APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: „Barbie v úlohe lupiča“. NBÚ upozorňuje na podvodnú aplikáciu, ktorá sa priživuje na „Barbie mánii“

Nevinná aplikácia bairbie.me zbiera kvantum citlivých údajov, hlási NBÚ. Nemusí ísť pritom o jedinú aplikáciu, ktorá sa snaží zviesť na aktuálnej vlne Barbie mánie.

Pravdepodobne ste ani vy v uplynulých dňoch neunikli Barbie mánii, ktorú rozpútala komédia Barbie od režisérky Grety Gerwigovej. No zdá sa, že na vlne popularity tohto filmu, sa chcú zviesť aj internetoví podvodníci, upozorňuje Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) prostredníctvom sociálnej siete Facebook.

„Toto v kine neuvidíte. Barbie v úlohe lupiča“

Úrad konkrétne upozorňuje na aplikáciu BaiRBIE.me, ktorá dokáže z fotografie používateľa vytvoriť kreslenú Barbie. A hoci táto zábavka znie nevinne, tak aplikácia požaduje invazívne povolenia. Pre tých, ktorí nevedia, tak povolenia, ktoré udeľujeme aplikáciám, im umožňujú zbierať dáta a vykonávať zmeny v smartfóne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nové aplikácie, ktoré z vašej fotky spravia Barbie alebo Kena (BaiRBIE.me) opäť ukázali, že používatelia konajú impulzívne a nezvažujú následky. Vďaka 🤩 mánii, ktorú spôsobil film Barbie, masovo využívajú aplikáciu, ktorú v skutočnosti nepotrebujú a neprekáža im ani to, že jej udelia prístup napríklad k histórii platieb.“, uvádza NBÚ na Facebooku.

No história platieb nie je jediná citlivá informácia, ktorú aplikácia zbiera. Môže pristupovať napríklad aj ku kamere telefónu, záznamom o vašej polohe, technickým údajom smartfónu, aké sociálne siete používate a ďalšie.

Aplikácia nespĺňa štandardy na ochranu osobných údajov

Úrad ďalej dopĺňa, že aplikácia je na míle vzdialená od toho, aby spĺňala legislatívu dotýkajúcu sa ochrany osobných údajov. Rovnako nie je známa ani informácia, ako vývojár aplikácie pracuje s dátami ďalej, ktoré zhromažďuje. NBÚ preto odporúča, aby sme sa tejto aplikácii vyhli, ak sa chceme vyhnúť potenciálnemu zneužitiu dát. Opatrní by sme mali byť pritom aj pri ostatných aplikáciách, ktoré sa vezú na vlne Barbie.

„Aplikácia bairbie.me ❌ nespĺňa požiadavky na ochranu osobných údajov podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (GDPR). Nie je preto jasné, ako budú jej tvorcovia narábať s dátami, ktoré zhromaždia. Národný bezpečnostný úrad preto odporúča vyhnúť sa používaniu takýchto aplikácií, nakoľko aj nevinná zábava môže neskôr slúžiť ako možná vstupná brána k vašim informáciám alebo peniazom.“, hovorí úrad.

Medzičasom na vzniknutú situáciu reagovala aj spoločnosť Mattel, ktorá uviedla, že nejde o oficiálnu aplikáciu spoločnosti a dištancovala sa od nej. Ďalej doplnila, že dáta, ktoré zbierajú aplikácie inšpirované Barbie, neprechádzajú ich kontrolou, ak nejde o produkt firmy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close