Pomocou úpravy týchto 3 nastavení telefónu, ktorými často opomíname, vieme ušetriť mnoho energie batérie

Úpravou niekoľkých nastavení smartfónu, vieme predĺžiť výdrž batérie na jedno nabitie o desiatky minút až hodiny. Pozrite sa, ktoré to sú!

bateria smartfonu
Zdroj: flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Batérie našich smartfónov dostávajú v horúcich dňoch riadne zabrať. Okrem toho, že prehrievanie zariadenia skracuje výdrž na jedno nabitie, tak urýchľuje i degradáciu batérie. Existuje viacero spôsobov, ako môžeme predĺžiť výdrž telefónu na jedno nabitie, ako aj to, ako môžeme ovplyvniť zvrátiť znehodnocovanie batérie.

V minulosti sme vám ukázali, ako si môžete skontrolovať reálnu kapacitu batérie, ale aj to, ako môžete odhaliť problémové aplikácie, ktoré na svoje fungovanie potrebujú neprimerane veľa energie. Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti niekoľko nastavení zariadenia, ktoré potrebujú na svoje fungovanie pomerne veľa energie a často tieto funkcie riadne ani nepoužívame.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vypnite si prihlasovanie sa do 5G siete

Čoraz viac používateľov vlastní smartfón s podporou 5G technológie a aj napriek tomu, že tento typ siete je dostupný naprieč viacerými časťami naše krajiny, tak len málokedy využívame plný potenciál 5G. Dokonca aj keď sme mimo pokrytia tohto typu siete, tak ho zariadenia v pravidelných intervaloch vyhľadáva, čo stojí váš smartfón energiu. Ak teda nevyužívate tento typ siete naplno, alebo sa často nachádzate mimo jeho pokrytia, tak je vhodné, aby sa telefón nepokúšali pripojiť k 5G sieti.

K týmto nastaveniam sa dostanete pomerne jednoducho. Najčastejšie sa k možnosti vypnutia prihlasovania sa do 5G siete dostanete prostredníctvom nastavení SIM karty a siete. V prípade telefónov Xiaomi kliknite v nastaveniach na možnosť SIM karty a mobilné siete. Následne zvoľte SIM kartu, pri ktorej chcete zmeniť predvolený typ siete.

V ďalšom kroku kliknite na možnosť Voľba typu siete a zvoľte preferovaný typ siete ako 4G/LTE. Potom vám váš telefón nebude vyhľadávať 5G sieť.

Zmeňte si svetlý režim na tmavý

Jedno z ďalších nastavení, ktorým často opovrhujeme, je zmena svetlého režimu na tmavý. Tento tip pomôže ale len používateľom, ktorí majú displej typu AMOLED. Dôvodom je, že tento displej zobrazuje pixely iným spôsobom ako LCD panel.

Otázkou ale je, skutočne pomáha tmavý režim šetriť energiu? Odpoveď je, že áno. Dávnejšie štúdie odhalili, že týmto spôsobom viete v priemere ušetriť od 3% – do 9% energie (pozn. redakcie: pri automatickom jase). No pri 100% jase, úspora je oveľa väčšie. Pohybuje sa niekde na úrovni okolo 40%. Inými slovami, koľko energie ušetríte, závisí vo veľkej miere od toho, ako používate smartfón.

Obmedzte lokalizačné služby alebo ich vypnite

Určite ste to už počuli, že GPS je jedným z najväčších žrútov energie. Mnohé aplikácie, ktoré pristupujú k tomuto povoleniu, odosielajú informácie o polohe zariadenia každých niekoľko minút. Inými slovami, funkcia GPS na seba viaže aktivitu mnohých ďalších aplikácií. Nehovor viac o tom, že funkcia sama o sebe je energeticky náročná. Preto vám odporúčame v nastaveniach telefónu obmedziť aplikáciám prístup k polohe len na dobu, kedy reálne danú aplikáciu používate. K týmto nastaveniam sa dostanete prostredníctvom Správcu povolení, kde môžete pomocou pár kliknutí vyfiltrovať aplikácie, ktoré pristupujú k polohe telefónu.

V ideálnom prípade vám ale odporúčame, aby ste funkciu GPS, ak ju nepoužívate, deaktivovali. Na druhej strane treba ale uviesť, že vypnutím funkcie obmedzíte schopnosť vyhľadania zariadenia prostredníctvom funkcie „Nájdi moje zariadenia“.

Máte aj vy tipy, ako šetríte batériu telefónu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo prostredníctvom sociálnych sietí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre