Ako zabezpečiť smartfón, aby ste sa vyhli hacknutiu? Toto sú základné kroky, ktoré by mal spraviť každý!

Zabezpečenie smartfónu rozhodne netreba podceňovať. Pomocou týchto tipov viete svoje zabezpečenie zlepšiť za pár minút.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Smartfón používa každý z nás na dennej báze. Pomocou neho vieme vykonávať neuveriteľné množstvo úloh, s čím bohužiaľ rastie aj riziko kybernetickej hrozby. Stať sa tak môže na internete, ale pokojne aj v offline svete. Pozrite si tie tie najväčšie možné bezpečnostné medzery, ktorým by sme sa mali vyvarovať.

VPN

Používanie VPN služieb prináša okrem zlepšenej bezpečnosti množstvo iných výhod. No hlavne zabezpečenie prenosu dát je tým hlavným dôvodom, prečo by ste mali služby VPN vyskúšať. Pri výbere si ale dajte pozor. Existuje totiž množstvo (aj platených) služieb, ktorých úmysly nie sú úplne v poriadku. Určite si preto prečítajte recenzie na internete, prípadne sa poraďte s vašimi známymi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Ako nastaviť VPN sieť na androide?
Zdroj: Unsplash (Privecstasy)

Dvojfaktorové overenie

Množstvo aplikácií a webov v dnešnej dobe ponúka možnosť dvojfaktorového overenia. Kľúč k vášmu účtu máte stále so sebou a preto sa nemusíte až tak obávať toho, že niekto získal vaše heslo. Bez vášho smartfónu, kde sa nachádza overovací kód, sa útočník nikam nedostane. Preto ak váš účet umožňuje využitie dvojfaktorového overenia, tak túto možnosť rozhodne využite.

Dávajte si pozor na sťahovanie aplikácií

V tomto bode nehovoríme iba o sťahovaní aplikácií z neoverených zdrojov, ale aj z tých oficiálnych. Obchod Play určite poskytuje istý level ochrany, ale ani to nie je 100% istota, že si nestiahnete vírus do telefónu. Preto si pred stiahnutím aplikácie prečítajte recenzie a taktiež si overte samotného vývojára. Môžete sa tak vyhnúť problémom. Samozrejme, pri inštalácií aplikácií a hier z iných zdrojov, by ste mali byť oveľa viac obozretnejší. Určite nesťahujte softvér, pri ktorom nemáte 100% dôveru vo vývojára.

Opatrne s povoleniami

Najmä škodlivé aplikácie sa po nainštalovaní snažia získať kontrolu nad zariadením prostredníctvom povolení. Väčšina z nás povolenia ako prístup k fotoaparátu či mikrofónu iba rýchlo odkliká, no určite by sme to takto nemali robiť. Pozor by ste si mali dávať najmä pri povoleniach, ktoré umožňujú aplikácii pristupovať k úložisku, polohe, kontaktom, upozorneniam, a ktoré dokážu robiť systémové zmeny a inštalovať aplikácie bez vedomia používateľov.

povolenia aplikacii_nastavenia androidu
Zdroj: Vosveteit.sk

Správa zamknutej obrazovky

V prvom rade je dôležité, aby ste mali nastavený zámok obrazovky. Či už ide o kód, heslo alebo o odtlačok prsta, smartfón by ste si mali uzamykať. Zároveň si dávajte pozor na to, čo sa vám na uzamknutej obrazovke zobrazuje. Niektoré notifikácie totiž vedia byť citlivé. Určite si preto v nastaveniach zamknutej obrazovky nastavte to, čo sa na nej vie zobraziť a čo už nie. Nezabudnite ani na možnosť, že na uzamknutej obrazovke môžete zobraziť napríklad váš kontakt. Oceníte to v situácii, kedy stratíte telefón a nájde ho poctivý nálezca. V poslednej dobe sa rovnako rozmohli aj krádeže telefónov, kedy útočník vybral len SIM kartu a tú použil napríklad za účelom, aby vás prihlásil k prémiovým službám. Preto určite nepodceňujte ani heslo pre vašu SIM kartu.

Nájdi moje zariadenie

Túto funkcionalitu rozhodne netreba podceňovať. Vášmu smartfónu sa totiž môže stať čokoľvek a nemusí ísť zrovna o krádež. Pomocou funkcie Nájdi moje zariadenie viete nájsť svoj smartfón pomocou iného zariadenia, čo je rozhodne užitočné. Všetko čo k tomu potrebujete, je mať v telefóne aktívny účet Gmail.

google nájdi moje zariadenie
Zdroj: vosveteit.sk

Nezabúdajte na phishing

Posledný tip sa netýka iba smartfónov, ale celkovo pobytu na internete. Dávajte si pozor na to, na aké odkazy klikáte. V prípade e-mailu si skontrolujte odosielateľa a v prípade podozrenie rozhodne neklikajte na odkazy, prípadne nič nesťahujte a e-mail ihneď vymažte. Phishing je najmä vďaka zlyhaniu ľudského faktoru stále najpopulárnejším druhom útoku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre