Návody

Prehrievanie smartfónu znižuje kapacitu batérie. Ako môžete zistiť aktuálnu teplotu telefónu a kedy by ste mali spozornieť?

Prehrievanie smartfónu je častým dôvodom, prečo dochádza k rýchlejšej degradácii batérie. Pozrite sa, ako môžete zistiť teplotu telefónu.

Dnešné smartfóny využívame za najrôznejším účelom. Niekto s mobilom len telefonuje, hrá hry, behá po internete a iný ho zas využíva ako pracovný nástroj, napríklad na vzdialenú správu počítačov či programov. To, ako využívame naše zariadenia, tak má významný vplyv na to, ako sa prehrieva.

Vo všeobecnosti sa odporúča, aby sme telefón vrátane batérie nevystavovali neprimeraným teplotám. Dôvodom je, že vystavovaním zariadenia väčším teplotám, dochádza nielen k rýchlejšiemu opotrebovaniu zariadenia ako takého, ale najmä k degradácii batérie telefónu. Dôvodom je, že neprimerané teploty urýchľujú chemické reakcie, ktoré prebiehajú vo vnútri batérie. Nehovor viac o tom, že pri prehrievaní telefónu, môžu vypovedať službu aj ďalšie komponenty v zariadení, ako je len batérie. Môže ísť napríklad o procesor.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako zistiť aktuálnu teplotu smartfónu?

Niektorí výrobcovia mobilných telefónov ponúkajú túto informáciu vstavanú v nastaveniach smartfónu. Napríklad, v prípade Xiaomi telefónov sa k informácii o teplote zariadenia dostanete prostredníctvom cesty Nastavenia > Batéria a výkon > a vo vrchnej časti zvoľte možnosť Batéria. Mnoho výrobcov smartfónov dokonca ponúka funkciu, že ak sa bude váš telefón neprimerane prehrievať, tak sa automaticky vypne nespustíte ho, pokiaľ neklesne teplota pod určitú úroveň.

Teplota telefonu_nastavenia_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo robiť, ak túto funkciu nemám vstavanú v telefóne?

Samozrejme, k informácii ohľadne teploty smartfónu sa možno dostať aj prostredníctvom aplikácií tretích strán, ktoré mnohokrát okrem iného ponúkajú aj ďalšie dodatočné a užitočné podrobnosti o stave batérie, či telefóne. Jednou z tých jednoduchších aplikácií, ktorá je schopnou sprostredkovať informáciu o teplote vášho zariadenia, je Thermal Monitor.

Thermal Monitor vs Temperature
Thermal Monitor vs Temperature

Aplikácia funguje na veľmi jednoduchom princípe. Potom, ako si ju stiahnete a nainštalujete do telefónu, tak ju otvorte. Uvidíte okno, ako môžete vidieť nižšie na prvej snímke. Odporúčame vám zapnúť si funkciu „Start on boot“. Táto funkcia sa stará o to, aby sa vám aplikácia automaticky zapla potom, ako zapnete telefón. Následne, keď otvoríte notifikačnú lištu, tak v nej uvidíte informáciu o teplote zariadenia. Rovnako aplikácia umožňuje aj zobrazenie plávajúcej notifikácie nalepenej na okraji obrazovky, ktorá vás bude rovnako informovať o teplote zariadenia. Ide o užitočnú funkciu, ktorú využijú najmä hráči mobilných hier.

Aplikácia je rovnako schopnou vám povedať, či teplota vášho zariadenia je primeranou alebo nie. Túto informáciu nájdete v notifikačnej lište. Vo všeobecnosti by sa mala teplota pohybovať niekde okolo 30 až 35 Celzia stupňov v kľudovom stave. Pri teplotách cez 40 Celzia stupňov, môžeme už hovoriť o nadmernom prehrievaní, kedy treba konať. Samozrejme, keď hráte hry, alebo vykonávate nejaké náročné úlohy, tak vyššia teplota je prirodzenou.

V prípade, ak evidujete, že váš telefón sa častokrát prehrieva, tak pravdepodobne bude za tým stáť nejaká aplikácia, ktorá pracuje na pozadí smartfónu. Najjednoduchším spôsobom, ako zistiť, ktoré aplikácie spôsobujú problém, je prostredníctvom nastavení smartfónu a sekcie Batéria. V rámci tejto sekcie nájdete informácie o tom, ako využívajú energiu batérie aplikácie nahrané v telefóne.

ktore aplikacie spotrebovavaju energiu
Zdroj: Vosveteit.sk

Pevne veríme, že článok bol pre vás užitočným. Budeme radi, ak nás podporíte, či už lajkom na sociálnej sieti Facebook, alebo prostredníctvom zdieľania článku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close