Využívate PIN kód pre svoju SIM kartu? A je to dnes vôbec potrebné? Pozrite sa!

PIN kódy sa so SIM kartami od operátora spájajú snáď už od počiatku. Pozrite sa, či má tento druh zabezpečenia dnes ešte zmysel.

kradez sim kariet_hacker
Zdroj: .pngkey.com, Vosveteit.sk (koláž)

Keď si kúpite novú kartu SIM, zvyčajne sa stretnete s tým, že má už nejaký PIN kód prednastavený. Vo väčšine prípadov ide o jednoduché štvorčíslie, ktoré má ochrániť našu kartu pre volanie a posielanie správ pred krádežou. Toto štvorčíslie sa na začiatku zvyčajne objavuje vo verziách 0000, 1111 či 1234. Napriek tomu nám však karty ponúkajú možnosť tento kód zmeniť v nastaveniach. Niektorí operátori naopak svoje karty SIM nevybavujú ochranou v podobe štvormiestneho kódu a karty sú tak neblokované. Čo je však lepšou možnosťou? Nastaviť si kód ku svojej SIM karte? Alebo to už považovať za zastaralý spôsob, ako svoj smartfón ochrániť? Odpoveď na naše otázky nám prináša portál digitalcitizen.life.

Je PIN kód ku karte SIM bezpečný?

Kód PIN sa zvyčajne využíva v zložení štyroch až šiestich číslic, čím si môžeme zabezpečiť našu kartu SIM. Z hľadiska zabezpečenia sú k dispozícii bezpečnejšie aj menej bezpečné, no napriek tomu časté kombinácie. Práve kombinácie 0000, 1111 alebo 1234 bývajú najčastejšími kódmi, ktoré vieme jednoducho prelomiť. Práve preto by pre nás malo byť pravidlom zmeniť tieto kódy okamžite po tom, ako si novú kartu SIM aktivujeme. V inom prípade tento kód pre kartu operátora nemá takmer vôbec žiadny zmysel.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
ako zmenit heslo od Wi-Fi(1)
Zdroj: pngwing.com

K bezpečnosti kódu PIN (Personal Identification Number) napomáha fakt, že pri jeho zadávaní máme tri pokusy. Ak sa pri troch pokusoch do svojho smartfónu a karty SIM nedostaneme, prichádza na rad osemmiestny PUK (PIN Unlock Code), na ktorý máme desať pokusov. PUK sa zvyčajne nachádza len na pôvodnom balení našej karty SIM, prípadne si oň môžeme požiadať u nášho operátora. Ak však vyčerpáme pokusy pre zadanie kódu PUK, naša karta sa automaticky zablokuje.

Mali by sme tento kód v smartfóne využívať aj my?

V dnešnej dobe, kedy si smartfón zabezpečujeme rôznymi heslami, kódmi alebo vzormi nám môže prísť, že kódy PIN ku karte od nášho operátora už nepotrebujeme. Viacerí sa totiž uchyľujeme aj k heslovaniu konkrétnych aplikácií a myslíme si, že toto zabezpečenie nám postačí. V prípade straty smartfónu aj s kartou SIM sa však môžeme dostať do takej situácie, že nového „majiteľa“ nemusí zaujímať naše zariadenie. Kartu od operátora môže jednoducho zo zariadenia vytiahnuť a vložiť ju do vlastného zariadenia.

SIM PIN
Zdroj: Unsplash (Brett Jordan)

Takýmto spôsobom môže z nášho telefónneho čísla vykonať niekoľko drahších hovorov alebo poslať prémiové správy s vyšším poplatkom. Nám už potom len následne príde vyúčtovanie od nášho operátora, ktorý nám vystaví mastnú faktúru. Nehovor viac o tom, že SIM karta môže byť aj zneužitou za účelom podvodu. Podvodník sa rovnako môže zaujímať aj o váš súkromný život. Prostredníctvom preposlania hesla, sa môže dostať aj vašich účtov, ako je napríklad WhatsApp, Facebook a podobne. Rovnako môže aktívne komunikovať i s vašimi priateľmi alebo rodinou bez toho, aby sa druhá strana o tom dozvedela. V každom prípade je teda lepšie PIN kód k svojej SIM karte aktivovať. Heslo PIN pritom funguje na každom telefóne bez ohľadu na operačný systéme.

Zároveň však majte na mysli, že by ste si tento kód ku karte mali dobre premyslieť a nespoliehať sa len na predvolený jednoduchý kód. Ide predsa o našu bezpečnosť.

Využívate ku svojej SIM karte PIN kód? A je podľa vás tento druh zabezpečenia dôležitý? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre