BezpečnosťSpravodajstvo

Pripájate sa na voľne prístupné Wi-Fi siete? Na toto si dávajte veľký pozor!

Voľné Wi-Fi siete v mestách, alebo podnikoch, sú obľúbeným útočiskom pre hackerov.

Možno pracujete na diaľku, možno veľa cestujete alebo ste len v tak v meste. Určite sa vám už stalo, že ste sa pripojili na voľnú Wi-Fi. Mnohí experti varujú, že tieto siete nie sú najbezpečnejšie, no kde sa vlastne ukrýva pravda?

Naozaj je to tak, že používanie voľnej Wi-Fi so sebou nesie určité riziká, informuje portál Norton. Mnohí si myslia, že poskytovaním voľnej Wi-Fi dávajú ľuďom pohodlnosť, no vo väčšine prípadov má takáto sieť nulové zabezpečenie. Preto sa stávajú miestom pre mnohé kyberútoky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najznámejším je Man-in-the-middle, alebo v preklade muž uprostred. Ide o formu špehovania. Keď používame verejnú Wi-Fi, vytvárame komunikáciu medzi našim zariadením a stránkou, ktorú navštevujeme. Akékoľvek slabiny umožnia hackerovi prekĺznuť do tejto konverzácie a pozrieť a na to, čo práve robíte. Hackeri však môžu tento druh útoku vykonať aj pomocou phishingových e-mailov.

Problémom pri voľných Wi-Fi sieťach je aj šifrovanie dát, presnejšie žiadne šifrovanie. Wi-Fi routery môžu šifrovať komunikáciu medzi vašim zariadením a routerom, no túto funkciu si musíte zapnúť. Ak sa prihlásite na nešifrovanú Wi-Fi sieť, útočník sa ľahšie dostane k vašim dátam. Niektoré voľné Wi-Fi môžu byť šifrované, no v tomto prípade to nikdy neviete na istotu.

Predstavte si, že ste niekde na dovolenke v obľúbenej destinácii a chcete sa pripojiť na hotelovú Wi-Fi. Nemal by to byť žiaden problém, či? Hackeri častokrát vytvárajú falošné hotspoty, ktoré sa podobajú na pravú a bezpečnú Wi-Fi sieť. Nič netušiace obete sa tak pripoja na zlú sieť a prakticky dávajú hackerom všetky svoje osobné informácie na striebornom podnose. Vidia nielen to, aké stránky navštevujete, ale aj to, čo do nich vypĺňate vrátane prihlasovacích údajov do služieb. Väčšina verejných Wi-Fi sieti vytvára dokonca záznamy toho, čo práve robíte na internete.

Ako sa chrániť?

Voľné Wi-Fi siete so sebou nesú určité riziká, no to neznamená, že by ste sa im mali teraz vyhýbať. Existuje niekoľko jednoduchých trikov, ako sa môžete ochrániť a nestať sa terčom pre hackera.

Zlatým pravidlom je, že ak ste pripojení na voľnú Wi-Fi, určite by ste nemali narábať s citlivými informáciami. Rozhodne teda nenakupujte, ani nič neplaťte, pokiaľ sa nachádzate niekde vonku a nie ste na domovskej sieti.

Rovnako platí aj to, že by ste mali navštevovať len tie stránky, ktoré sa začínajú na HTTPS. Ide o šifrované stránky, ktoré vám poskytujú dodatočnú formu ochrany.

Ako sme už spomínali, hacker môže vytvoriť vlastný Wi-Fi hotspot, len aby získaval dáta nič netušiacich ľudí. Ak sa chcete pripojiť na Wi-Fi v kaviarni, hoteli alebo hocikde inde, uistite sa že sa pripájate na správnu sieť. Hackeri častokrát imitujú legitímne názvy, čím sa vás pokúšajú oklamať. Zároveň neverte ani „generickým“ názvom, napríklad „voľná Wi-Fi“ alebo podobne.

Skvelým spôsobom, ako sa môžete vyhnúť rizikám spojeným s voľnými Wi-Fi sieťami, je pomocou VPN služieb. Tie totiž šifrujú odchádzajúce a aj prichádzajúce dáta zo, resp. do zariadenia. Rovnako sa odporúča používať aj dvojfaktorovú autentifikáciu pri prihlasovaní sa do služieb. Vďaka tejto funkcii, aj keby útočník získal vaše prihlasovacie údaje, tak bude potrebovať napríklad fyzický prístup k vášmu zariadeniu, aby sa do služby neskôr prihlásil. Rovnako je dôležité, nezabudnúť sa odhlásiť zo služby, keď sa odpájate z voľne dostupnej Wi-Fi siete.

Ak si nie ste istí, spýtajte sa niekoho kompetentného. Obsluha, alebo recepcia hotelu vám isto ochotne povie názov ich Wi-Fi siete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close