezpečnosť závislosti na sieti, cenzúru obsahu, špehovanie, kyberšikanu a podobne.

Využívate sieť TikTok aj vy? A myslíte si, že ide o správny krok zo strany EÚ? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close