Ako vám vedia hackeri ukradnúť prihlasovacie údaje do internet bankingu? Často na to zneužívajú túto funkciu smartfónu!

Hackeri na to, aby získali vaše prihlasovacie údaje od internet bankingu, často zneužívajú jedno citlivé povolenie vo vašom telefóne.

Akými spôsobmi sa hackeri dostávajú k údajom platobnej karty?
Zdroj: Unsplash (Adnan Khan, engin akyurt), Pixaby.com (Tumisu a Nikin), Vosveteit.sk

Naše smartfóny už dávno nepoužívame len za účelom, aby sme sa niekým spojili. Ide o zariadenia, prostredníctvom ktorých pristupujeme nielen k sociálnym sieťam, ale aj ku bankovým aplikáciám či internet bankingu. Preto by sme mali dodržiavať viacero základných bezpečnostných pravidiel, aby sme sa vyhli tomu, že sa nám do zariadenia dostane hacker. Napríklad, nemali by sme sťahovať aplikácie do zariadeniach z iných zdrojov, ako je oficiálny obchod s aplikáciami. Prípadne, nemali by sme klikať na odkazy bez toho, aby sme vedeli, že nás zavedú na bezpečnú webovú stránku. Tých pravidiel je ale oveľa viac. Niekedy ale môžeme dodržiavať všetko a predsa len sa staneme obeťou útočníka. Vírus do smartfónu sa môže dostať viacerými cestami.

Ako dokáže hacker získať vaše prihlasovacie údaje do internet bankingu?

Zabudnime teraz na to, že hacker získa naše bankové údaje cez podvodný e-shop či mu ich odovzdáme v domnienke, že komunikujeme s regulárnym pracovníkom banky, no v skutočnosti nám telefonuje podvodník.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Chceli by sme upozorniť na jedno z nebezpečných povolení v smartfóne, ktoré útočníci často zneužívajú, aby získali prihlasovacie údaje do rôznych služieb. Predtým, ako sa ale vrhneme na toto povolenie, tak je potrebné povedať, čo sú to vlastne povolenia v telefóne. Povolenia v smartfóne sú privilégia, ktoré umožňujú aplikáciám pristupovať k určitým častiam zariadenia. Ak povolíte napríklad aplikácii prístup k SMS správam, tak ich môže nielen čítať, ale aj odosielať. Preto by sme nemali bezhlavo odklikávať aplikáciám automaticky všetko, čo požadujú. Môže sa nám to neskôr vypomstiť.

Toto povolenie patrí medzi najnebezpečnejšie

Jedno z povolení ale vyčnieva nad ostatnými. Ide o schopnosť prekrývať obrazovku vášho smartfónu. Túto funkciu často zneužívajú hackeri a to tým spôsobom, že ako zaevidujú, že otvoríte napríklad aplikáciu banky alebo stránku vašej banky v prehliadači, tak ju prekryjú falošnou prihlasovacou stránku. Vy v domnienke, že sa prihlasujete do internet bankingu, v nevedomosti odovzdáte údaje útočníkovi cez podvodný formulár na falošnom webe.

Povolenie, ktoré toto umožňuje, sa môže volať vo vašom telefóne rôzne v závislosti od toho, od akého výrobcu máte zariadenie. V našom Samsungu sa volá Zobrazovať navrchu a dostanete sa k nemu cez kartu Špeciálnych prístup. Cesta k tomuto povolenia je nasledovná:

  • Otvorte si Nastavenia vášho telefónu.
  • Potom kliknite na možnosť Aplikácie. V ďalšom kroku sa vám zobrazí okno so zoznamom aplikácií. Kliknite na tri zvislé bodky a potom na Špeciálny prístup.
  • Teraz z ponuky vyberte možnosť Zobrazovať na vrchu. Ako tak spravíte, tak uvidíte zoznam aplikácií. Sústreďte sa hlavne na tie, ktoré majú túto funkciu povolenú.
  • Odstráňte aplikáciám toto povolenie.

Toto povolenie by ste mali nechať povolené len aplikáciám, ktorým na 100% dôverujete. V ideálnom prípade ale, toto povolenie odstráňte všetkým aplikáciám vo vašom mobile. V minulosti sme boli totiž viackrát svedkami, kedy útočník dlhšiu dobu vyčkával, kým aplikáciu premenil na nebezpečný softvér.

Poznali ste toto povolenie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre