ANDROIDSpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Potrebujú smartfóny 24 GB RAM? Toto je dôvod, ktorý si len málokto uvedomuje, prečo ide o užitočnú inováciu

24GB RAM sa už čoskoro môže objaviť v prvých telefónoch na trhu. Pozrite sa, prečo takáto veľkosť bude v budúcnosti užitočná a nepôjde len o "módny výstrelok".

Nové technológie v smartfónoch častokrát pôsobia, že ich takmer nepotrebujeme. Spomeňme si napríklad na rýchle 240W nabíjanie, ktoré nám už príde prehnané či nedávno oznámený 440-megapixelový snímač fotoaparátu od Samsungu. Všetky tieto súčasti pôsobia ako zbytočný súboj medzi výrobcami smartfónov, ktorí chcú vo výbave len vyššie čísla. Nedávno sme sa pozreli aj na informáciu, že prvý výrobca smartfónov pracuje na telefóne s obrovskou 24GB RAM. Táto hodnota operačnej pamäte nám vtedy prišla až prehnaná, portál andro4all.com však teraz prichádza so zaujímavou informáciou. Náš telefón bude vedieť využiť takúto hodnotu operačnej pamäte a my si teraz povieme, prečo tomu tak bude.

24GB RAM bude v budúcnosti hodnotou, ktorú využije aj váš telefón

Nie je žiadnym tajomstvom, že RAM pamäť slúži na správu aktuálne pustených aplikácií a procesov. Dnešné výkonnejšie telefóny zvyčajne disponujú 12 či 16GB RAM, pričom zlatým štandardom je 6 až 8GB operačnej pamäte. No čoskoro sa pri výbere nového telefónu budeme pozerať po smartfóne s vyššou RAM pamäťou. Prečo je ale tomu tak? Pokrok v technológiách značí, že v budúcnosti budeme vedieť na trhu nájsť aj zariadenia s 24GB RAM, ktoré by mohli byť skutočne zužitkovateľné, hoci sa to na prvý pohľad nemusí tak zdať. A prečo by potrebovali toľko RAM? Dôvodom je stále rozširujúca sa umelá inteligencia, ktorá je náročná na zariadenia. Dnes, keď sa povie umelá inteligencia, tak väčšinu z nás napadne ChatGPT. Ide o AI, ktorá reálne funguje na externom servery a naše počítače či smartfóny nezaťažuje. No len málokto si uvedomuje, že aj v samotnom smartfóne nájdeme umelú inteligenciu, ktorá potrebuje zdroje mobilu na riadne fungovanie. Každý novší model AI potrebuje na fungovanie veľa pamäte RAM. Dôvodom je to, že je jednoduchšie ju spustiť cez operačnú pamäť ako cez interné alebo externé úložisko.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: Vosveteit.sk

Niektoré modely AI pritom vedia využiť aj 6GB RAM, čo je v telefónoch s menšou kapacitou operačnej pamäte až príliš. V súčasnosti výhody pokročilej AI preto využívajú len tie najvýkonnejšie zariadenia, no veľa voľnej pamäte v telefóne nezostane na zvýš. Ak by sme si teda chceli zachovať klasický chod nášho zariadenia s dobrou plynulosťou, tak by sme potrebovali väčšiu kapacitu RAM. A riešenie, kedy by náš telefón ponúkol až 24GB RAM by ju mohlo rozdeliť na dve časti. V konečnom dôsledku by váš telefón využil 16GB RAM na klasické spracovávanie aplikácií a 8GB by si rezervoval len pre umelú inteligenciu.

Ktoré telefóny by takúto RAM mali využiť?

Ako sme už spomenuli, tak na prvých smartfónoch s 24GB RAM sa už dnes pracuje. Aktuálne úniky už informujú o tom, že by na takomto zariadení mala pracovať spoločnosť OnePlus s modelom OnePlus 12. Tento telefón by pritom mal mať k bežnému využívaniu práve 16GB RAM a zvyšnú kapacitu, teda 8GB by bolo určených pre umelú inteligenciu. Po týchto 8GB by ste sa ale pri bežnom používaní telefónu nedostali. Využívala by ich totiž len umelá inteligencia vo vašom smartfóne. Ako to však bude s týmto telefónom a či sa na rovnakú vlnu naladia aj ostatní výrobcovia, sa pravdepodobne dozvieme už o pár mesiacov.

Myslíte si, že by takéto riešenie s 24GB RAM bolo k úžitku? Alebo je podľa vás táto kapacita už príliš veľká? Podeľte sa s nami v komentároch!

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close