Je v poriadku využívať starší smartfón bez pravidelných aktualizácií? A aké riziká to so sebou prináša?

Starší smartfón už pre nás nemusí byť úplne bezpečný. Pozrite sa na dôvody, prečo nepoužívať starší smartfón na dennej báze.

Stary android smartfon
Zdroj: Vosveteit (koláž), iconspng

Ako často meníte svoj smartfón? A boli by ste ochotní kúpiť si i staršie zariadenie, prípadne smartfón z druhej ruky? Kupovanie zariadenia, ktorý má už čo-to za sebou prináša ako výhody, tak i nejaké nevýhody či riziká. Nie vždy sa nám teda takáto kúpa oplatí a predtým, než siahneme po takomto smartfóne, by sme sa mali pozrieť na základné problémy, ktoré so sebou staršie zariadenie prináša. Nezáleží teda na tom, či využívate niekoľko rokov ten istý smartfón, ktorý už nemá riadnu podporu, alebo si kúpite takéto staršie zariadenie. Portál cnet.com nám teraz prináša niekoľko dôvodov, prečo by sme sa mali otáčať skôr za novými smartfónmi.

V čom spočívajú bezpečnostné záplaty systému?

Najväčším problémom starších smartfónov sú nepochybne bezpečnostné záplaty. Tie už do takýchto smartfónov neprichádzajú tak často, ako by sme si to želali. Naše zariadenie tak ostáva zraniteľnejšie a o niečo jednoduchšie sa môže stať, že sa nám do smartfónu dostane nejaký ten malvér. Tieto bezpečnostné záplaty slúžia práve ako ochrana pred škodlivými súbormi a útočníkmi. A v ideálnom prípade by mali prichádzať každý mesiac.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Smartfóny však nie sú ideálne a niektorí výrobcovia smartfónov prinášajú tieto záplaty do smartfónov každé tri mesiace či ešte menej často. V skutočnosti tak raz za tri mesiace záplata pokryje bezpečnostné diery, ktoré sa v smartfónoch nachádzajú. Medzi tým však vznikajú nové a nové diery. Viete si teda predstaviť, že by nám výrobcovia riešili bezpečnostné chyby v smartfónoch len raz za pol roka? Alebo ešte menej často? Prípadne u starších zariadení vôbec? A práve v tomto spočíva najväčšie riziko pri používaní starších zariadení.

MIUI 12.5_aktualizacia ako nainstalovat
Zdroj: YouTube (Technolobe)

Prečo tieto záplaty prichádzajú menej často? A prečo sa ukončuje podpora zariadení?

Okrem toho, že staršie smartfóny už nezvládajú uniesť novšiu verziu systému z hardvérového hľadiska, problémom je častokrát i náročnosť vývoja systému. Kúpiť si alebo využívať starší smartfón tak môže byť úspornejšie z hľadiska financií. Na druhú stranu je však náročné pre vývojárov prinášať aktualizácie pre novšie i staršie smartfóny. Proces adaptácie systému je totiž zdĺhavý a i finančne náročný. A už len z tohto dôvodu robí vývojárom častokrát problém priniesť aktuálnu verziu systému pre smartfóny každý mesiac. A nie ešte udržiavať „pri živote“ i zariadenia staré napríklad 5 rokov.

Je teda využívanie staršieho smartfónu bezpečné?

Vymeniť si smartfón, na ktorý sme si počas niekoľkých rokov zvykli, môže byť náročné. Ak však využívate naozaj staré zariadenie, ktoré nezískava ani bezpečnostné aktualizácie, určite je pre vás čas na výmenu smartfónu. Kúpu nového smartfónu by ste zrejme však mali zvážiť zrejme i vo chvíli, keď vám bezpečnostné aktualizácie prichádzajú neskôr, ako po troch mesiacoch.

Okrem problémov s bezpečnosťou sa však môžete stretnúť i s výkonnostnými problémami. Starší smartfón už nemusí vedieť riadne uniesť nové aplikácie, s ktorými by si novší kus hravo poradil. V konečnom dôsledku však nie je nebezpečné využívať napríklad dva roky starý model. Spravidla však po dvoch rokoch u väčšiny výrobcov končí podpora pre najnovší systém a od tohto bodu prichádzajú i bezpečnostné aktualizácie menej často.

Ako často meníte svoj smartfón vy? A ako dlho trvá vášmu smartfónu, kým vám príde bezpečnostná aktualizácia? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre