Pozrite sa na 8 spôsobov, ako ho môžete chrániť smartfón pred hackermi

Smartfóny ukrývajú množstvo našich osobných dát a pre hackerov sú mimoriadnym lákadlom.

hacknuty smartfon
Zdroj: Morrowind / Shutterstock.com

Smartfóny sa stali neoddeliteľnou súčasťou našich životov a pomôckou pri každodenných činnostiach. Znamená to však aj to, že v týchto malých zariadeniach ukrývame množstvo osobných a citlivých dát, ktoré sú lákadlom pre hackerov a podvodníkov.

Doba plynie a s ňou sa vyvíjajú aj formy kyberzločinu. Pred pár rokmi sa malvér šíril primárne cez pirátske stránky a phishing bol útok, ktorý sa vykonával veľmi okatými spôsobmi. Dnes však škodlivý softvér striehne na každom rohu, dokonca aj na platforme Obchod Play. Dostať sa ku vám môže malvér aj cez správy na sociálnych sieťach alebo rôzne príspevky a každým dňom je ťažšie odhaliť, čo je legitímne a čo naopak nie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S phishingom je to rovnaké. Dnes už podvodníci využívajú celý rad rôznych príbehov, aby svoje obete oklamali. Vytvárajú stránky, ktoré sú takmer na nerozoznanie od reálnych webových portálov. Ako sa teda môžeme v modernej dobe chrániť pred rôznymi pokusmi o podvod alebo malvérom?  

Používajte silné heslá a biometrické zabezpečenie 

Mnohé spoločnosti už povedali, že heslá sú zastaranou formou zabezpečenia. Stále ich však používame a keď vytvárame nové, mali by sme pamätať na to, že dobré silné heslo má minimálne 12 znakov a je kombináciou veľkých a malých písmen, čísel a špeciálnych symbolov. Ak použijeme jednoduché heslo ako “1234” alebo “heslo” hackerovi netrvá ani sekundu jeho prelomenie.  

Ak váš smartfón umožňuje zabezpečenie cez odtlačok prsta alebo sken tváre, mali by ste túto formu ochrany uplatňovať čo najčastejšie. Výrazne tým sťažíte prístup do zariadenia hocikomu, kto nemá vašu tvár, alebo prst.  

Nezabúdajte na aktualizácie 

Prízvukujeme to stále a už je to možno aj trochu otrepané, ale aktualizácie, ktoré mnohí radi ignorujeme, sú po hesle alfou a omegou bezpečnosti. Každý systém má svoje muchy a aj v tom najlepšie spravenom programe sa nájde medzera, ktorú môžu hackeri využiť. Niekedy si bezpečnostné slabiny všimne vývojár, inokedy útočníci, no novšie verzie spravidla tieto medzery opravujú. Ak teda vynechávate aktualizácie, v systéme môžete mať bezpečnostnú medzeru, o ktorej už každý vie.  

Pozor pri sťahovaní aplikácií 

Ako sme už spomenuli na začiatku, niekedy sa malvér dostane aj do Obchodu Play. Google sa tomu snaží zabrániť, no hackeri sú vynaliezaví a vždy nájdu nové spôsoby. Pamätajte, že pri sťahovaní akejkoľvek aplikácie si pozrite hodnotenia, recenzie a počet stiahnutí. Vysoké hodnotenia a počet stiahnutí, no žiadne recenzie sú podozrivé, rovnako ako tisíce pozitívnych recenzií, ktoré všetky znejú rovnako. Tu si musíte dávať pozor a ak sa vám niečo nezdá, radšej siahnuť po alternatíve. 

Google Play obchod s aplikaciami
Zdroj: Vosveteit.sk

Pozor na nevyžiadané správy 

Okrem tradičného malvéru je phishing čoraz populárnejšou formou útoku. Podvodníci používajú sociálne inžinierstvo, teda manipuláciu na to, aby od obetí získali citlivé informácie. Ak vám príde hocijaká nevyžiadaná správa, zbystrite pozornosť a určite neklikajte na žiadny odkaz, ktorý vám podvodník pošle.  

podvodna SMS sprava o doruceni balika
Zdroj: Martin Z. (člen skupiny HAKA proti PODVODNÍKOM)

Vyhnite sa nezabezpečenej Wi-Fi 

Letiská, hotely alebo podniky už ponúkajú Wi-Fi zdarma. Dávajte si však pozor, takáto sieť má väčšinou veľmi chabé zabezpečenie a hacker môže pomocou Man-in-the-Middle útoku zachytiť komunikáciu medzi vašim zariadením a stránkou, na ktorej ste pripojení. Vo verejných lokalitách však hackeri radi vytvárajú svoje vlastné siete, ktoré sa podobajú na oficiálnu Wi-Fi hotela alebo letiska. Dávajte si pozor, lebo pripojením sa na takúto sieť dávate hackerovi do rúk informáciu o všetkom čo robíte.  

Vo všeobecnosti platí, že na voľnej Wi-Fi by ste nikdy nemali riešiť citlivé záležitosti, napríklad platby. Radšej s tým počkajte, kým budete na domácej a zabezpečenej Wi-Fi.  

Pozor na Bluetooth a NFC 

Šikovný hacker môže napadnúť vaše zariadenie aj cez Bluetooth alebo NFC technológiu. Tu platí, že ak prestanete niečo z toho používať, naučte sa funkciu automaticky vypínať. Ak máte Bluetooth zapnutý, no nie ste nikde pripojení, otvárate tým potenciálnym hackerom dvere do zariadenia.  

hacker system bol hacknuty
Zdroj: PixelChoice / shutterstock.com

Všímajte si povolenia 

Aj o povoleniach hovoríme pomerne často. Teória znie, že váš smartfón sa skladá z niekoľkých komponentov, ktoré možno považovať za citlivé. Mikrofón, fotoaparát, GPS, ale aj rôzne softvérové súčasti ako kontakty, uložené správy, súbory a tak ďalej, to všetko sa dá zneužiť, ak k tomu má prístup niekto s nečistými úmyslami. Pri prvom spustení programu si pozrite, aké povolenia si od vás žiada a či má skutočne právo na to pýtať si ich. Ak nie, radšej aplikáciu odinštalujte a nájdite si alternatívu. Nehovor viac o tom, že viacero povolení umožňuje aj inštalovať aplikácie na pozadí zariadenia alebo vykonávať zmeny v telefóne. Tento článok je malou pomôckou na to, aby ste sa lepšie vyznali v tom, akým aplikáciám povolenia udeliť a ktorým zas nie.  

Používajte dvojfaktorové overenie, kde sa len dá 

Dvojfaktorové overenie je metóda zabezpečenia, ktorá vám pri prihlasovaní pošle kód na jedno z vlastnených zariadení. Znamená to, že keby sa chcel niekto do vášho účtu prihlásiť ukradnutým menom a heslom, nedostane sa tam, lebo mu bude chýbať overovací kód.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre