Tieto funkcie Google Máp by mal poznať každý, kto používa túto aplikáciu: Uľahčia vám život a to nielen pri cestovaní

Aplikácia Google Mapy ponúka veľa užitočných funkcií, no niektoré treba pohľadať.

Google Mapy
Zdroj: dennizn / Shutterstock.com

Google Mapy sú neoceniteľným pomocníkom hlavne pre tých, ktorí často cestujú. Aplikácia sama o sebe funguje viac než dobre, no predsa v nej nájdete niekoľko mimoriadne užitočných funkcií, ktoré sú schované v nastaveniach a nie sú predvolene zapnuté.

Tieto funkcie vám nielen že dokážu zlepšiť navigáciu počas cesty, no zároveň aj zlepšia orientáciu v mestách a pomôžu vám jednoduchšie vybrať podniky, ktoré počas výletu môžete navštíviť. Nižšie si ukážeme niekoľko funkcií, ktoré by ste rozhodne nemali prehliadať. Na funkcie nižšie upozornil web lifehacker.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Držte mapu stále otočenú na sever

Ak ste už používali Google Mapy, určite ste si všimli že sa mapa zvykne otáčať smerom ktorým práve cestujete. Ak idete smerom na juh, južná strana je na vrchu obrazovky. Niektorým takýto spôsob môže vyhovovať, no ak medzi týchto ľudí nepatríte, Google Mapy ponúkajú možnosť uzamknúť mapu tak, aby bol vždy sever na vrchu.

Kliknite na nastavenia, nájdite Nastavenia navigácie a v otvorenom okne uvidíte možnosť sever Vždy hore. Zapnite si ju a mapa sa vám pri navigácií nebude otáčať.

Tieto funkcie Google Máp určite neprehliadnite
Zdroj: Vosveteit.sk

Skontrolujte nastavenia navigácie

Ak ostanete v tomto okne o čosi dlhšie, môžete si všimnúť aj niekoľko ďalších nastavení. Dôležitými sú Možnosti trasy, ktoré vám umožnia vyhľadať cesty bez diaľnic, bez spoplatnených ciest, alebo ak ste niekde pri mori, tak aj bez trajektov. Tieto nastavenia sú mimoriadne dôležité. Na jednu stranu vám môžu pomôcť vyhnúť sa spoplatneným cestám alebo diaľniciam, ak nemáte známku.

Tieto funkcie Google Máp určite neprehliadnite
Zdroj: Vosveteit.sk

Pred cestou si však tieto nastavenia skontrolujte. Ak ste v minulosti zapli vyhľadávanie trás bez spoplatnených ciest, mapy vás môžu previesť doslova „krkahájmi“, než sa dostanete do cieľa. Samozrejme že pri takejto ceste sa zvyšuje riziko že sa stratíte, alebo že do cieľa prídete neskoro. Ak si pred cestou skontrolujete nastavenia a povypínate nežiadúce možnosti, potom vám mapy vyberú najoptimálnejšie trasu.

Zvýraznite možnosti prístupnosti

Google Mapy vám pomôžu nájsť podniky, ktoré majú umožnený prístup aj pohybovo znevýhodneným ľuďom. Ide o malú ikonu, ktorú môžete ľahko prehliadnuť. Ak si chcete tieto ikony viac zvýrazniť, v Nastaveniach dostupnosti nájdete možnosť zvýraznenia ikon bezbariérového prístupu, miest na sedenie, toaliet alebo parkovania.

Tieto funkcie Google Máp určite neprehliadnite
Zdroj: Vosveteit.sk

Inkognito režim

Všetci máme predstavu ako funguje Inkognito režim v prehliadači Chrome, no vedeli ste, že tento režim ponúkajú aj mapy? Bežne Google Mapy zaznamenávajú vaše vyhľadávania a dáta polohy. Ak nechcete aby sa nejaká vaša cesta zaznamenala, môžete si zapnúť režim inkognito. Stačí si rozkliknúť fotografiu vášho profilu a na lište nájdete možnosť zapnutia anonymného režimu.

Tieto funkcie Google Máp určite neprehliadnite
Zdroj: Vosveteit.sk

Zbavte sa nevyžiadaných notifikácií

Nikoho nepoteší ak vás smartfón každú chvíľu otravuje záplavou nedôležitých upozornení. Tie si viete v Google Mapách vypnúť v nastaveniach, presnejšie v podkategórii Upozornenia. Po otvorení sa vám zobrazí okno, kde nájdete širšie kategórie upozornení, na ktoré vás mapy môžu upozorniť.

Tieto funkcie Google Máp určite neprehliadnite
Zdroj: Vosveteit.sk

Po rozkliknutí hocijakej kategórie sa vám otvorí okno, kde nájdete presnejšie upozornenia a rovnako aj možnosť ich vypnúť. Takto si viete nastaviť, aby vás Google Mapy upozorňovali len na to najdôležitejšie.

Tieto funkcie Google Máp určite neprehliadnite
Zdroj: Vosveteit.sk

Stiahnite si offline mapy

Väčšinou času sa pohybujeme na miestach, ktoré majú dobré internetové pripojenie. Ak sa však chcete vybrať na miesta, kde internet nie je samozrejmosťou, určite vás poteší možnosť stiahnuť si mapu pre offline použitie. V tomto režime však nebudete mať prístup k viacerým funkciám aplikácie.

Offline mapy vám však ponúknu základnú navigáciu, ktorú iste oceníte, ak nebudete mať k dispozícii internetové pripojenie. Ak si chcete stiahnuť offline mapu do telefónu, pred výletom si otvorte aplikáciu, kliknite na váš Profil a z ponuky si vyberte možnosť Offline mapy.

7 trikov, ktoré vám uľahčia prácu s google mapami
Zdroj: Vosveteit.sk

Následne kliknite na vytvorenie novej mapy. Objaví sa vám modrý štvorček, ktorý posuniete na miesto, ktoré si chcete uložiť.

Google Mapy
Zdroj: vosveteit.sk

Pridajte viac zastávok

Ak používame Google Mapy, pomerne často ideme jednoducho z bodu A do bodu B. Náročnejšie výlety si však môžu vyžadovať niekoľko rôznych zastávok…

Článok pokračuje na druhej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre