POZOR! Online podvodníci našli nový spôsob, ako nás pripraviť o peniaze, hlási veľká banka. Nedajte sa nachytať!

Popredná slovenská banka hlási, že internetoví podvodníci otvorili „nový front“.

aktualna tema hacker peniaze
Zdroj: Vosveteit.sk, Freepik.com

Online podvodníkom treba uznať, že patria medzi kreatívnych ľudí. Dokazujú nám to deň čo deň. Škoda len, že svoju kreativitu využívajú nesprávnym spôsobom. Len niekoľko dní dozadu sme vás upozornili na falošné SMS správy alebo na podvodné aplikácie, ktoré kradli prihlasovacie údaje od Facebooku.

Všeobecným cieľom týchto internetových podvodníkov je získať prospech na úkor nič netušiacej obete. V mnohých prípadoch sa im to aj darí. Modus operandi týchto útokov je ale veľmi podobný. Príde vám falošná správa, v ktorej na vás odosielateľ nalieha, aby ste vykonali nejaký krok. V tomto procese často požaduje, aby ste vyplnili platobné informácie napríklad na overenie identity alebo zastavenia odchádzajúcej platby. Vy ale nevedomky odovzdáte údaje z karty podvodníkovi, prípadne zrealizujete platbu na cudzí účet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No zdá sa, že najnovší typ útoku, na ktorý poukazuje VÚB banka, hoci je podobný, tak spôsob distribúcie škodlivých webových stránok je odlišný.

Pozor na podvodné odkazy aj vo výsledkoch vyhľadávania

Banka najnovšie upozorňuje na to, že potom, ako používateľ zadá do vyhľadávača Google napríklad dotaz „vub ib“ , „vub banking“, „vub quatro“ a podobne, tak útočník môže zobraziť reklamný odkaz, ktorý je topovaný vo vrchnej časti vyhľadávania. Málokto z nás sa ale pozerá na URL adresy vo výsledkov vyhľadávania a väčšinou klikneme na prvú webstránku podľa nadpisu, ktorá sa nám pozdáva. To je práve kameňom úrazu.

Ako informuje Banka, tak internetoví podvodníci začali topovať falošné webové stránky, do ktorých ak vložíme naše údaje, tak prakticky odovzdáme prístup k nášmu účtu hackerovi.

„Aktuálne do popredia vstupuje nový typ podvodov, ktorý prebieha prostredníctvom prihlasovania sa cez internetový vyhľadávač Google. Po zadaní kľúčových slov v prehliadači spojených so službami alebo produktami VÚB (ako napríklad „vub ib“, „vub banking“, „vub quatro“ a podobne), môže používateľom spomedzi prvých vyhľadaní naskočiť reklamný odkaz, ktorý ich následne presmeruje na podvodnú stránku online bankovníctva.“, vysvetľuje banka.

Banka rovnako dáva do pozornosti i to, že hoci sa objavuje nový typ podvodu, tak stále sú v kurze aj „tradičné“ podvody cez SMS a e-mailové správy. Ako takáto správa môže vyzerať, sa môžete pozrieť nižšie na snímke obrazovky. Treba ale podotknúť, že text a telo správy môže vyzerať aj inak.

sms-falosna sprava
Zdroj: VÚB

Najlepšie je na podvodné správy nereagovať a nahlásiť ich ako spam. V prípade, ak sa rozhodnete s nimi interagovať, tak vždy sledujte URL adresu webovej stránky, ktorú otvoríte. Podľa nej viete rozpoznať, či ide o oficiálnu stránky banky (či inej inštitúcie) alebo nie. Ak si nie ste ale istý, či ide o regulárny web alebo nie, tak kontaktujte vašu banku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre