Prečo by ste mali používať VPN a ako dokáže ochrániť vaše online súkromie na internete?

Zistite, prečo by ste mali používať VPN služby pre ochranu svojho súkromia. Po prečítaní týchto 5 dôvodov bude rozhodovanie ešte jednoduchšie.

Preco by ste mali vyuzivat VPN a na co sluzby
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

V súčasnej, čoraz viac digitálnej dobe, by mala byť ochrana nášho online súkromia čoraz väčšou témou. Pred stále viac a viac omieľanou tematikou však veľa z nás stále zatvára oči. Naše digitálne stopy sa však používaním obrovského množstva služieb na internete neustále prehlbujú. Tak prečo nesiahnuť po účinných a cenovo dostupných nástrojoch, ktoré naše digitálne online súkromie ochránia aspoň z časti? Reč je o šikovných VPN službách, ktoré narastajú stále viac a viac na popularite. Aké sú teda tie najväčšie dôvody, prečo siahnuť práve po takomto riešení a aké benefity tieto služby prinášajú bežným používateľom? 

Dokáže VPN ochrániť vaše online súkromie

Ochrana súkromia na verejných Wi-Fi sieťach

Aj keď si to veľká časť z nás neuvedomuje, pripájanie sa na verejné internetové Wi-Fi siete je pre naše online súkromie pomerne značné kybernetické nebezpečenstvo. Dôvodom je, že správca siete vidí, čo robíme na internete. Môže potenciálne odchytiť prihlasovacie údaje alebo manipulovať s dátovou premávkou a to tak, že nám napríklad zobrazí phishingovú stránku namiesto webu našej banky, kam sa chystáme prihlásiť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak patríte medzi ostražitejších používateľov internetu, používanie VPN pri pripájaní sa na takéto siete je rozhodne odporúčané. Slabé zabezpečenie verejných Wi-Fi sietí totižto často umožňuje sledovanie komunikácie v sieti nežiadúcimi aktérmi. Pri využití VPN služieb však dochádza ku vytvoreniu ešte viac zabezpečeného šifrovaného komunikačného tunelu. Pri komunikácii je tak riziko sledovania výrazne menšie, čím je zabezpečená vyššia miera kybernetickej bezpečnosti ako aj vyššia ochrana citlivých údajov prenášaných po sieti.

Ako sa chrániť na voľnej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Marcus Spiske, Adnan Khan) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Prístup k obmedzenému obsahu

S lokalizačnými obmedzeniami sa určite stretla veľká časť zbehlejších používateľov internetu. Vďaka geografickým lokalizačným obmedzeniam sa často nedostaneme ku očakávaným filmom, seriálom, videám či bežnému obsahu, ktorý je dostupný iba vo vybraných regiónoch. Tento problém sa však dá odstrániť pomerne jednoducho vďaka funkciám VPN služieb. Poskytovatelia týchto služieb totižto umožňujú pripojenie sa na konkrétny server vo vybranej krajine. Takýmto spôsobom sa tak môžete jednoducho pripojiť na internet „akoby“ ste boli v danej krajine. Pristupovať tak môžete ku exkluzívnemu obsahu určenému iba pre vybrané geografické regióny, krajiny a pod.

Anonymné prehliadanie

Pojem anonymné prehliadanie alebo režim inkognito zrejme pozná väčšina používateľov. Tieto bežne zažívané pojmy však pri obyčajných internetových prehliadačoch nespĺňajú úplne nároky doslovného anonymného prehliadania. Omnoho bezpečnejšou a ozajstnou anonymnou alternatívou je práve prehliadanie a používanie služieb prostredníctvom VPN pripojenia. Krytie svojej IP adresy za používanú adresu VPN servera je omnoho efektívnejšie a výrazne sťažuje prácu používaným sledovacím algoritmom, ktorých cieľom je monitorovať správanie používateľa pri prehliadaní internetu.

Zabezpečenie osobnej komunikácie

Základným stavebným kameňom všetkých VPN služieb je v maximálnej miere zabezpečiť šifrovanú komunikáciu medzi bežným používateľom internetu a serverom, s ktorým na konci daný klient komunikuje. To je možné vďaka VPN službám, ktoré maskujú IP adresu za inú a šifrujú komunikáciu. Pre lepšiu predstavu si predstavte, že z informácie z vášho zariadenia odchádzajú šifrované, na servery VPN služby sa rozbalia a VPN služba pošle vašu požiadavku ďalej, napríklad na otvorenie webovej stránky. Následne webová stránka odošle túto informáciu na server VPN a z neho odchádzajú informácie šifrované k vám, kde sa rozbalia. Nikto teda na ceste medzi vami a cieľovou webovou stránkou vás nemôže sledovať, čo robíte.

Google správy dostávajú end-to-end šifrovanie pre RCS štandard správ

Zdroj: Pixabay (Clker-Free-Vector-Images, geralt), Úprava: Vosveteit.sk

Ďalší stupeň ochrany v spoločnostiach

Podobné výhody zabezpečenia však prinášajú VPN služby aj pre firmy a podniky. Komunikácia v rámci spoločností obsahuje vo väčšine prípadov ešte citlivejšie dáta, čo si mnohí z nás neuvedomujú. Použitie takýchto služieb je tak aj v oblasti biznisu kľúčové a môže poskytnúť ešte ďalšiu vrstvu ochrany pred únikom citlivých informácií, strategických dokumentov a pod.

Používanie VPN je zásadným krokom v zabezpečení vášho online života. Bez ohľadu na to, či ide o ochranu súkromia, obchádzanie geografických obmedzení alebo zabezpečenie komunikácie, VPN poskytuje nástroje na dosiahnutie týchto cieľov. Preto neváhajte a začnite využívať VPN čím skôr, aby ste si zabezpečili svoju kybernetickú bezpečnosť a online súkromie. Keď budete mať vždy k dispozícii spoľahlivý VPN nástroj, budete mať istotu, že vaše online aktivity a súkromie sú vždy zabezpečené.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre