Čo je to inkognito režim a ako funguje? Je prehliadanie internetu v tomto režime anonymné alebo nie?

Režim inkognito nie vždy znamená úplnú anonymitu prehliadania. Pozrite sa, ako tento režim funguje a kde sa údaje ukladajú.

Chrome inkognito_titulka
Zdroj: Vosveteit.sk

Režim inkognito si určite aspoň raz vyskúšal každý z vás. Mnohí však majú dojem, že tento režim pre nás znamená kompletnú anonymitu prehliadania no nie je to tak. Mali by sme pri tom vedieť, čo všetko sa pri anonymnom prehliadaní v inkognito režime ukladá a čo naopak nie. Preto sme sa pozreli na priamy popis od spoločnosti Google, ktorá stojí za režimom anonymného prehliadania v prehliadači Chrome. Ak aj vy patríte medzi používateľov tohto režimu a používate ho na to, čo by ste v klasickom režime prehliadania nepoužili, pozrite sa na to, či by ste náhodou svoje správanie pri vyhľadávaní nemali zmeniť.

Ako funguje anonymné prehliadanie v prehliadači Chrome?

Pri prehliadaní v rámci režimu inkognito by sme mali vedieť najmä to, čo všetko sa neuloží. Hlavným bodom pritom je to, že režim inkognito neukladá vašu históriu prehliadania, ktorá sa teda neuloží lokálne vo vašom zariadení ani účte Google. Okrem toho sa však neukladajú ani súbory cookie a dáta webov, s ktorými sa stretnete práve pri anonymnom prehliadaní. Výhodou je tiež to, že sa neuložia ani informácie, ktoré zadáte do formulárov. Ak by ste teda vypĺňali formuláre napríklad pri objednávaní darčekov, tak sa tieto údaje nabudúce v podobnom formulári nezobrazia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Google Chrome Inkognito rezim
Zdroj: pngegg.com, Vosveteit.sk (koláž)

Neuložia sa ani povolenia, ktoré v rámci anonymného prehliadania udelíte webom. V podstate sa tak neuložia ani nastavenia, ktoré si nastavíte vo weboch vtedy, keď máte aktívny režim inkognito. Zmeny však pocítite napríklad vo vašich používateľských profiloch, keďže vaša aktivita na internete nezostane úplne bez stopy. Kde všade sa teda naša aktivita ukladá a ktoré informácie môže niekto vidieť?

Režim inkognito nezaručuje úplnú anonymitu

Ak využívate režim inkognito aj vy, tak sa to týka najmä vášho zariadenia a lokálneho nastavenia neukladania vašej aktivity. Weby, ktoré navštívite a reklamy či zdroje v nich však vidia, čo všetko ste v rámci prehliadania prezerali. Rovnako to vidia aj weby, do ktorých ste sa prihlásili, váš zamestnávateľ, škola alebo správca siete, resp. poskytovateľ internetu. Informácie si rovnako uloží aj vyhľadávač, ktoré môžu navrhovať stránky na základe vašej polohy alebo histórie v rámci aktuálnej relácie režimu inkognito.

rezim inkognito
Zdroj: kindpng.com

Režim inkognito tiež nezaručuje, že vás nikto neuvidí. Web či vyhľadávač môže tak stále pristupovať k vašej IP adrese alebo aktivite pri používaní webovej služby. Rovnako môže prehliadač pracovať aj s vašou totožnosťou či uloženými informáciami mimo anonymného okna. Uložia sa aj stiahnuté súbory či záložky. Režim inkognito nám nezaručí, že sa naša stopa na internete nikde neuloží. Namiesto toho vám lokálne neuloží cookies či históriu v prehliadači, preto si nabudúce zmyslite na to, že inkognito neznamená úplnú anonymitu.

Používate režim inkognito aj vy? A vedeli ste, že neposkytuje 100% anonymitu? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre