Platobná karta je pre zlodejov veľkým pokušením. Pozrite sa, ako vie cudzia osoba získať údaje z vašej karty a vybieliť vám účet. Na toto si dajte pozor!

Pozrite sa na najčastejšie spôsoby, ako vám vie cudzia osoba ukradnúť údaje z platobnej karty a následne vám vybieliť bankový účet.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

Platobné karty používame deň čo deň. Mnohí z nás si ich nahrávajú aj do smartfónu, vďaka čomu ju nemusíme mať fyzicky pri sebe, postačí nám k zrealizovaniu platby len smartfón. Rozmýšľali ste ale nad tým, ako sa útočník či podvodník môže dostať ku údajom na vašej karte? Pozrite sa na tieto najčastejšie spôsoby, ako sa môže niekto cudzí, prípadne aj niekto koho poznáte, dostať k vašej karte.

Ako môže niekto cudzí získať údaje z vašej platobnej karty

Stratila sa vám platobná karta

Nie je to nič príjemne, no kartu môžete kľudne aj niekde zapatrošiť či stratiť. Túto situáciu by ste nemali podceňovať. Akonáhle zistíte, že sa vám stratila platobná karta, ihneď si ju zablokujte, inak hrozí, že prídete o vaše peniaze. Môže sa pokojne stať, že by ju niekto zobral a ihneď s ňou začal platiť. Niektoré banky ponúkajú funkciu, pomocou ktorej viete kartu zablokovať aj len dočasne. Určite ju použite, keď si nie ste istý, či ste kartu stratili alebo nie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
docasne zablokovanie bankovej karty
Zdroj: Vosveteit.sk

Dôležité dokumenty

Dokumenty ohľadom vašej karty, radšej nikdy nevyhadzujte. V dokumente sa môžu nachádzať dosť dôležité informácie o vašom účte, ktoré vedia použiť na získanie prístupu k vášmu účtu. Častokrát v nich nájdeme prihlasovacie údaje do internet bankingu, prípadne iné citlivé údaje. Hlavne pri online bankách by sme si mali na toto dávať pozor, kedy útočník môže zneužiť tieto informácie vydávajúc sa za vás, aby presvedčil banku, že stratil prístup k účtu a žiada o nový.

Oklamať vás vie hocikto

Možno by ste to nečakali, ale aj vaši (ne)kamaráti či rodina, vedia získať informácie o vašej karte a následne ich využiť vo svoj prospech. Ak s niekým nemáte dobré vzťahy, tak to nepodceňujte. Preto je potrebné byť opatrný aj pri takýchto ľuďoch, práve tieto informácie vedia získať naozaj ľahko, stačí, že ste niekde v reštaurácii a odskočíte si na záchod bez vašej tašky či kabelky.

kreditna karta kradez karty
Zdroj: Kim Kuperkova / Shutterstock.com

Skimmer skener

Ide o zariadenie, ktoré vedia podvodníci nainštalovať do bankomatov. Toto malé zariadenie následne získa informácie o karte, stačí na to len „obyčajný“ výber z bankomatu. Často sú napríklad namontované na externej časti zariadenia, napríklad nad slotom pre kartu v bankomate, kde vyzerajú ako legitímna súčasť stroja. Skimmer môže údaje ukladať na vnútorné úložisko pre neskoršie čítanie, alebo ich môže v niektorých prípadoch odosielať priamo zločincom pomocou bezdrôtových technológií.

Verejná Wi-Fi sieť

Na využívanie verejnej Wi-Fi siete, sme vás upozorňovali už mnohokrát, hlavne sa nikdy pri používaní verejnej sieti, ani len neprihlasujte do vašej bankovej aplikácie. Dôvodom je, že správca siete môže potenciálne monitorovať to, čo robíte online počnúc čítania údajov, ktoré posielate a odosielate vrátane údajov o platobnej karte.

Ako sa chrániť na voľnej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Marcus Spiske, Adnan Khan) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Keď už musíte použiť verejnú Wi-Fi sieť, cez ktorú vyplňujete citlivé údaje, tak použite na to VPN službu. Ta vás dokáže ochrániť.

Používanie RFID a NFC technológií

Pri platbe bezkontaktne, napríklad v nejakom obchode, môže aj človek vedľa vás získať vaše údaje o karte. Stačí mu na to špeciálne zariadenie a aby sa dostal do vašej tesnej blízkosti. Po pár sekundách tesného kontaktu, dokáže zrealizovať napríklad platbu, ak máte kartu vo vrecku, prípadne máte zapnutú online peňaženku v smartfóne.

Phishing

Phishing je naozaj rozšírený, ani neviete kde všade sa s ním môžete stretnúť, o veľa prípadoch možno ani neviete. Ide o to, že sa podvodník vydáva napríklad za nejakú inštitúciu, vo veľa prípadoch banku. Kľudne môže ísť ale aj kuriérsku či inú spoločnosť, prípadne o mobilného operátora. Žiada po potencionálnej obeti informácie, ktoré by banka takýmto spôsobom nikdy nežiadala. Napríklad môžu požiadať pokojne aj o údaje o karte, naozaj by ste sa čudovali koľko ľudí na to ihneď skočí.

Preto vždy skontrolujte, kto je odosielateľom správy a hlavne, kam odkazy v správe presmerujú.

Nainštalovanie malvéru

Ak si necháte na nejakom mieste len tak položené svoje zariadenie, ktoré však nemáte zabezpečené heslom a vy pokojne odídete iba na chvíľu niekam, vystavujete sa obrovskému riziku, že vám do zariadenia niekto nainštaluje malvér. Ale to nie je jediná cesta, ako sa môže do zariadenia dostať malware. Rovnako si ho môžete stiahnuť aj vy a to v situácii, keď si stiahnete aplikáciu z iného zdroja, ako je oficiálny obchod. Taktiež vírus do zariadenia môžete dostať aj potom, ako si necháte telefón nabiť v nabíjacích boxoch v obchodných centrách. Preto by ste mali predvolene mať vypnuté, aby pri pripojení externého kábla, aby sa váš telefón predvolene len nabíjal a nepovoľoval prenos súborov.

nebezpecna aplikacia virus stahovanie aplikacii
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Vo všeobecnosti si dávajte pozor na povolenia, ktoré udeľujete aplikáciám. Viacero z nich je potenciálne nebezpečných. Napríklad funkcia prekrývania obrazovky iným oknom.

Podvodné hovory

V tomto prípade sa môže stať, že podvodník sa vie vydávať za zamestnanca v banke alebo v inej inštitúcii. Na tento podvod sa môže nachytať ktokoľvek. Pri tých najsofistikovanejších, útočník dokáže dokonca klonovať hlas vám známej osobe. Môže ísť napríklad o hlas vášho rodinného príslušníka či priateľa, ktorému neodmietnete pomoc. Overujte si preto vždy informácie, ktoré zaznejú na druhej strane telefónu a to obzvlášť, ak požaduje od vás osoba na druhej strane citlivé údaje.

Hlasová deepfake technológia dokáže vytvoriť desivo presvedčivú kópiu hlasu
Zdroj Pixabay (OpenClipart-Vectors), Unsplash (Taylor Grote), Úprava: Vosveteit.sk

Formjacking

V tomto prípade si podvodník vytvorí formulár, ktorý keď obeť vyplní, podvodník získa veľa zaujímavých informácií. Podvodník má za cieľ získať hlavne informácie o karte a vašej adrese. Nevyplňujte preto citlivé údaje a to ani keď vás niekto na to vyzýva. Na podobný podvod sme narazili v minulosti dokonca aj my, keď nás oslovil podvodník s ponukou práce. Neskôr, keď nás zaškoľoval a videli sme, ako nám pribúdajú peniaze na fiktívnom účte, tak následne požadoval, aby sme vyplnili formulár, prostredníctvom ktorého nám bude vyplatená odmena. Samozrejme, požadoval cez neho údaje o platobnej karte.

Krádež identity

Ak chcú podvodníci vykonať krádež identity, musia pred tým nazbierať množstvo informácii o danej osobe. Ak sa im podarí spáchať krádež identity, vedia mať prístup aj k údajom o karte či iným informáciám obete.

Nabúranie sa do účtu

Mnohí z nás používajú na fungovanie v kybernetickom priestore online banky, ktoré častokrát nemajú na Slovensku ani pobočku. O to viac by sme si mali chrániť prihlasovacie údaje do e-mailu, ktorý sme zadali pri registrácii do banky. Dôvodom je, že ak útočník získa prístup k e-mailovému účtu, tak pomocou pár kliknutí môže získať cez obnovenia prihlasovacích údajov aj údaje k bankovníctvu.

Hacknutý platobný systém

Hackeri môžu hacknúť platobný systém a všetky peniaze, ktoré by mali ísť niekomu inému, idú práve im. Môže sa to udiať napríklad pri e-shopoch, ktoré nemajú riadne zabezpečený platobný systém. Rovnako treba podotknúť, že viacero platobných systémov umožňuje ukladať údaje o kartách a to aj bez toho, aby o tom používateľ riadne vedel. Preto nakupovanie online nepodceňujte. V ideálnom prípade používajte jednorazové platobné karty, aby ste sa vyhli tomu, že útočník získa vaše údaje.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Sociálne inžinierstvo

Hackeri môžu a budú používať hackerské techniky sociálneho inžinierstva, aby získali informácie o karte. Pomocou premyslených metód vás môžu uviesť v omyl, že napríklad komunikujete s pracovníkom banky. Mali by ste preto o sebe na internete zdieľať čo najmenej osobných údajov a ďalších informácií, aby to útočník nemohol potenciálne zneužiť vo váš neprospech.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre