Čoraz viac ľudí je závislých na sociálnych sieťach ako TikTok či Instagram: Čím je to spôsobené?

Siete s formátom krátkych videí ako TikTok dokázali u mladých vyvolať istú formu závislosti. Pozrite sa, čo za tým stojí.

Socialna siet TikTok
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa)

Ani vás možno neobišlo šialenstvo nových sociálnych sietí, ktorými si miestami občas prechádzate a sledujete nové príspevky, videá uverejnené od vašich známych ale aj úplne neznámych ľudí. Sociálne siete ako napríklad taký TikTok nám vedia zabrať množstvo času, keď si nimi bezcielne prechádzame a sledujeme videá. Práve formát krátkych videí dokázal v spoločnosti veľa zmeniť a po TikToku sa ním inšpiroval aj taký Instagram, Facebook či YouTube. Možno ste aj vy postrehli, že so svojím smartfónom tak trávite denne oveľa viac času ako pred érou týchto sietí, na čo sa pozrel aj portál andro4all.com. Prečo nás teda tieto sociálne siete nútia sledovať svoj smartfón oveľa viac? Má to svoje opodstatnenie.

Za všetkým stojí okruh odmeňovania mozgu

Náš mozog nás bežne núti vykonávať veci, po ktorých sa cítime dobre. Tieto veci by totiž na nás mohli mať pozitívny dopad. Štruktúry v hĺbke mozgu, ktoré sa nazývajú ako okruh odmeňovania mozgu je tak jednoduché pochopiť, vďaka čomu pochopíme, prečo sme si vybudovali závislosť na sieťach ako je TikTok. V minulosti tento okruh vykonával dobrú prácu. Našich predkov napríklad nútil, aby konzumovali jedlo bohaté na tuky, čím sa dobre pripravili na zimu. Mozog ich tak odmenil dávkami dopamínu a iných neurotransmiterov, čo ich viedlo k potešeniu a jedlo bohaté na tuky konzumovali ešte viac. V skratke ak nás niečo teší, opakujeme to stále dookola.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Našli vedci z inštitútu RIKEN liek proti Alzheimerovej chorobe?
Zdroj: Flickr (affen ajlfe)

Tento okruh pomohol našim predkom prekonať ťažšie časy a svoj význam má aj v dnešnej dobe. Nič ale nie je dokonalé. Nie všetko, čo nám totiž spôsobí radosť na nás má blahodárne účinky a pomáha nám k niečomu. Vzhľadom k tomu môžeme povedať, že tento okruh odmeňovania mozgu dokáže vybudovať túžbu tráviť pri sociálnych sieťach s krátkymi videami ako TikTok viac času. O čo horšie, môže zvýšiť aj závislosť na zdraviu nebezpečných činnostiach a látkach.

TikTok či Instagram môžeme prirovnať ku hracím automatom

Hracie automaty ako napríklad sloty dokážu náš mozog fascinovať najviac. Každým zatočením totiž máme možnosť získať výhru a aktivovať tak okruh odmeňovania mozgu. Tieto výhry sú ale náhodné a tak to stále skúšame, až kým sa po výhru nedostaneme. A toto sa opakuje stále dookola. Aplikácie s krátkymi videami ako TikTok, Instagram alebo YouTube fungujú na podobnom princípe. Zvedavosť, čo príde ďalej, nás núti stále po sieti surfovať. Čo ak bude ďalší príspevok zaujímavý? Nezaujíma nás pri tom že zvyšných 15 pre nás vôbec nemusí byť atraktívnych.

Po tom, čo si pozrieme nejaké zaujímavé video, sa nám uvoľní dopamín. Mozog nás odmení a my môžeme ďalej bezcielne surfovať po sieťach. Sledovanie videí na sieťach ako TikTok, Facebook a podobne tak nemá ďaleko od toho, ako keby ste sa stali závislými na hracích automatoch. V skutočnosti tieto závislosti majú veľa spoločného. Nabudúce, až teda budete bezcielne prechádzať krátke videá, spomeňte si na to, že to nikam nemusí viesť.

Patríte medzi fanúšikov formátu krátkych videí? A ktorú platformu k tomu využívate? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre