BezpečnosťSpravodajstvo

POZOR! Muž naletel na podvod. Malo ísť o obchod jeho života, no nakoniec ho to stálo 17-tisíc €. Nenechajte sa oklamať!

Internetoví podvodníci hľadajú neustále nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacej obete.

Internet je miestom, ktoré je plné príležitosti. Svoje vedia o tom povedať nielen prevádzkovatelia internetových obchodov a služieb, ale aj podvodníci. Len nedávno sme upozorňovali na podvod, kedy sa internetoví kyberzločinci vydávali za policajtov. Mladú ženu to vo finále stálo 1,5-tisíc €. Spomenúť si môžeme ale aj na falošného bankára, ktorý prostredníctvom sofistikovaných krokov, bol schopný prinútiť obeť, aby mu poslala peniaze. No zdá sa, že tento typ podvodov nie je na ústupe, práve naopak!

„Tešil sa, že zarobí na kúpe Bitcoinu: Prišiel o 17 000€“, píše Polícia

Muž z obce Uličské Krivé má v očiach slzy. Dôvodom je, že sa nechal nachytať na podvod, ktorý ho stál 17-tisíc €.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kontaktovala ho osoba, ktorá vystupovala ako maklér. Tá mu sľubovala rýchle zbohatnutie na trhu s kryptomenami. Opak sa stal ale pravdou. Muž v návale ošiaľu poskytol podvodníkovi citlivé údaje, ktoré následne kyberzločinec zneužil vo svoj prospech. „Maklér“ ich použil za účelom, aby si zobral pôžičku na cudzie meno. Samozrejme, spravil tak bez vedomia obete.

„Muž pravdepodobne v zápale obchodovania poskytol svoje osobné údaje,  prihlasovacie údaje k internetbankingu ako aj kópiou občianskeho preukazu „maklérovi“, povolil mu aj prístup do jeho mobilného telefónu. Tento ,,spolu obchodník“ neskôr  bez vedomia poškodeného požiadal v jeho mene o úver vo výške 17.000,- Eur, ktoré si ponechal.“, vysvetľuje polícia na sociálnej sieti.

Polícia v príspevku na sociálnej sieti informuje, že medzičasom začala trestné stíhanie vo veci trestného činu podvodu spáchaného v súbehu s trestným činom neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku.

Podvodov je čoraz viac

V súvislosti s touto témou je potrebné uviesť, že na internete je prítomných čoraz viac podvodov. Nedávno napríklad podvodníci začali prostredníctvom internetových vyhľadávačov inzerovať falošné stránky rôznych inštitúcií, kde požadujú od ľudí vyplniť platobné údaje. Alebo čoraz frekventovanejšou metódou, ako získať na úkor obetí prospech, je prostredníctvom SMS správ. Útočník sa najčastejšie v tomto prípade vydáva za banku alebo doručovateľskú spoločnosť, pričom núti adresáta správy pod nátlakom núdze reagovať na obsah správy. Napríklad musí zablokovať odchádzajúcu platbu alebo zmeniť adresu doručenia. Ako sa ale prijímateľ SMS pustí do potrebných krokov, tak nevedomky odovzdá platobné údaje z bankovej karty.

Záverom musíme preto prízvukovať, aby ste boli obozretní a hlavne, predtým ako niečo vyplníte, aby ste sa uistili, či ide skutočne o spoločnosť, za ktorú sa odosielateľ správy vydáva. Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme venovali tomu, ako môžete rozpoznať podvod na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close