Spravodajstvo

Elon Musk by zrušil ban Donaldovi Trumpovi na Twitteri. Nejde o dobrú správu, ale skôr o zlú

Elon Musk uviedol, že ban Donalda Trumpa na sociálnej sieti Twitter bol nesprávny a hlúpy. On by ho zrušil, dodal.

Šírenie informácií a sloboda prejavu je právo každého z nás a v demokratickom režime, by toto právo nemalo byť potláčané. Problémom sú ale cielené dezinformácie. Ľudia, ktorí ich šíria, hovoria, že majú na to právo. Väčšina spoločnosti ale tento názor nezdieľa a hovorí, že právo na šírenie informácií končí tam, kde dochádza k zdieľaniu klamstiev, či urážok. Na to doplatil aj bývalý americký prezident Donald Trump, ktorému ešte v máji 2020 Twitter vymazal prvé klamlivé a nenávistné statusy, a neskôr mu obmedzil prístup k účtu na sociálnej sieti.

V dôsledku týchto obmedzení Donald Trump uviedol, že spustí vlastnú sociálnu sieť Truth Social. Tak sa aj vo februári tohto roka stalo.

Zruší Twitter obmedzenia, ktoré uvalil na Donalda Trumpa?

Nie je žiadnym tajomstvom, že Elon Musk v priebehu najbližších mesiacov preberie kontrolu nad sociálnou sieťou Twitter. Najbohatší muž sveta v súvislosti s akvizíciou sociálnej siete uviedol, že bude „námestím slobody“. Ďalej povedal, že okrem iného, zo zdrojového kódu spraví open source, aby každý videl, na základe čoho mu algoritmus Twitteru zobrazuje obsah.

O Muskovi je známe, že právo na slobodu slová je pre neho „absolútnym právom“. Dokázal nám to potom, ako ho viacero popredných predstaviteľov krajín vyzvalo, aby obmedzil dostupnosť ruskej propagandy cez internetovú sieť Starlink. Čo razantne odmietol.

Rovnako netreba zabúdať na to, že Musk vo veľkej miere zľahčoval pandémiu COVID-19, za čo si vyslúžil veľkú kritiku. Nedávno Bill Gates upozornil na to, že ciel Elona Muska, urobiť z Twitteru arénu slobody prejavu, sa nám môže neskôr vypomstiť. Dôvodom sú dezinformácie, ktoré sa vo viacerých regiónoch sveta šíria rýchlosťou blesku. Výnimkou nie je ani Slovensko, odhalila nedávna štúdia.

Najnovšie sa Elon Musk vyjadril, že by zrušil obmedzenia Donaldovi Trumpovi na Twitteri. Uviedol, že zákaz považuje za morálne nesprávny a hlúpy. Ďalej prízvukoval, že by zakázal len účty, ktoré slúžia za účelom vytvárania spamu.

V nadväznosti na účty, ktoré šíria klamstvá a vyzývajú v nenávisť, povedal, že, by mali byť dočasné pozastavené, prípadne by obmedzil ich dosah. Na doplňujúcu otázku redaktora, ktorý sa opýtal, či bolo správne pozastaviť účet Donalda Trumpa potom, ako jeho prívrženci vtrhli do budovy kongresu v následnosti na jeho tweety, uviedol, že to nebolo správne. Dodal, že každý má mať právo na to, aby bol vypočutý a povedal svoj názor.

Zdá sa, že Elon Musk plánuje urobiť zo sociálnej siete skutočne arénu slobody slova, kde dostane priestor každý, kto bude chcieť. Otázkou ale je, či v dôsledku toho nevytvorí z Twitteru sociálnu sieť, ktorá bude slúžiť na šírenie falošných a poplašných správ. Nateraz odpoveď na túto otázku ale nepoznáme. Všetko ukáže až čas.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close