AKTUÁLNE: „Pozor, nedajte sa nachytať!“ Hlási veľký úrad, ktorý upozorňuje na správu, v ktorej si útočník pýta peniaze

Finančná správa SR hlási novú kampaň online podvodníkov, ktorí chcú z účtov obetí vytiahnuť peniaze. Úrad odporúča na správu nereagovať a vymazať ju.

aktualna tema poplatky
Zdroj: unsplash.com (Jason Leung), Vosveteit.sk (úprava)

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor potenciálnych obetí. Nedávno sme upozorňovali napríklad na podvodnú aplikáciu Barbie.me, ktorá zbiera citlivé údaje bez vedomia používateľov, prípadne sme vám dali do pozornosti príklad podvodného hovoru, ktorý stál staršiu ženu finančné úspory. No útočníci to skúšajú aj cez rôzne ďalšie kanály, ako sú aplikácie či phishing. Častým kanálom sú napríklad podvodné SMS správy či e-mailové správy.

Pozor, nič neplaťte, ide o podvod, hlási úrad!

Najnovšie veľký úrad, Finančná správa SR hlási masívny podvod, ktorého cieľom je vybieliť potenciálnym obetiam bankový účet. Konkrétne upozorňuje na falošné správy, ktoré zaplavujú e-mailové schránky Slovákov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Úrad  vysvetľuje, že útočník sa vydáva za Finančnú správu a nalieha na občanov, aby uhradili daň vo výške 20% zo zarobenej sumy. Podvodník potenciálnu obeť upozorňuje na to, že na zaplatenie dane mu zostáva už len niekoľko dní.

„Finančná správa apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať. Neznámy odosielateľ v mene finančnej správy rozposiela daňovníkom email, v ktorom ich informuje, že prešli daňovou kontrolou a žiada ich zaplatiť sadzbu dane vo výške 20 % zo zarobenej sumy 8460 eur.“, opisuje modus operandi úrad.

podvodny e-mail
Zdroj: Finančná správa SR, podvodný e-mail

Finančná správa doplňuje, že podvodný e-mail je rozosielaný z adresy financenasprava.sk@gmail.com, ktorý nie je oficiálnou e-mailovou adresou úradu. No treba doplniť, že útočník môže písať aj z inej adresy a potenciálnym obetiam sa môže prihovárať aj s iným príbehom. Je preto dobre, byť v pozore.

„Finančná správa chce informovať verejnosť o týchto podvodných praktikách, aby občania zbytočne nenaleteli podvodníkom. Finančná správa vyzýva verejnosť, aby na takéto emaily nereagovali, neklikali v žiadnom prípade na priložené linky a ani neotvárali prílohy a obrátili sa na políciu. Žiadne takéto emaily finančná správa nerozposiela.“

Ako rozpoznať, že vám píše podvodník?

Keď obdržíte takúto správu, tak v prvom rade by ste nemali konať zbrklo. Niekoľkokrát sa nadýchnite a ešte raz si prečítajte obsah správy, čo je jej predmetom. Ďalej, nestačí sa pozrieť len na meno odosielateľa, ale je potrebné skontrolovať aj adresu e-mailu, či ide o oficiálny kontakt inštitúcie, za ktorú sa odosielateľ správy vydáva. Rovnako treba povedať, že väčšina podvodných e-mailov má spoločného menovateľa, ktorým je časová tieseň a strach. Útočník sa snaží v obeti vyvolať nielen pocit strachu, ale aj toho, že že musí reagovať ihneď alebo v krátkom čase. Dôvodom je, že keď je človek pod stresom, tak často koná nerozvážne a urobí i takú veci, ktorú by inak nespravil.

Ak si predsa len nie ste istí, či ide o oficiálnu komunikáciu úradu, tak kontaktujte inštitúciu prostredníctvom kontaktu cez oficiálnu stránku organizácie a opýtajte sa na vzniknutú situáciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre